Polisan Holding bu yılın 9 ayında kemiksiz karını yüzdelik 259 artırdı

Polisan Holding, bu yılın 9 ayında kemiksiz karını yüzde 259 artırarak 448 milyon TL’ye yükseltti.

Holdingden yapılan açıklamaya göre, kimya, boya, liman işletmeciliği ve taşınmazlar alanlarındaki faaliyetleri, mahdut dışındaki operasyonu ve dünyanın iki nazik devi ile geliştirdiği aksiyon ortaklıkları ile karlı gelir büyümesini sürdüren Polisan Holding, 2022’nin 9 maaş döneminde, geçen yılın ayrımsız dönemine göre konsolide gelirlerini yüzdelik 144 artırarak 3,2 milyar TL’ye çıkardı.

Holding, konsolide FAVÖK marjını 0,4 benek yükselterek yüzdelik 17,4’e, açık karını birlikte yüzdelik 259 artırarak 448 milyon TL’ye yükseltti.

Polisan Kansai Boya’nın karışma olduğu kombine finansal sonuçlarda dahi muvaffakiyet kaydeden Polisan Ana Ortaklık, şişko gelirlerini yüzdelik 112 büyüterek 5,2 milyar TL’ye, şişko FAVÖK marjını ise 0,8 fakül artışla yüzde 16,6’ya yükseltti. Polisan Ana Ortaklık’in toplu kesin karlılığı ise yüzdelik 228 büyüdü ve 448 milyon TL namına gerçekleşti.

“İhracatımızı yüzdelik 79 artırdık”

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Polisan Ana Ortaklık Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Hacıkamiloğlu, gelecekte karlılıklarına ve büyümelerine pozitif ulama sağlamasını bekledikleri yenilikler üzerine bilgi verdi.

İnşaat sektöründeki daralma ve kalan incelmemiş husus maliyetlerinin sonuncu fiyatlara yansıması dolayısıyla Türkiye dekoratif boya pazarında daralma yaşandığını belirten Hacıkamiloğlu, ecnebi hareket ortaklıkları olan Polisan Kansai Boya’nın değişik kampanya kurguları ile sahadaki satma ve pazarlama faaliyetlerine devam ettiğini aktardı.

Hacıkamiloğlu, dış satım odaklarını sürdürdüklerini ifade ederek, ” Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, Mısır, Fransa, Gürcistan, Rusya, İsrail, Türkmenistan, Hollanda ve Romanya’nın aralarında olduğu 26 ülkeye ihracat yapıyoruz. Londra ile birlikte, yetersiz dışında 127 komutan noktamız var ve sabık yıla göre ihracatımızı yüzdelik 79 artırdık.” değerlendirmesinde bulundu.

Çevreyi ve sürdürülebilirliği destekleyen kullanılmamış nişane çalışmalarına değinen Hacıkamiloğlu, Polisan Kansai Boya’nın AR-GE Merkezi’nin dokuncalı gazların nüfuzuna engel olan, UV dayanımı efdal, ekleme altın dış cephe boyaları üzerinde çalışmalarını cemi hızıyla sürdürdüğünü bildirdi.

Kocaeli Haliç Bölgesi’ndeki Poliport, demir hat bağlantısı üzere görüşmelere başladı

Mehmet Hacıkamiloğlu, Polisan Ana Ortaklık’in liman işletme faaliyetlerini çelmek amacıyla kurduğu Poliport’ta nakit abra tarafında tanklarda doluluk oranının yüzde 95’e ulaştığını belirtti.

Arık yük, antrepo aksiyon kolları ve kapasite artırımı yatırımlarına ilgilendiren Hacıkamiloğlu, şunları kaydetti:

“Arık yük limanında değişen denge profiline makul verimliliği artırıcı tedbirler devreye aldık ve gato sac, pik demir ve borazan kabilinden elan efdal marjlı ürünleri elleçledik. Kocaeli Koy Bölgesi’ndeki elan kısa mehil ile nişane ambarlama ihtiyacına güvenerek, 8 bin 500 metrekarelik depo alanımızı geçici ambarlama alanına dönüştürerek, depo hareket kolumuzun operasyonel karlılığını artırdık. 19 bin 600 metreküp ilave sıvı abra tank kapasitemizi 2023 Aile ayında faaliyete ahzetmek amacıyla yatırımlarımızı sürdürürken, sahadaki kantarların ve dolum adalarının özişler çalışmalarına bitmeme ettik. Yük çeşitliliğimizi artırma ve müşterilerimize tam transfer formlarında hizmet ita hedefi ile konvansiyonel çıpa yoluna bileşke hattı ile bağlanacağımız proje için Türkiye Cumhuriyeti Mehabet Demiryolları (TCDD) ile görüşmelere başladık. Karlılık odaklı yatırımlarımıza devam ediyoruz. Etkili maliyet ve nakit yönetimine odaklanırken, seçici adına yatırımlarımıza bitmeme edeceğiz.”

Mehmet Hacıkamiloğlu, formaldehit ve reçineleri, yapı kimyasalları ve AdBlue üretimi yapan Polisan Kimya’nın hareket kollarında karlılık ve büyüme odaklı adımlar atıldığını anlatarak, mütezayit talebi diremek amacıyla eskimemiş bire bir ağaç sakızı üretim tesisi kurduklarını ve sınama üretimlerine başladıkları tesisi 4. çeyrekte devreye alacaklarını duyurdu.

Bina kimyasalları hareket kolunu, eskimemiş iz grupları ile büyültmek üzere Polisan Kimya’dan ayırdıklarını nâkil Hacıkamiloğlu, “30 Ilkgüz bakımından, yapı kimyasalları aksiyon kolumuzu, Polisan Yapıkim Bina Kimyasalları adı ile ayrı ayrımsız kapalı paydaşlık namına sürdürmeye başladık. Bu alanda, karlı sağlık büyümesi odağı ile işaret yelpazemizi genişletecek çalışmalar yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hacıkamiloğlu, Polisan Kimya AR-GE Merkezi’nin yürüttüğü projelere dahi değinerek, eklenmiş değeri efdal, kullanılmamış reçine ürünler, üstünde çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Yunanistan’daki PET üretim tesisleri Polisan Hellas’taki serencam uzanım için birlikte hikmet veren Hacıkamiloğlu, Avrupa enerji krizi ve artan Uzak Gün Doğusu rekabeti gölgesinde, hem üretim maliyetlerini hem birlikte pres sermayesi ihtiyaçlarını sunma etken şekilde yöneterek, bu krizi fırsata çevirebilmek üzere kilolu say harcadıklarını kaydetti.

Share: