Depremde 3 oğlunu kaybeden çiftin 23 almanak evlat acısı

Düzce Depremi’nde 5 çocuğundan 3’ü gerileme altında kalarak yaşamını yitiren Ayşe ve Nazmi Diner çifti, evlatlarını fotoğraflarına göre özlemle anıyor.

Düzce’de 12 Son Teşrin 1999’bile meydana gelen, minval üssü Kaynaşlı olan 7,2 büyüklüğündeki depreme eşiyle Eskiköy Mahallesi’ndeki evinde yakalanan 83 yaşındaki Nazmi Diner, kısmen hasar gören evinden çıkarak oğulları 26 yaşındaki Dünyalık, 34 yaşındaki Ergün ve 39 yaşındaki Erdal Diner’e ulaşmaya çalıştı.

Ayrımsız oğlunun çalıştığı lokantanın, 2 oğlunun ise bulundukları kahvehanenin enkazında kalarak hayatını kaybettiğini öğrenen Diner, büyük tartı yaşadı.

İki kızları olan Nazmi ve 79 yaşındaki Ayşe Diner, depremde kaybettikleri oğullarını özlemle anıyor.

Aradan geçen 23 yılda acıları dinmeyen Diner çifti, fotoğraflara bakarken gözyaşlarına bilgili olamıyor.

“7 torunum sahipsiz kaldı”

Nazmi Diner, AA muhabirine, acılarının tazeliğini koruduğunu söyledi.

Deprem günü yaşadıklarını anlatan Diner, “Çabucak nahoş oldu evimiz, elektrikler gitti. Sokağa çıktık. Gelişigüzel canip karanlıktı. Traktöre bindik, temas yerin yıkıldığını gördük. Evimizden apayrı ayakta duran tıpkısı familya yoktu, değme düzlük yıkılmıştı. Çocuklarımın ikisini kaybettiğim kahvehanede 13 güç yaşamını yitirdi. Gerileme altındakilerin feryatları bize büyüklüğünde geliyordu.” diye konuştu.

Diner, bir bölümünden kahvehanenin enkazına girdiklerini, 6 kişiyi kurtardıklarını kaydetti.

Bir oğlunun çalıştığı lokantanın, 2 oğlunun ise kahvehanenin enkazında hayatını kaybettiğini öğrendiğini aktaran Diner, “3 tabutu evimizin önüne dizdik, defnettik. Bu teessürat geri gibi aklımızda. Bu teessürat hiçbir ant peşimizi bırakmıyor. 7 torunum de öksüz kaldı. Bunların acıları bana henüz üstelik güç geldi.” ifadelerini kullandı.

Diner, hareket tedbirlerinin önemine meni ederek, “Evlerimizi sağlam yapalım, bu acıları çekmek, 3 evladını yitirmek görgüsüz değil. 7 torunumdan 2’si babalarını resimlerden tanıyor.” dedi.

Share: