Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 17 üniversiteye rektör atanmasına ilgilendiren karar Resmi Gazete’bile yayımlandı. Reisicumhur Erdoğan aracılığıyla, söz konusu atamaları 2547 basit Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 basit Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri göre yapıldığı belirtildi.

Resmi Gazete’üstelik yayımlanan nasıp kararlarına bakarak;

Afyonkarahisar Afiyet Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nurullah Entelektüel, Ankara Hacı Alay Ege Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Tekin, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fatih Altun, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adnan Özcan, Isparta Kılgısal Ulum Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yılmaz Çatal, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Alptekin Yasım, Kayseri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ersan Aslan, Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, KTO Karatay Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Recep Bentli, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turhan Kaçar, Sakarya Kılgılı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Kültürlü, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Orhan Ziyalı, Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Emniyetli Aşıkkutlu göreve getirildi.

BAZI KURUMLARDAKİ GÖREVDE KABUL ETME VE ATAMALAR

Reisicumhur Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan tayin kararlarına bakarak;

Doğruluk Bakanlığında küşade mevcut Doğruluk Müfettişliklerine Erkan Öncel, Çetince Doğruca Duygusal, Misyon Dönmez, Burak Soytürk, Yunus Biçen ve Mehmet Burak Turan atandı. Adli Tababet Kurumu Üçüncü Adli Tababet İhtisas Yerleşmiş; Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Üyesi Uzman Doktor Emre Çıkaklıoğlu, Nöroloji Üyesi Profesör Hekim Ayhan Köksal ve Göğüs Hastalıkları Üyesi Uzman Hekim Hırslı Saniye İçmeli görevden makbuz. Adli Tababet Kurumu Yedinci Adli Tıp İhtisas Müesses Başkanlığına, Beşinci Adli İhtisas Kurulu Adli Tababet Üyesi Uzman Hekim Caner Beşkoç atandı. Adli Tababet Kurumu Üçüncü Adli Tababet İhtisas Kurulu Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Üyeliğine, İstanbul Bakir Asır Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Selahaattin Kuşhan görevlendirildi. Adli Tıp Kurumu Dördüncü Adli Tababet İhtisas Yerleşmiş Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Üyeliğine, Afiyet Bilimleri Üniversitesi Akademisyen Doçent Doktor Gökhan Umut görevlendirildi.Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında sarih bulunan Diyarbakır İl Güven Müdürlüğüne, Şırnak İl Müdürü Muzaffer Akçam atandı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığında kemiksiz bulunan Komutan Yardımcılığına Ahmet Kürşad Zinde atandı. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Aut İlişkiler Genel Müdürü Mustafa Erdoğan ise görevden alındı.

HAKİM VE SAVCILARIN GÖREVDE YÜKSELME KARARLARI

Çeşitli derecelerdeki görev sürelerini mütemmim adli şiddet hakimi, cumhuriyet altını başsavcısı ve savcıları ile yönetsel önem hakimlerinin beniâdem listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Oturmuş (HSK) kararları birlikte Resmi Gazete’dahi yayımlandı. HSK kararlarında, bir numara dereceye yükselmiş olup 31 Ağustos 2022 tarihi bakımından birinci sınıfa terk incelemesine tabi tutulacak adli hüküm hakim, cumhuriyet altını başsavcı ve savcıları ile yönetimsel geçerlilik hakimlerinin adlarından oluşan listelere yer verildi. Listede 49 bilge, 24 savcı ve 72 yönetimsel karar hakiminin ismi kayran aldı.

Ağustos 2022 döneminde bir numara dereceye itila incelemesine girecek olanlar listeye karışma edilmedi. Listede ismi olmayanlar HSK’ye başvurabilecek. Birinci dereceye yükseldikleri ve sürelerini bitirdikleri halde bu listede isimlerini göremeyenler, neşir tarihinden itibaren ayrımsız ay süresince HSK’ye mukayyet başvuruda düşmek suretiyle durumlarının incelenmesini isteyebilecek. HSK’nin aynı başka kararında da 2 almanak yükselme sürelerini aldıkları aylıkta Ağustos 2022 dönemi sonuna kadar bitiren adli önem bilgili, cumhuriyet altını başsavcı ve savcıları ile yönetsel yargı hakimlerinin adlarının bulunduğu listeler üstelik yayımlandı. söz konusu kararda de sürelerini doldurdukları halde listede adlarını bulamayanlar üstelik 30 çevrim ortamında HSK’ye yazılı müracaatta bulunarak, durumlarının yeniden incelenmesini kâm edebilecek.Share: