Cumhur Reisi Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nun tatillerini eleştirip İstanbullulara seslendi: Ders vermeye amade mısınız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’dahi 60 Bin Konutluk Şişman İstanbul Dönüşümü projesi kapsamında Esenler’da daire sahibi olan vatandaşlara müteveccih anahtar konfirmasyon töreninde açıklamalarda bulundu.

“3 YILDA DEPREME KARŞI NE YAPTILAR”

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’na müteveccih eleştirilerde mevcut Erdoğan, “Önümüzdeki yıl bire bir asrı devirecek cumhuriyet tarihimizde ulus üzere çalışanlarla milleti üç buçuk görenler arasındaki bildirme makro farkı ayırt edebileceğimiz yerlerden biri bile depreme hazırlık çalışmalarıdır. Doğusundan batısına kadar ülkemiz sarsıntı kuşağında kayran almasına rağmen uzun süre bu gerçeğe dal dönülmüştür. Kardeşlerim Tanrı aşkına söyleyin bu İstanbul’da büyükşehir belediyesi kimde? CHP’da… Evet CHP şu görevi aldı alalı az daha 3 sene oldu. Onların depreme müteveccih, ev inşasına müteveccih yaptığı tıpkısı şey gördünüz mü?” dedi.

“İSTANBULLU GEREKEN DERSİ VERECEK”

“İstanbullu seçimlerde onlara müstelzim dersi verecek” diyen Erdoğan, “Bu İstanbul’da ben de büyükşehir uray başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını işleyen bu kardeşiniz oldu. Aşk ile koşan yorulmaz. Bu hareket amor işidir. Çorlu olacaksın hastalıklı. Yok Bodrummuş yok şurasıymış. Baskın afeti oluyor nerede bu beyefendi? Hararet var, nerede yeniden ayrımsız nerede. İstanbullu müstelzim dersi Tanrı’ın izniyle verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyoruz aşk ile yürüyeceğiz ama ara vermek namevcut” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN ÜZERİNDEN YILLAR GEÇMESİNE RAĞMEN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde: “İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümünün coşkusunu dahi Kavim Bahçesi namına düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında bilcümle beraber yaşamıştık. Yetişek, firez, tekellüm, uluslararası etkinliklerden milli bayramlarımıza büyüklüğünde ülkemize ve şehrimize değer katan, her simultane İstanbul’bile alay malay olduk, gelişigüzel oluyoruz.

Az ilk sordum; şu anda resmi misil nedir? Dediler ki; 60-70 bin. Esenler’bile şu anda 60 bin 70 bin kişinin katılımıyla bu majör töreni yapıyoruz. Bu koca törenle vesilesiyle İstanbul’umuzun seçilmiş ilçelerinden Esenler’da sizlerle beraberiz. 2 gün önce 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıldönümüydü. Depremin üzerinden 23 sene geçti amma acısı yüreklerimizde bibi geçmiş günkü kabil tazedir. Rabbimden bizleri seçkin tip kıyamet, felaketten himaye eylemesini diliyorum.

“BİZ BAYRAM VERDİK Mİ YAPARIZ”

O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda rahmetli reşit Ecevit vardı, değil mi? Peki o yer sarsıntısı afetinde acep kudret ne yaptı? Ağız Ağıza bittiler. Tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Sakarya’yı, Gölcük’ü, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde takkadak Malatya’dahi, Elazığ’da hep şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Çünkü biz bayram verdik mi yaparız ve yaptık.

“81 İLİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞLATTIK”

Afetleri çelmek beşeri namına bizim elimizde değil. Ama afetlerin tahripkâr etkilerine cebin tedbir kabul etmek bizim elimizdedir. Bizim sorumluluğumuzdadır. Hükümete dirimsel gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde şişman tıpkı kentsel transformasyon çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin hiçbir yerinde afetlere alın çerden çöpten, gayrisıhhi, metruk, tuhaf yapı bırakmamaktı. Şehirlerimizi adeta yeniden nesir ederken tek vatandaşımızı bile kıygın etmedik. Bina denetleme sistemini geliştirerek, çatı inşasında çarkıt biberli alışkanlıkların önünü ağız ağıza kestik.

“3 MİLYON KONUTLUK TAHAVVÜL TAMAMLANDI”

3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık hamdolsun bugüne büyüklüğünde. 12 milyon vatandaşımız imdi emniyetli binaları, toplumsal teçhizat, yeşil alanlarıyla sağlık süresince hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Toplumsal bölük inşası alanında dünyaya eş olacak modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ tarafından mensur ettiğimiz 1 milyon 170 bin basamak yardımıyla 5 milyon vatandaşımızın güvenli evlerde huzurla oturmasını sağladık.

Bütün bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzdelik 60’nı yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere cebin himaye altına aldık. İnşallah hedefimiz yeni başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 yıl zarfında 85 milyonun tamamını bu emin şemsiye altına almaktır.

“SARSINTI KONUTLARINI AYAĞA KALDIRAN YİNE BİZ OLDUK”

Zelzele, başat baskını, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu unutmadan insan aklı ve teknolojinin imkanlarını ele alarak Rabbimize teslim olacağız. Asıl tehalüf Antalya’bile cuşiş oldu. Muğla’da hararet oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Ne yaptınız? Oralarda değme madde yaptılar mı? Gene tığ yaptık tığ. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’bile. Ne yaptılar? Hiçbir husus. Hep o deprem konutlarını ayağa kaldıran tekrar tığ olduk.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’DE DİYE SEYREDEMEZDİK”

Büyükşehir belediyesi CHP’da diyerek seyredemezdik. Öyleyse elleri kolları sıvadık ve oran namına buralara müzaheret elimizi uzattık. Bu amal lafla olanaksız. Yalanla imkânsız. Çarpıtmayla olmaz. Eğer hakeza yaparsanız ayrımsız felaket dirimlik hepsini bile siler süpürür. Bunun üzere milletimize hangi alay vermişsek harfiyen hesabına getiriyoruz. Yapılamayacak tek sözün yükünün altına girmiyoruz.

Ne aldanan olacağız, ne aldatan, ilkemiz bu. Tabiatıyla her konuda bu ilkeyi hayata makbul kılacağız. Amma depreme ve farklı afetlere tedarik üzerine bu ilkeye ivazsız tıpkı şekilde bağlıyız. Sizlerden bu soy alıngan meselelerde aklın ve bilimin ışığında yapılan işler dışında esip gürleyenlere saygınlık etmemenizi istiyorum.

“İSTANBUL’U EN GÖZDE ŞEHİR YAPANA KADAR DURMAYACAĞIZ”

Erkek Eksiksizlik’in akşam söylediği ayrıksı, sabah söylediği bambaşka. Zamanında yaşadığımız acıları ve önümüzdeki potansiyel tehditlerin büyüklüğünü ayn önüne alarak İstanbul’u kentsel dönüşüm projelerimizin merkezi olarak zar ettik. 300 bin konutu dönüştürerek kıytırık yumruk ayrımsız işi gerçekleştirdik. Tarihi başarıya imza attık. Sahada 140 bin ev ve işyerinin dönüşümü devam ediyor. Fikirtepe gibi vaktiyle beri süregelen sorunlar sebebiyle adeta kangrene dönüşmüş benzeri yerde birlikte 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz.

Güngören, Zeytinburnu, Tozkoparan’dahi çalışmalar sürüyor. Kirazlıtepe’dahi 5 bin konutluk inkilap gerçekleşiyor. Kartal, Şerifali, Kağıthane, Beykoz, Silivri, Çatalca, Fatih, Pendik’te, 9 ilçenin tamamında on binlerce iştirakçi ve mühendisimiz temiz kabilinden çalışıyor. Fatih’in emaneti İstanbul’u yine dünyanın sunma gözde şehri kuzuluk getirene büyüklüğünde durmayacağız.

“60 BİN KONUTLUK PROJEYİ BURADA YÜKSELTİYORUZ”

14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü tek unutmayalım. Anne paye bap başlık dolaşmaya var mıyız, karı kolları, gençler husus kapı dolaşmaya var mıyız? Bu şişman dönüşüm projelerinden yeryüzü haddinden fazla nasiplenen ilçelerimizin başında Esenler geliyor. Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Esenler Belediyesi 60 bin konutluk projesini burada yükseltiyoruz.

Esenler deminden daha bir apayrı iyicene oluyor. Unutmayın farklı ayrıksı iyice. Proje alanının yüzdelik 68’i yeşil ve içtimai donatı alanı namına ayrılmıştır. Esenler’de kişi başına sakıt yeşil kayran miktarı 15 bin metrekare artıyor.

“İSTANBUL’UN YER IRI MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ DA İÇİNDE OLACAK”

Bu projenin içre namevcut bulunmayan desek yeridir. Projede çocuklarımızın arz erdemli standartlarda yetişek almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 meslek var. 35 bin topluluk kapasiteli 22 cami var. Akak kapasitesi 500’ü bulan sağlık tesisleri var. 166 bin metrekarelik içtimai ve kültürel tesisler var. Projede koca merkezli anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki çiftteker ve yolcu yolları var. Düşüncesiz site altyapısı sebebiyle insanlara denge getiren değil yük düzlük toplumsal ihtiyaçlara erişim sağlayıcı erinçli ve güvenli kent özellikleri var.

35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi fazla büyüklüğünde teknoloji geliştirme bölgesi var. Projede ikinci etabı tamamlandığında İstanbul en büyük ulus bahçelerinden biri var. Esenler kentsel inkilap projesi doğrusu İstanbul’a ve sizlere uygun aynı eserdir. Esenler’deki 60 bin konutluk projeyle, düz yazı edilecek yerleşimin ülkemizin mütehammil çok ilinin merkezinden haddinden fazla henüz iri kentçilik atılımını anlatım ettiğini göstermek isterim.

“CHP GÖREVİ ALDIĞINDAN BERİ KAYDADEĞER ADIM BULUNMAYAN”

Burada mensur edilecek konutların kısaca yarısı Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde başka yarısı birlikte mekân ilçelerdeki dönüşümde kullanılacak. Sosyal altyapıyı kullanarak küsurat kısımları şehre kan aldıracak alanlar haline getireceğiz. Zaman tahminî 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını doğruluk sahiplerine veriyoruz. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 4 bin 840’a çıkartıyoruz.

Önümüzdeki yıl tıpkısı asrı devirecek Cumhuriyet tarihimizde budun üzere çalışanlarla milleti değersiz görenler arasındaki farkı yeryüzü mebzul karşılaştırma edeceğimiz hususlardan biri birlikte depreme hazırlık çalışmalarıdır. Uzunca ayrımsız süre bu gerçeğe hezen dönülmüş, kayda değer hamle atılmamıştır. Şu İstanbul’üstelik büyükşehir belediyesi kimde? CHP’da. Peki CHP acep şu görevi aldığı alalı az daha 3 yıl oldu. Acep depreme, ev inşasına müteveccih herhangi bir madde gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’birlikte ego üstelik büyükşehir şehremaneti başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını yapan bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu iş amor işi nanıaziz. Dertli olacaksın dertli. Yok Bodrum’muş, şurasıymış, burasıymış. Hâkim afeti oluyor nerede beyefendi? Cuşiş var gene bire bir yerde. Değişen tıpkı husus namevcut. İstanbullu gereken dersi Tanrı’ın izniyle 2023’da Haziran’bile verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyorum. Gereğini yapacağız.

“MARMARA DEPREMİNDEN BILAHARE YAŞANANLAR BIBI GÖZLER UĞRUNDA”

Hareket öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı kabil depremin ardından kurtarma ve göçük kaldırma çalışmaları dahi gereken hızla gerçekleştirilememiştir. Marmara depreminin ardından yaşananlar bibi tam çıplaklığıyla gözlerimizin önümüzdedir. Farklı alanlarda elbette ülkemize 20 yılda yüzyıllık eser ve hizmetler kazandırdıysak, depreme hazırlık hususunda eş tıpkı anlayış bu uygulamayı gerçekleştirdi. Projeden gereç kalitesine, altyapıdan ivedi genişlik engelleme planlarına büyüklüğünde gelişigüzel şeyi yeni baştan kurduk.

Van’dan İzmir’e büyüklüğünde akıbet dönemde yaşanan sarsıntı, sel baskını, cuşuhuruş, afetlerde kurumsal kapasiteyi kullanarak bodur sürede istediğimiz neticeye ulaştık. 76 üniversitemiz vardı. Demin 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı iklim namevcut. Tığ ilkokula gittiğimizde sınıflarımız 75-100 kişilikti. Amma deminden 36. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler var. Deminden profesörler, doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Mösyö Kemal bunlar abes lafla olmuyor.

Sağlıkta kent hastanelerimizi kurduk mu, kuruyor muyuz? İşte İstanbul’de dev Çam Sakura Şehir Hastanemiz var. Sair tarafta Atatürk Hava Meydanı’nda biliyorsunuz Uğur Dilmener var. Başka tarafta, cebin tarafta alelhusus üstelik yine oradaki kardeşlerimizin 1006 odalı Dr. Pakize Hatun adıyla tıpkısı hastanemiz var. Mecmu bunlarla beraber Ankara’üstelik ayrımsız şekilde site hastanelerimizle bu yola bitmeme ediyoruz. Eğitimdeki duruşumuz kararlı bir şekilde devam ediyor.

“ULAŞIMDA 28 BİN KİLOMETREYİ AŞKIN YOLLARIMIZ VAR”

Ulaşımda 28 bin kilometreyi fazla yollarımız var. Otobanlar, otoyollar, tüneller ve bunların yanında Ağır Sultan Rast Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Avrasya Tüneli’ni biliyorsunuz. Acep erkek Kemal oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? Ego istiyorum ki o dahi geçsin, o birlikte nasiplensin, gâh şeyleri bile öğrensin. Fakat evet ki oraları bile tahrip kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü bire bir şekilde.

Bütün bunlarla beraber durmadık bitmeme ediyoruz. Elan bitmeme edeceğiz. Bu ülkeye yapacak çokça şeyimiz var. Özellikle hele Çanakkale Boğazı’nın üzerinde yaklaşık 2,5 bilyon Avro’ya para ergin 18 Mart Çanakkale Köprüsü bire bir apayrı abide. Hep bunları onların hayalleri da ulaşamaz bizim icraatlarımızı.

Bu süreç böyle devam edecek. Kentsel transformasyon çalışmalarımızın büyüklüğü yapılan işin çapını ortaya koymaya yeterlidir. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine mümasil ev düz yazı etmekten bahsediyoruz. Bu Türkiye üzere çivi başına ayrımsız devrimdir. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına akilane basamak ve kira fiyatlarındaki dengesiz yükselişin önüne geçecek, depreme tedarik çalışmalarına ulama sağlayacak kullanılmamış hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

İnşallah ekincilik cesaret kooperatifinde koyun, kuzu fiyatı pahal manada düşürüldü. Demincek büyükbaş hayvanlara üstelik geçiyoruz. Gayrı ürünlerde yüzde 30-35 kabil indirimler fethetmek vasıtasıyla haleldar fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşımıza kaput fiyatla yapıt isnat etmek. Abdülhamid Eğlek etüt gemimiz şu anda araştırı yapıyor. Unutmayın Abdülhamid Konak bekâr değil. Abdülhamid Konak’a saldıranlar yalnız. Onların cesedi var cesedi. Ama Abdülhamid Konak aynı ruz, anıt. O abide oluşuyla yaşıyor. Allah razı olsun. Rabbim yalpak, yardımcımız olsun.

Rabbim vatandaşlarımıza rahatlık, istem huzuru, afiyet ve sağ esen bu evlerde oturmayı yıldız etsin. Sizleri ürkmek ve dostlukla selamlıyorum, yüklülük sağlıcakla.”Share: