Cumhur Reisi Erdoğan, Nazik İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Adım Doğrulama Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda elbette merhum ergin Ecevit vardı değil mi? Olur o hareket afetinde acaba iktidar hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Şişman İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Adım Tasdik Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u herhangi bir köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin kat törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şahitlik ettiklerine aksan eden Erdoğan, “Gene geçtiğimiz kamer Eyüpsultan Belediyemizin toplu küşat törenini yaptık. İstanbul’de yenilenen Arkeoloji Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin yakın tarihindeki sunu iri ihanet olan 15 Orak Ayı çarpış girişiminin sene dönümü vesilesiyle şehit ve gazilerimizi Saraçhane’de andık. İstanbul’un fethinin 569. sene dönümünün coşkusunu birlikte millet bahçesi kendisine düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bilcümle bu arada yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Biz küçümseme verdik mi yaparız”

Eğitimden firez-sanata, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlara kadar ülkeye ve şehre ayar katan temas anda İstanbul’la gelişigüzel olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki dönem önceki, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin sene dönümü olduğuna dikkati çekici Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini ancak acısının yüreklerde halen ilk günkü gibi tendürüst olduğunu tabir etti.

“Rabb’imden bizleri gelişigüzel türlü afetten ve felaketten koruma eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabii rahmetli ergin Ecevit vardı değil mi? Olur o hareket afetinde acep kudret hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Hep bu depremlerde, Taşmak depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde simultane, Malatya’de, Elazığ’dahi hep bu şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Çünkü biz hezel verdik mi yaparız ve yaptık.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: