Cumhur Reisi Erdoğan: “2023 seçimlerine iri ehemmiyet veriyoruz”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Rockefeller Plaza’de planlı Türk Amerikan Millî Yönlendirme Komitesi (TASC) yemeğinde konuştu.

(4)

Türkiye’nin, terörden sunu çok etkilenen ve terörle mücadelede genişlik dolay safta düz düz ülkelerin başında geldiğini tamlayan Erdoğan, “PKK- YPG’den DEAŞ’a ve FETÖ’ye büyüklüğünde, hiçbir ayrım yapmadan, kül terör örgütleriyle mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Terörün kanlı ve keleş gölgesini bölgemizin üzerinden gerçeklenmiş kaldıracağız.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Amerikalı dostlarımızın PKK-YPG ve FETÖ’yle mücadelemizde müttefiklik ruhuna yakışır şekilde teşrikimesai ortamında akım etmesini bekliyoruz. FETÖ elebaşının ve teşekkül mensuplarının Türk adaletine teyit edilmesi üzere Amerikan makamları nezdindeki girişimlerimizi titizce yürütüyoruz. 15 Orak Ayı gecesi 252 insanımızı alçakça katleden, Meclisimize bomba atan, demokrasimize kaseden bu yapının mahşeri vicdanla gelişigüzel hukuk önünde üstelik mahkum olması gerekiyor. Sizlerin dahi bu terör örgütlerinin asıl yüzlerini gibi olan rastgele platformda anlatmayı sürdüreceğinize inanıyorum. Tiksinme söylemlerinin, hele üstelik ‘İslam düşmanlığı’ ve Müslümanlara yönelik önyargıların, acun genelinde arttığını rüyet ediyoruz. Hangi efsus ki, Türk-Amerikan toplumu ve Amerikan Müslümanlar dahi kimi vakit bu yönde saldırılara maruz kalıyor. Amerikalı dostlarımızdan beklentimiz, dinimizi terörle tıpkısı paranteze düzlük munfasıl zihniyete ve Müslümanlara müteveccih tiksinme eylemlerine alın zihayat tedbirler almalarıdır.”

Türkiye ve KUL’nin iki dallı güllü mühim eş ve 70 almanak bağlaşık yerine, aralarında çözemeyeceği hiçbir sav bulunmadığını dile getiren Erdoğan, “Tığ, NATO’de bu arada miyiz? Beraberiz. NATO’nun sunma kebir önce 5 ortağından aynı tanesi birlikte Türkiye. Lazım parada, lazım yağız gücünde bütün bu destekleri veren genişlik büyük evvel 5 ülkeden bir tanesi Türkiye. Bari Türkiye’nin konumu gayet ongun anlaşılmalı, mebzul bilinmeli ve kararlar, adımlar buna bakarak atılmalıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin milli güvenliğini ait meselelerde kâh düşün ayrılıkları yaşansa de birçok lehçe ve global meselede MEMLUK ile eş tutumlara ehil olunduğunu belirten Erdoğan, ESIR Başkanı Joe Biden ile görüşmelerinde, ülkeler arasındaki dostluk ve hareket birliğinin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi hususlarında mutabık kaldıklarını hatırlattı.

“Aramızdaki sorunları çözebilmeyi beklenti ediyorum”

Bu tatlılıkla, Türkiye- Amerika Müttehit Devletleri Ciddi Mekanizması’nı hayata geçirdiklerini anımsatan Erdoğan, “Önümüzdeki süreçte, Amerika ile gelişim birliğimizi kuma çıkarlar temelinde geliştirirken aramızdaki sorunları çözebilmeyi ümit ediyorum.” dedi.

KÖLE ile andıran eşgüdüm ve hareket birliğine eş olunan konulardan birinin dahi mecmu dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna işaret fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Zinde ve inanılır ayrımsız NATO müttefiki adına attığımız bu adımlarda verdiğimiz destek hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran moskof savaşın kazananı olmayacağını, global ekonomik etkilerinin birkaç ümranlı ülkeler başta tevessül etmek üzere, bütün dünyayı pahal etkilediğini dahi her vesileyle vurguluyorum. Alelhusus İstanbul Sözleşmesiyle ekincilik koridoru konusunda attığımız adımlar… Mütekâmil ülkelere değil, az kaslı ülkelere yahut zavallı ülkelere cebin Türkiye’nin ekincilik koridorunda attığı hamle herkesin takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, küsurat gıda ve erke fiyatlarını, dünyanın gabi kalanı kadar sizler bile can ağır tıpkısı şekilde hissediyorsunuz. Türkiye yerine, savaşın diplomasi marifetiyle sonuçlandırılmasına, lehçe ve global ölçekteki pahal etkilerinin giderilmesine müteveccih çabalarımızı önümüzdeki dönemde üstelik sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi için Konfedere Milletler’le gelişigüzel yürüttüğümüz gayretler sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu çabaların arz somut örneğidir. Burada yakaladığımız müspet iklimi geçmiş ateşkese, arkası sıra bile kalımlı barışa ara kazanç etmeyi istiyoruz. Uluslararası toplumun ve dostlarımızın birlikte samimi desteğiyle inşallah bunu dahi başaracağımıza inanıyorum.”

“Önümüzdeki yıl, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kavuşmanın sağlıklı gururunu yaşayacağız.” diyen Erdoğan, bu yıldönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlanırken, bir zamanda 2023 hedeflerine idrak kararlılığı zarfında yola devam ettiklerini söyledi.

“Türkiye’nin gücüne bati kattık”

Son 20 yılda kazandırdıkları yayın ve hizmetlerle, yaptıkları devrimlerle, Türkiye’yi herhangi bir alanda hayal bile edilemeyen seviyelere taşıdıklarını dile getirenn Erdoğan, Cumhurla Cumhuriyet arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak, milli iradeyi Türkiye’da tartışmasız aynı şekilde hakim kıldıklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi özellikle gelmek için, hayata geçirdikleri reformlarla sessiz bire bir devrime imza attıklarını vurgulayan Erdoğan, adalet ve özgürlüklerden ekonomiye, enerjiden savunma sanayine, eğitimden ileri teknolojiye, terörle mücadeleden dış politikaya kadar serbest aynı yelpazede Türkiye’nin gücüne alçak kattıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Karın ve vicdan sahibi bütün, 2002’nin Türkiye’si ile 2022’nin Türkiye’si arasında dağlar kadar ayırt olduğunu kabul edecektir. Zaman, bölünmüş yollarıyla, otobanlarıyla, çabuk şimendifer hatlarıyla, tünelleriyle, havalimanlarıyla, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Marmaray’ı, Avrasya Tüneli, köprüleriyle muvasala altyapısını tamamlamış tıpkı Türkiye var. Hepsinden mavera İGA’sıyla dünyada evvel 3 içerisinde meydan alan havalimanıyla bir Türkiye var. Farklı taraftan Çanakkale Köprüsüyle dünyada geçmiş 3 içerisinde düz düz benzeri köprüye eş. Bütün bunlar bu dönemin içerisinde oldu. ve herkesin ‘bunlar yapamaz, yapılamaz’ dediklerini bizler gerçekleştirdik. Şu anda Çanakkale Köprüsü, havalimanımız dünyada yeknesak. Pandemi döneminde dünyadaki havalimanları tamamen ‘stop’ derken, bizimki çalışıyordu, çalıştı ve bibi dahi özellikle kargo taşımacılığında dünyada evvel 5’in içerisinde saha alıyor.

Zaman Ege’dahi, Karadeniz’da, Doğu Akdeniz’de haklarını defans konusunda kararlı davranan ordusu ve diplomasisi canlı ayrımsız Türkiye var. Bugün, kendine sığınan 4 milyonu çok mazlum ve mağdura aguş açan, onlara ehil çıkan insanlığın vicdanı ergin bire bir Türkiye var. Mültecileri Ege’de, Akdeniz’de denizde boğan bir devlet namevcut. Cemi tersine onları denizden toparlayan ayrımsız Türkiye var. Zaman, dünyada sulh üzere çabalama harcayan ve belirgi düzlük politik etkinliğe nail ayrımsız Türkiye var. Zaman, rekor tahaccüm oranlarıyla ekonomisi başarıdan başarıya koşan, bölgesinde ve ötesinde politikaları takdirle izlem edilen, krizlerle başa balkon kapasitesini en son düzeye çıkarmış aynı Türkiye var. Rastgele konuşma edişinizde, inanıyorum kim, sizler de Türkiye’de gerçekleşen bu şişman dönüşümü şahsen görme fırsatı buluyorsunuz. ‘Bu değişiklik hangi kadar zamanda oldu? Hangi çabuk oldu? Geçen gelişimizde bular yoktu, demin var’ diyenleri bilcümle görüyorum. Bu bir gerçeği ortaya koyuyor. Türkiye daima değişiyor. ‘Durmak namevcut, yola devam’ diyoruz. amma velakin dünyada özellikle rekabeti ana düzlük benzeri anlayışla yola devam ediyoruz. Büyüyen, güçlenen, itibarı mütezayit Türkiye’nin burada sizlere bile yürek aşıladığını biliyorum.”

“2023 seçimlerine şişman ehemmiyet veriyoruz”

Bu kalkınma ve el erki hamlesini gelecek dönemde daha birlikte hızlandırarak devam yol açmak istediklerini belirten Erdoğan, “Bunun için 2023 seçimlerine nazik önem veriyoruz. Ev dışındaki siz vatandaşlarımızın dahi düşünce kullanacağı bu tarihi seçimleri, cemi anlamıyla benzeri milli ferman şölenine evirmek arzusundayız.” dedi.

Demokratik katılımın arz muhteşem ve etkin yolunun seçimler olduğuna bel fail Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan çokça partili hayatında saydam ve emin seçme sistemiyle balaban bir başarıya imza attığını hatırlattı.

“Ne politik tercihte bulunursak bulunulalım, düşünce kullanmak eliyle Türk demokrasisine eş geçmek hepimizin görevidir.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizlerden iradenize ehil çıkmanızı, buradaki beher vatandaşımızın sandığa giderek gerçekli oyunu kullanmasını teşvik etmenizi istiyorum. Bizleri ayrımsız arada tutan, bizi tığ eden unsurların farklılıklarımızdan çok henüz fazla olduğunu vurgulamak istiyorum. Tığ, alay malay akım ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikalı toplumunun, hem birlikte ülkelerimizin haddinden fazla henüz muvaffakiyetli sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Gerek Amerika’daki temsilciliklerimiz, lazım Türkiye’deki çekicilik ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz sene açılışını yaptığımız kullanılmamış Türkevi binamızın bile sizlerin ortak eviniz olduğunu aynı posta daha hatırlatıyorum.”

Toplantıyı düzenleyen TASK’a teşekkür eden Erdoğan, katılımcılara şükranlarını sundu.

Toplantıdan notlar

TASC yemeğine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, DOĞRU Tümen TBMM Kol Başkanı İsmet Yılmaz, SELIM Öğür Umumi Başkan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Güçlü Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Tartı katıldı.Share: