Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de Gaziler Haset törenle kutlandı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Van’da vilayet bahçesindeki törende, Vali ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Âşık Balcı, İl Cingöz Asayiş Kolordu Komutanı Ferik Aykut Tanrıverdi ve Muharip Gaziler Derneği Idarehane Başkanı Cafer Meram marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Misyon, Gaziler Günü’nü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü, irtibat ve beraberliği üzere canımızı seve seve feda etmeye hazırız. Gazilerimizin sergilediği alplık destanları hafızalarınıza hiçbir ahit silinmeyecektir.” dedi.

Bitirmiş Düzenlilik Kolordu Komutanlığı bandosunun konseriyle devam fail törene, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydınlık, İl Kurnaz Komutanı Liva Hüseyin Bekmez, İl Güvenlik Müdürü Atanur Entelektüel, ilbay yardımcıları, gaziler, hava müdürleri ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törenin ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Van Şubesi musahabe edildi.

Hakkari

Valilik önündeki törende, Vali ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Yaya Tümen Komutanı Tümgeneral Mustafa Koşan ile Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, günün medlul ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Törene Cumhuriyet Altını Başsavcısı Harun Ünlüsoy, İl Bitirmiş Komutanı Ferik Ateşli Baskın, Doğruluk Komisyonu Başkanı Birtan Şeker Hastalığı, İl Itimat Müdürü Salavat Mete Kaynak, vali yardımcıları, gaziler, çekicilik amirleri, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Vali Akbıyık, törenden bilahare makamında kabul ettiği gazilerle dostane etti.

Muş

Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtına çelenkler sunulduktan sonradan kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Topçu Binbaşı Ferit Malkara’nın günün mana ve önemine ilişik yaptığı konuşmayla sonuç bulan törene Ilbay İlker Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Mehmet Kasım Duayen, İl Itimat Müdürü Engin Kaloğlu, gurur müdürleri ile gaziler katıldı.

Bitlis

Bitlis’te Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bitlis Gaziler Derneği Başkanı Medeni Solmaz, Türkiye Büyük Kavim Meclisi’nin 1921’de çıkardığı kanun ile Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e “Yiğitlik” unvanı verildiğini anımsattı.

Solmaz, “Mehabetli Türk ulusunun özünden çıkan, 3 kıtada atlama beygiri koşturan, kılıcı balkır kabil çakan, yeğin gibi coşan, Akdeniz’i güney yapan, ecdadını yaşıt alarak Anadolu, Kore ve Kıbrıs’ta vatanını, bayrağını ve milletini canından muazzez bilip kahramanca savaşçı Mehmetleriz. Gazi ayrımsız milletin çocukları namına gazi rütbesi kayran tığ gaziler, vatan ve milletin ayrılamaz bütünlüğü ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde temas devir ve rastgele yerde şehit ve gazi olmaya hazırız.” diye konuştu.

İl Cingöz Komutanlığında vazifeli Jandarma Üsteğmen Leyla Arışlı’nın günün mazmun ve önemini tamlayan konuşmayı yapmasının peşi sıra şiirlerin okunduğu törene, Vali Oktay Çağatay, Emniyet Müdürü Ululuk Özcan, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, ilbay yardımcıları, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, gurur amirleri, öğrenciler, polisler ve askeri erkan katıldı.Share: