Cumhurbaşkanı Erdoğan: “(Rusya-Ukrayna) Savaşın diplomatlık marifetiyle sonuçlandırılmasına müteveccih çabaları sürdüreceğiz”

Türk-Amerikan Ulusal Manipülasyon Komitesi’nin “5. Geleneksel Ön Gösterim Yemeği” programı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması NEW YORK – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ARockefeller Plaza’birlikte planlı Türk Amerikalı Ulusal Manipülasyon Komitesi (TASC) yemeğinde konuştu.

(3)

Reisicumhur Erdoğan Türk Amerikalı Millî Yönlendirme Komitesi yemeğinde konuştu: (2)

“(Rusya-Ukrayna) Türkiye yerine, savaşın diplomatlık vasıtasıyla sonuçlandırılmasına, lehçe ve küresel ölçekteki huysuz etkilerinin giderilmesine müteveccih çabalarımızı önümüzdeki dönemde dahi sürdüreceğiz”

“Aramızdaki sorunları çözebilmeyi beklenti ediyorum”

ÇAKER ile mail eşgüdüm ve hareket birliğine topluluk olunan konulardan birinin da tekmil dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna meni fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hareketli ve emniyetli benzeri NATO müttefiki namına attığımız bu adımlarda verdiğimiz bindi hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran merhametsiz savaşın kazananı olmayacağını, toptan kazançlı etkilerinin birkaç gelişmiş ülkeler başta kalkmak üzere, parçalanmamış dünyayı menfi etkilediğini bile gelişigüzel vesileyle vurguluyorum. Alelhusus İstanbul Sözleşmesiyle tarım koridoru konusunda attığımız adımlar… Ümranlı ülkelere değil, az kaslı ülkelere yahut kimsesiz ülkelere alın Türkiye’nin ekincilik koridorunda attığı hamle herkesin takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, kalan besin ve enerji fiyatlarını, dünyanın geri kalanı kabil sizler bile birey etkili tıpkısı şekilde hissediyorsunuz. Türkiye namına, savaşın diplomatlık yoluyla sonuçlandırılmasına, lehçe ve toptan ölçekteki zıt etkilerinin giderilmesine yönelik çabalarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi için Konfedere Milletler’le alay malay yürüttüğümüz gayretler sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu çabaların arz konkre örneğidir. Burada yakaladığımız olumlu iklimi ilk ateşkese, arkası sıra dahi mihman barışa tahvil etmeyi istiyoruz. Arsıulusal toplumun ve dostlarımızın de özden desteğiyle inşallah bunu da başaracağımıza inanıyorum.”

“Önümüzdeki sene, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kavuşmanın tamam gururunu yaşayacağız.” diyen Erdoğan, bu yıldönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlanırken, ayrımsız zamanda 2023 hedeflerine algı kararlılığı içre yola devam ettiklerini söyledi.

“Türkiye’nin gücüne korkulu kattık”

Akıbet 20 yılda kazandırdıkları iz ve hizmetlerle, yaptıkları devrimlerle, Türkiye’yi seçkin alanda görüntü üstelik edilemeyen seviyelere taşıdıklarını dile getirenn Erdoğan, Cumhurla Cumhuriyet Altını arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak, milli iradeyi Türkiye’birlikte tartışmasız bire bir şekilde bilge kıldıklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi özellikle almak amacıyla, hayata geçirdikleri reformlarla sessiz tıpkı devrime imza attıklarını vurgulayan Erdoğan, türe ve özgürlüklerden ekonomiye, enerjiden defans sanayine, eğitimden gelecek teknolojiye, terörle mücadeleden aut politikaya büyüklüğünde geniş tıpkı yelpazede Türkiye’nin gücüne ağır kattıklarını tabir etti. Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti:

“Beyin ve vicdan sahibi tümce, 2002’nin Türkiye’si ile 2022’nin Türkiye’si ortada dağlar büyüklüğünde ayırt olduğunu kabul edecektir. Bugün, bölünmüş yollarıyla, otobanlarıyla, hızlı katar hatlarıyla, tünelleriyle, havalimanlarıyla, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Marmaray’ı, Avrasya Tüneli, köprüleriyle ulaşım altyapısını tamamlamış bire bir Türkiye var. Hepsinden öte İGA’sıyla dünyada evvel 3 içerisinde yer düz havalimanıyla bire bir Türkiye var. Özge taraftan Çanakkale Köprüsüyle dünyada ilk 3 içerisinde saha düzlük benzeri köprüye cemaat. Hep bunlar bu dönemin içerisinde oldu. ve herkesin ‘bunlar yapamaz, yapılamaz’ dediklerini bizler gerçekleştirdik. Şu anda Çanakkale Köprüsü, havalimanımız dünyada yeknesak. Pandemi döneminde dünyadaki havalimanları tamamen ‘stop’ derken, bizimki çalışıyordu, çalıştı ve bibi dahi alelhusus kargo taşımacılığında dünyada geçmiş 5’in içerisinde düzlük alıyor.

Zaman Ege’da, Karadeniz’da, Şarki Akdeniz’üstelik haklarını savunma konusunda azimli davranan ordusu ve diplomasisi cıvıl cıvıl bir Türkiye var. Zaman, kendine sığınan 4 milyonu fazla mazlum ve mağdura aguş açan, onlara eş çıkan insanlığın vicdanı olmuş tıpkı Türkiye var. Mültecileri Ege’üstelik, Akdeniz’üstelik denizde boğan tıpkısı büyüklük yok. Tüm aksine onları denizden toparlayan tıpkı Türkiye var. Zaman, dünyada sulh için çaba harcayan ve netice düz siyasi etkinliğe ulaşmış ayrımsız Türkiye var. Zaman, rekor nema oranlarıyla ekonomisi başarıdan başarıya koşan, bölgesinde ve ötesinde politikaları takdirle takip edilen, krizlerle başa çıkma kapasitesini en son düzeye çıkarmış benzeri Türkiye var. Temas mülakat edişinizde, inanıyorum ki, sizler birlikte Türkiye’birlikte gerçekleşen bu balaban dönüşümü bizzat görme fırsatı buluyorsunuz. ‘Bu fark ne büyüklüğünde zamanda oldu? Ne acele oldu? Sabık gelişimizde bular yoktu, şimdi var’ diyenleri hep görüyorum. Bu bir gerçeği ortaya koyuyor. Türkiye sürekli değişiyor. ‘Durmak yok, yola bitmeme’ diyoruz. amma velakin dünyada alelhusus rekabeti asıl düz ayrımsız tatlılıkla yola bitmeme ediyoruz. Büyüyen, güçlenen, itibarı mütezayit Türkiye’nin burada sizlere dahi cüret aşıladığını biliyorum.”

“2023 seçimlerine şişman önem veriyoruz”

Bu kalkınma ve demokrasi hamlesini gelecek dönemde elan dahi hızlandırarak bitmeme yol açmak istediklerini tamlayan Erdoğan, “Bunun amacıyla 2023 seçimlerine büyük ehemmiyet veriyoruz. Dar dışındaki siz vatandaşlarımızın birlikte düşünce kullanacağı bu tarihi seçimleri, tüm anlamıyla tıpkısı milli egemenlik şölenine ihata etmek arzusundayız.” dedi.

Demokratik katılımın yer mehabetli ve enerjik yolunun seçimler olduğuna belen fail Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan çok partili hayatında diyapozitif ve emin seçme sistemiyle nazik bir başarıya imza attığını hatırlattı.

“Hangi siyasi tercihte bulunursak bulunulalım, fikir kaplamak vasıtasıyla Türk demokrasisine ehil çıkmak hepimizin görevidir.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizlerden iradenize sahip çıkmanızı, buradaki beherglas vatandaşımızın sandığa her an muhakkak oyunu kullanmasını isteklendirme etmenizi istiyorum. Bizleri benzeri arada tutan, bizi biz yapan unsurların farklılıklarımızdan çokça henüz fazla olduğunu vurgulamak istiyorum. Tığ, gelişigüzel hareket ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikalı toplumunun, hem üstelik ülkelerimizin çokça henüz kudretli sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Lüzum Amerika’daki temsilciliklerimiz, lüzumlu Türkiye’deki gurur ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz yıl açılışını yaptığımız yeni Türkevi binamızın üstelik sizlerin ortak eviniz olduğunu aynı kez henüz hatırlatıyorum.”

Toplantıyı düzenleyen TASK’a teşekkürname fail Erdoğan, katılımcılara şükranlarını sundu.

Toplantıdan notlar

TASC yemeğine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Kurum, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Fırka TBMM Takım Başkanı İsmet Yılmaz, SELIM Tümen Umumi Başkan Yardımcısı ve Tümen Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Mukavim Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.Share: