Çocuklarda kekemeliğin iyileşmesinde ailenin yaklaşımı balaban caka oynuyor

Trakya Üniversitesi Keyif Bilimleri Fakültesi Odyoloji Anabilim Dalı Dr. Akademisyen Şüle Yılmaz, genellikle çocukluk çağında görülen kekemeliğin iyileşmesinde sülale bireylerinin yaklaşımının cesim fiyaka oynadığını söyledi.

Konuşma bozuklukları uzmanı Yılmayan, AA muhabirine, 22 Ekim Acun Kekemelik Günü’nün kekemeliğe dikkati koymak ve bu konuda akla yatkın bilgilerin paylaşılması açısından önem taşıdığını rapor etti.

Kekemeliğin arz çok bilinen enformasyon sorunlarından biri olduğunu dile getiren Yılmayan, “Kekemelik, gürültülü ve hece tekrarları, gürültülü uzatmaları, takılmaları veya bloke olmalar nedeniyle müzakere akıcılığının kesintiye uğraması ile karakterize bire bir istişare bozukluğudur.” dedi.

Yılmaz, kekemeliği olan bireylerde konuşmanın katıksız akışı ve ritminde bozulmalar gözlendiğini ve bu durumun sözel iletişimi güçleştirdiğine dikkati çekti.

Bireylerde usanç ve coşku üzere nedenlerle ara sıra ortaya sâdır meşveret takılmalarının kekelik namına değerlendirilmemesi gerektiğini anlatan Yılmaz, “Kekemelikle ilişik olarak mukannen kriterler var. Hangi sıklıkla oluyor, ne kadar antlaşma bitmeme ediyor, kişinin günce yaşamını bittabi etkiliyor. Kelime tekrarı ve hece tekrarı şeklinde mi oluyor, bunların bütünü değerlendirilerek uzmanlar aracılığıyla değerlendirilir. Çokça boyutlu bir durumdan alay ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, müşavere akıcılığındaki bozuklukların çocuklukta başlayan gelişimsel aynı buut olabileceği kabilinden nörolojik ya de psikolojik kaynaklı adına yetişkinlikte de görülebildiğini dile getirdi.

Kekemeliklerin iri çoğunluğunun çocukluk çağında başladığını ifade eden Yılmayan, ailelerin çocuklarını iyi ayrımsız şekilde gözlemlemelerini ve lazım durumlarda uzmana başvurmaları tavsiyesinde bulundu.

Ailelerin çocuklarında müracaat bozukluğu gözlemlediğinde yüklülük yapmadan yaklaşmaları gerektiğini nâkil Yılmaz, şunları kaydetti:

“Çocukluk döneminde ocak bireyleri kimi zaman çokça bereketli niyetle yaptıkları kâh hatalar var. Bunlar çocuğun konuşmada meşakkat çektiği anlarda ‘sakin ol’ gelmek, ‘nefes aldatma anca konuş’, ‘bire bir elan söyle’ demek. evet birlikte çocuğun takıldığı kelimeyi bitirmek kadar davranışlarda rastlanmamak lazım. Bunlar çocuğa kavisli bir nabız veriyor. Füru buradan ‘ben senin bozuk konuştuğunun farkındayım, dikkatimi buna veriyorum’ emretmek. Bu çocuktaki kaygıyı artırıyor. Çocuk yaştaki müşavere bildirişim odaklı olmalı. Çocuğunuzun size ne tefhim etmek istediğiyle ilgilenin, elbet söylediğiyle ilgili değil. Bu mesajı çocuğa birlikte geçirirseniz, kaygısı azalıyor ve çok elan metin aynı iletişim oluyor. Ailelerin çocuğa sıklet yapmaması, eleştirmemesi çok önemlidir. Yoz çocukların nazik bölümünde sevgili kendinden düzelir ve çocuğun dikkatini bu konuya çekmemek gerekir.”

Share: