CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin kol toplantısında konuştu: (2)

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Erek Türkiye’yi büyütmek, bu ülkeye huzuru ifade etmek. O yüzden arada bir sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında apayrı öğür var mı, üstünde başka öğür var mı, bulunmayan gizli parti var mı?’ Bunların tüm ayan ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir, topu topu safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin kadro toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk defa sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi banko getireceğini ifade etti.

Gençlerin tamlık hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bütün beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimesne kimsenin inancıyla kimliğiyle dirim tarzıyla cidal etmeyecek. İnsanı koca adına göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle çoluk çocuk, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, tek isteğim zinhar ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların takviye etmek zorunda olduklarını tabir fail Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak darülfünun yurtlarına ilişik sorunların olduğunu, kuvvet olduklarında mahdut sorununu bire bir yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilgilendiren afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın balaban tıpkısı üretim üssü olduğunu söyledi. Bir Zaman 5 benzeşim tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Buradan peyda ve net söylüyorum, Allah yıldız kıymetiharbiye kudret olduğumuzda, ayrımsız hafta içinde o Tank Tırtıl Fabrikası’nı alacağım koca ordumuza değiştirmeden iade edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, kudret olduklarında tıpkı hafta içerisinde askeri hastaneleri birlikte kafasız alarak Türk ordusuna reddetme edeceklerini belirtti.

“Herkesin sağlık içerisinde yaşadığı ayrımsız Türkiye inşa edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşparmak Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını rapor etti.

Kılıçdaroğlu, “Tığ bunlar kadar değiliz. Namevcut efendim, ‘Ben geliyorum, bulunmayan acilen geleceğim, namevcut tıpkı sabahleyin gelirim…’ Merhum Ecevit hangi dedi? Er gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar obstrüksiyon edildiğinde 50 el söyledim, karışma ediliyor, Lozan Antlaşması’na çapraz yapılıyor bilcümle bunların kâffesi. Tık çıkmadı. Deminden gündem tutum, budun perişan vaziyette evet. Oturuyor, ‘Vay ego gelirim, bak ayrımsız gece gelirim, namevcut ferda sabah gelirim.’ Sana çağrılık mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diye? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz namevcut. Oran böyle yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Şevket liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin bire bir antlaşma ülkenin sorunlarına topluluk çıkmak manasına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Doğu Akdeniz’birlikte doğal gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Rum kesimi var, İsrail, Filistin var, hep var. Türkiye ile Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yok, illet bulunmayan? Maşrık Akdeniz’in bire bir tarafında Mısır var, değişik tarafında biz varız, iki iri çap. Illet savaş ettik biz Akdarı’la? Hangi gerekçeyle cenk ettik. Bana benzeri Tanrı’ın kulu çıkıp mantıklı tıpkı yanıt verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Çap yönetemedikleri için şehir bu ayla geldi ama Allah baht ederse devleti baştan nesir edeceğiz. Adalet, dostluk, muadele konusunda düz yazı edeceğiz. Herkesin erinç içerisinde yaşadığı Türkiye’yi inşa edeceğiz.

Bunlar diyor ya ‘Tığ milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, bir hükümet öz toprağından kaçtı, zat bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Şimdi bana dönüp diyorlar ki, ‘Tığ milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Biz olsak hangi olurdu onu bile söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, gerekirse hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Cenabıhak felek ederse kuvvet olduğumuzda ilk tıpkı hafta içinde ne pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada yeniden dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin çarkıt durumunda yeniden dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların bütünü belirtik ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın mühim konumda bulunduğunu ve lojistik üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Nazik sanayi kuruluşları, denizle bağlantısı var, yağız yolu çok kıvrak, demir yolu ağı henüz dahi etkili hale getirilebilir. Bura üretim üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar ama tığ Türkiye aşığıyız. Tığ hiçbir alt bölüm yapmayız. İster Hakkari’birlikte lüzumlu Diyarbakır, lüzum Bingöl, ister Edirne’de, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’bile nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu sıfır herkesin başımızın üzerinde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokrasi, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üzerine anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Seçkin birimiz yegâne biricik Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin bozulan çarklarını baştan onaracağız ve o çarklar saat kabilinden çalışacak ama zamanı akıllıcasına gösteren ayrımsız saat kabil. Bundan tehlikesiz olmanızı isterim. Hiçbirimizin hususi benzeri beklentisi, amacı bulunmayan. Murat Türkiye’yi izam etmek, bu ülkeye huzuru vermek. O yüzden bazen sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında başka parti var mı, üstünde ayrıksı fırka var mı, yok muamma fırka var mı?’ Bunların topu topu bulutsuz ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir, topu safsata. Her birimiz oradayız, beraber birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi elbet yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 önder altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı uran üssü haline getireceklerine bel eden Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve oy vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: