Hakkari’de Cömertlik Haftası kutlamaları

Hakkari’üstelik Ahilik Haftası nedeniyle Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanlığınca düzenlenen programda yılın ahisi, kalfası ve çırağına plaket verildi.

Ticaret ve Uran Odası konferans salonunda planlı programda tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ahilik ile ilgilendiren dokümanter gösteriminin peşi sıra kentte yılın ahisi, kalfası ve çırağına onurluk ve belge sunma edildi.

Ahi kaftanı giydirilen Ilbay Yardımcısı Halil İbrahim Köroğlu, Ahiliğin önemine değinerek, programı düzenleyenlere teşekkür etti.

Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Muharrem Uğurlu dahi Ahilik Teşkilatı’nın toplumsal yaşamın ortak paydası olan herif üzerine kurulduğunu belirtti.

Ahiliğin, insanlar arasındaki ticari, toplumsal ilişkilerde harbilik, hisse senedi ve patika ahlakına ürkmek, türe ve hukuka uyma etme, kaçınmak ve güler yüzlü olma ilkelerini ana umde aldığına vurgu fail Uğurlu, şunları kaydetti:

“Bu teşkilatlanmanın günümüzdeki temsilcileri, esnaf ve sanatkarlarımız ile esnaf ve sanatkarlar çığır kuruluşlardır. Bu kurum bir vakitler olduğu gibi ülkemiz ekonomisinin gelişmesinde muhteşem roller üstlenmiştir ve üstlenmeye bitmeme etmektedir. Günümüzün yükselen değerlerinin mefret benzeri kısmının özünde ahiliğin asıl ilkeleri yatmaktadır. Bitiren hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, türlü mesleksel kuruluşların varlığı kadar kavramları batıya nâkil repertuvar cömertlik kültürüdür. Ahiliğin asıl kuralı alın teriyle geçinmektir. Teavün ve cemiyet düzenini dulda ilkeleridir.”

Programa Tecim İl Müdürü Salih Rençper, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Kızılkaya, Uray Başkan Yardımcısı Abdulmecit Yılmaz ve şehir merkezi ve Yüksekova’dan sivil sosyete kuruluşları temsilcileri ve esnaf katıldı.

Share: