CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Salıcı, Van’da gazetecilerle buluştu Açıklaması

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali ağız ağıza sona erdirmesini ve bol komşuluk ilişkilerinin kurulmasını istediklerini söyledi.

Ziyaretlerde çıkmak amacıyla Van’a mevrut Salıcı, Edremit ilçesindeki otelde kentte fariza işleyen gazetecilerle bire bir araya geldi.

Van, Hakkari ve Erzurum’u havi 4 günce program kapsamında bölgeyi konuşma ettiklerini belirten Salıcı, partilerinin oyunu artırmak istediklerini kaydetti.

Aldıkları sonuçları yeterli görmediklerini dile getiren Salıcı, “Tek milletvekilimizin olmadığı Ağrı, Erzurum, Iğdır, Van ve Diyarbakır kabilinden şehirlerde icraat yapıyoruz. Akıbet aldığımızı de görüyoruz. Van’de elan önceki DOĞRU Parti’ye görüş vermiş demincek CHP’ye fikir verecek insanlar var. Biz Van’dan saylav çıkaracağız.” dedi.

“Ermenistan’ın Azerbaycan’daki karışma ağız ağıza sona ersin”

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmaları üstelik değerlendiren Salıcı, daha geçmiş Azerbaycan topraklarının oylumlu tıpkı kısmının Ermenistan işgali altında olduğunu anımsattı.

Salıcı, Azerbaycan’ın topraklarının kocaman tıpkı kısmını ferasetsiz aldığına ve bir anlaşmanın imzalandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Azerbaycan o anlaşmaya makul bir şekilde sürecin yürümesini ısrarla dilek ediyor. Görünen o ki Ermenistan tarafında teessürat var. Ermenistan’ın halkı ayaklanıyor. Biz istiyoruz kim Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali ağız ağıza sona ersin ve mebzul komşuluk ilişkileri kurulsun. Azerbaycan bizim ahi ülkemizdir. İki mutluluk arasındaki normalleşme Türkiye’nin yekpare Kafkasya’daki ülkelerle arasındaki ilişkilerin normalleşmesi girmek. Serencam yaşanan çatışmalar, 50 Azerbaycan askerinin şehit olması. Bunlar ilişkilerin iyileşmesini kolaylaştıran değil, zorlaştıran şeyler. Bu konuda Ermenistan’ın azimli bir formaliteci izleyip imzalamış olduğu protokole uyması geçişsiz.”

Tıpkısı gazetecinin CHP İstanbul Saylav Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” yönündeki sözlerine ait sorusunu yanıtlayan Salıcı, “Altılı masa yerli yerinde duruyor. Altılı Ganyan masanın iradesi Türkiye’de yaşanan mahsus tartışmalarla sarsılacak tıpkı emir değil çünkü 6’lı masanın iradesi Türkiye’nin geleceğine dair tıpkısı vizyon içeriyor. Riyaset sisteminin ortadan kalkması, herkesin özlük görüşünü henüz şen bir şekilde ifade edebileceği, oturmuş aynı parlamento zeminde yürümesini anlatım ediyor. Güçler ayrılığının sağlanmasını içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, CHP Öğür Meclisi üyeleri Nevaf Güç, Kıvrılma Barış Çelik ve CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu birlikte katıldı.

Share: