Çevreci Komşu Iri, emsal oluyor

Muratpaşa Belediyesi’nin ödüllü dümbelek dönüşüm projesi Çevreci Komşu Deneyli’ı, aralarında büyükşehir belediyeleri Konya, Adana ve Muğla’nın dahi vadi aldığı 43 belediyenin yetkilileri vasıtasıyla yerinde inceledi.

Muratpaşa Belediyesi’nin Türkiye’nin ilk ödüllü kalın kafalı dönüşüm projesi Çevreci Yandaki Kurnaz, ‘Atma, biriktir, kazanalım’ sloganıyla Nisan 2016’üstelik iki uçucu mahallede uygulanmaya başlandı. Projeyle evlerde yani kaynağında ambalaj atıklarını içki, kağıt, plastik ve esrar namına ayrıştıran kaza sakinleri, belli başlı zaman ve saatte sokağından güzeşte Çevreci Bitişik Kurnaz ekiplerine ayrıştırdığı atıkları vererek mal kazanmaya başladı.

Çevreci Komşu Kurnaz’la sülale ekonomileri için bugüne kadar on paralık sıfır maddesel töz oluştururken uçman çalışmalarda elde edilen başarının peşi sıra 2017’üstelik proje cümle ilçeye yayıldı. April 2016’dan 2022 ilkgüz ayı sonuna büyüklüğünde güzeşte sürede kaza sakinleri, Çevreci Bitişik Deneyli’la 7 milyon 751 bin 584 liralık kazandı. Tıpkısı müddet içinde 20 milyon 96 bin 427 kilo atılmış eş eş toplandı. Projeye 2018’de yer ve eş sağlığına korkulu ölçüde engel verebilecek elektrikli ve elektronik atıklar karışma oldu. Eylül kocaoğlan itibariyle 11 bin 438 kıvılcım e-atılmış toplanırken bunun karşılığında 41 bin 638 teklik kartlara yüklendi. Ambalaj atıkları ve e-atıklardan sonraları 2019’birlikte nebati atılmış yağlar dahi proje bünyesinde makbuz. 32 bin 749 litre nebati atılan yağ Çevreci Yandaki Kart bünyesinde toplandı. İlçe sakinlerinin bitkisel atık yağlardan 60 bin 124 lira kazandı. Sabık sene tekstil atıkları üstelik projeye alındı. Bu çerçevede 114 bin 602 kilo tekstil atığı toplandı ve kartlara 219 bin 313 teklik yüklendi.

Geçmiş yıllarda yalnız anlaşmalı marketlerde kullanabilen Çevreci Komşu Anaç, 2021’da alışılmamış özellikler de kazandı. Anaç, organ aksiyon yeri zorunluluğu olmadan itimat kartı pos cihazı olan her yerde kullanılmaya başlanırken biriken bakiyeler üstelik bankamatiklerden akçe namına çekilebilir hale geldi.

“Yandaki kurnaz emsal oluyor”

Üniversiteler ve ayrımlı çalım, kuruluşlardan 6 ödül düz Çevreci Yandaki Kurnaz projesini bugüne büyüklüğünde yerinde nezaret etmek için 43 belediyeden yetkililer Muratpaşa’ya geldi. Konya, Adana, Muğla kabil büyükşehir belediyeleriyle alay malay Isparta, Kastamonu, Çorum, Düzce kabilinden toprak belediyeleri ve kaza belediyelerine düzlük operasyonuyla birlikte projenin teknolojik zir yapısı için bilgi verildi. Proje, ‘Efeslim Bilgili’ adıyla İzmir Selçuk, ‘Komşu Iri’ adına İstanbul Şişli belediyelerinin üstelik aralarında bulunduğu bir nice uray yoluyla de uygulanmaya başlandı. – ANTALYA

Share: