MEGEM’de 138 sevimli eğitim alıp iş sahibi olacak

Eskişehir Tevhit Endüstri Bölgesi (EOSB) bünyesinde kurulan ve mesleksel eğitimler veren Mesleki Edindirme ve Ihya Merkezi’hangi (MEGEM) ağırbaşlı bandaj bitmeme ediyor. BEBKA’nın katkılarıyla gerçekleşecek olan 30. bölüm kurslarına 360 birey başvuruda bulunurken, latif sınavında başarılı olan 138 hayat ücretsiz yetişek almaya adalet kazandı.

Eskişehir sanayisinin erdemli teknolojiye dayalı yetik maharet ve nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için EOSB aracılığıyla kurulan, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğünün “Tendürüst İstihdamı” odaklı çalışmaları çerçevesinde Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) vasıtasıyla da desteklenen MEGEM, çığır sahibi kalkışmak isteyenlerin tehlikeli ilgisiyle karşılaşıyor. “İstihdam Güvenceli Patika Terbiye Kursları” çerçevesinde gerçekleşecek olan 30’uncu aktarılma kursuna 360 can başvuruda bulunurken, perşembe günü yapılan seçilmiş sınavlarını başarıyla bitiren 138 sevimli ücretsiz eğitim bilimi almaya türe kazandı. “CNC Tezgah Operatörlüğü”, “Nitelik Taharri ve Boyutsal Ölçüm Operatörlüğü” ve “Kök Teknolojileri” eğitimleri verilen merkezde yıpranmamış dönemle birlikte “Araba Hizmet” eğitimi da verilecek olup, eğitimler sabah ve öğle oluşmak üzere 2 ayrı kadro halinde yapılacak.

MEGEM 11 yıldır misyonunu başarıyla sürdürüyor

Eskişehir OSB Umumi Heyet Başkanı Kıymetli Küpeli, sanayideki nitelikli öge boşluğunu haşiv noktasında önemli benzeri tasavvur üstlendiklerini aktararak, MEGEM’in 11 yıldır bu görevi başarıyla sürdürerek Eskişehir sanayisine yeni kalifiye işgücü kazandırdığını ve binlerce genci iş sahibi yaptığını söyledi. Komutan Küpeli, seçkin ağırşak dönemi olduğu kabil bakir dönem kurslarına bile pahal aynı ilgilinin olduğunu belirterek, “11 yılda MEGEM namına bin 340 gencimizi eğiterek iş yaşamına kazandırdık ve çığır sahibi yaptık. beher kursiyerimizin birer kızıl bileziği olmasını sağladık. MEGEM mezunlarının ağırşak bitiminde çokça gür ücretlerle Eskişehir’in flaş sanayi kuruluşlarında dakikasında hareket bulduklarını kaplamak bizi çokça kıvançlı ediyor. Değme ağırşak döneminde MEGEM’e ilginin artarak sürmesi, bizim ne kadar akilane bir hareket yaptığımızın göstergesi. Bu gün kurs sayımızda ve kapasitemizde artışa gittik. Alınan kursiyer sayısında ağırbaşlı tıpkı çoğalma yaşandı. BEBKA’nın katkılarıyla bu sene dördüncüsünü açacağımız 30’uncu dönem kursuna 138 gencimiz alındı. Tam kursiyerlere şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

“30’uncu dönemde ağırşak sayısı dörde yükseldi”

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve MEGEM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Samet Özkaya, eskimemiş dönemde kurs sayısını dörde çıkardıklarını belirterek, “MEGEM yerine, sanayimiz üzere var gücümüzle kullanılmamış dönemde üstelik çalışmaya devam ediyoruz. Bu bakir dönemde kimi yenilikler üstelik ayırmak kararı aldık. Sanayimizden gelen pahal gelişim gücü talebine cevap verebilmek üzere kurs sayımızı arttırdık. Bu bölüm CNC tezgah operatörlüğü, nitelik kontrol ve boyutsal ölçüm operatörlüğü ve temel teknolojileri bölümlerine araba bakım bölümünü üstelik ekleyerek ağırşak sayısını 3’ten 4’e çıkarttık. Eğitimlerimiz ise sabah ve öğle vakti gelmek amacıyla 2 ayrı kol halinde yapılacak” diye niteleyerek konuştu.

“138 kursiyer terbiye almayı türe kazandı”

138 kursiyerin terbiye görerek istihdama kazandırılacağını anlatım eden Özkaya, “CNC tezgah operatörlüğü, kalite taharri ve boyutsal ölçüm operatörlüğü ve soy teknolojileri ve bu devir ilk yerine araba bakım alanında eğitim veren merkezimizin 30’uncu dönüş kursuna 360 kişi başvuruda bulundu. Sınav ve mülakatta sükse elde eden kursiyerlerden 138’i kurs almayı doğruluk kazandı. Kursiyerlerimizin 45’i CNC tezgah operatörlüğü, 40’ı nitelik arama ve boyutsal takdir operatörlüğü, 23’ü makine bakım bölümü ve 30’u kişide hakikat teknolojileri alanında eğitim bilimi görecekler. BEBKA’nın desteğiyle 2,5 ay sürecek olan kursumuzda terbiye takanak olan bütün kursiyerlerimize şimdiden başarılar diliyorum. 3 ay sonraları gelişigüzel birinin benzeri mesleği ve işi olacak. MEGEM tamlık gücüyle Eskişehir sanayisine nitelikli işgücü yetiştiriyor. Önümüzdeki günlerde MEGEM bünyesinde yıpranmamış kurs alanları açmaya devam edeceğiz ve bazı yeni projelerimizi daha hayata geçirerek, sanayimize olan katkımızı arttıracağız” şeklinde konuştu.

Özkaya, eğitimlerin 17 Ekim Pazartesi haset başlayacağını, 2,5 maaş sürede 400 saat sürecek olan eğitimleri başarıyla bitiren kursiyerlere şehadetname vereceklerini ve ağırşak böylece işe yerleştirildiklerini da belirtti. – ESKİŞEHİR

Share: