Babanın sakat olduğu 7 kişilik familya, emlak bürosu yüzünden evsiz kaldı

Şehir merkezi Fatih Mahallesinde, biri 1 yaşında 4 yavru, anne, ata ve deden oluşan 7 kişilik Dayanıksız ailesi 2 kamer ilk İzmit’te tıpkı tavuk çiftliğinde çalışmak için kentte ayrıldı. Ancak sülale üyeleri İzmit’te çalıştıkları yerle anlaşamayınca köylü okşamak zorunda kaldı. Cet Ömer Dayanıksız İzmit’ten yola çıkmadan önceki Afyonkarahisar şehir merkezindeki benzeri yurt ve yurt şirketi ile telefonda anlaşıp peşinen icar bedeli namına bin TL servet gönderip, ardından eşyalarını aynı kamyona yükleyip yola bundan sonra. Fakat Dayanıksız ailesi mazi gece Afyonkarahisar’a gelirken, taşınmazlar şirketi çalışanlarından birisi Ömer Dayanıksız’i arayarak isticar etmek istedikleri lüp sahibinin kira bedelini anlaştıkları tutardan efdal istediğini ve akseptans etmezler ise evi kendilerine veremeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine Çürük mergup icar bedelini karşılamayacaklarını tabir edince emlak bürosu bile o devir verdikleri icar bedelinin yandığını söyleyerek, parayı iade edemeyeceklerini söyledi.

ÇOCUKLAR APARTMAN GİRİŞİNE YERLEŞTİRİLDİ

Çelimsiz ailesinin eşyalarını getiren nakliye şirketi ise ayrımsız müddet bekledikten bilahare ailenin eşyalarını Fatih mahallesinde oturan tıpkısı akrabalarının apartmanının önüne indirdi. Ömer Zayıf ise eşyalarını indirdikten sonraları karakola anbean emlakçıdan şikayetçi oldu. Emlak Bürosu ise bunun konusunda Narin ailesinden aldıkları bin TL kira bedelini iadeli etti. Sonrasında ise eşyaları ile sokakta mütezayit Çürük ailesi üyeleri çocukları apartman girişine yerleştirip peşi sıra karı aramaya başladı.

“OĞLUMUN HASTALIĞI SÜREKLİ İLERLİYOR”

Aile üyelerinden Dede Necmi Çürük, emlakçı yüzünden sokakta kaldıklarını kaydetti. Zayıf, “Emlakçıyla görüşmüş bu emlakçıyla ‘gelin anahtarı cebin demiş emlakçı’ oğlana. Evi ayarlıyor geliyor. Bu sefer ‘şu büyüklüğünde mal vereceksiniz, şu büyüklüğünde husus vereceksiniz’ diye gider çıkarıyor. Benim oğlumda akseptans etmiyor. Bizim oğlan emlakçıya anif konuşunca emlak bürosu şey yapmadı parayı aldı bin lira ‘ben natamam saat 1 saat bilahare gelirim’ dedi. Bilahare biz polislere şikayet edeceğiz dediğimizde ‘nereye ederseniz edin’ dedi. Polisler gelene büyüklüğünde eş parayı vermiş. İade etmiş yani. Oğlum göz, kulak özürlü. Tavuk karası hastalığı diyorlar. Bu hastalık sürekli ilerliyor” dedi.

“KIŞ GÜNÜ DIŞARDA KALDIK”

Eş yerine sokakta kalınca kızının komşularının kendilerine kahvaltı verdiğini ve arkalama etmeye çalıştığını tabir eden Dayanıksız açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Gelirken sadık tıpkı vadi aradık. Nakliyeciler gidecek zira. Nakliyeciler bizi 5, 6 saat bekledi yani. Onlar yeniden sefere gideceklermiş nakliyeci bağımlı. Antipatik ve yağmurlu havada dışarıda kaldık. İnsanlar hep dışarı çıktılar bakıştılar ne yaptınız dediler. İnsanları üzdük az buçuk. Bu de makul değil falan diyorlar özlük kendilerine. Sabahleyin iki üç sofra kahvaltı getirdiler Allah razı olsun. Karakolda sabahladık. Bağımlı 1 yaşında bala var, elan büyükleri de var 4 cömert bunlar. Emlakçıdan ufuk dışarıda kaldık. Şita günü dışarıda kaldık. Yetkililerden müzaheret bekliyoruz.” Öte yandan, sülale üyelerinin eş aramaya devam ettikleri kaydedildi.

Share: