Çad’ın bozuk Mekân Bakanı’nın eşi, riskli doğum için Türkiye’yi tercih etti

Mutedil Afrika ülkesi Çad’da 4 defa sezaryenle doğum işleyen bozuk Belde Bakanı’nın eşi Achta Bintou Boukar Moussa, riskli mevcut beşinci doğumunu, kızının efdal lisans eğitimi aldığı Karabük’te gerçekleştirdi.

Çad’da dinç 37 yaşındaki Moussa, 4 nöbet sezaryenle tevellüt yaptığı amacıyla doktorların beşincisini riskli bulmasıyla sakat Mekân Bakanı olan eşi Ahmat Mbodou Mahamat ile şifahane arayışına girdi.

Doktorların elan bol olduğu üzere Türkiye’yi yeğleme etmesi üstüne Moussa, 3 bin kilometre posta katederek kızının faziletkâr lisans eğitimi aldığı Karabük’te sezaryenle doğum yaptı.

Karabük Yetişek ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Mevlit Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bülbül’ün gerçekleştirdiği kalburüstü ameliyatla sağlıklı eş bala dünyaya getiren Moussa, evladına “Koca (Gaybubet)” ismini verdi.

“Türkiye’nin doktorları daha bol olduğu üzere babam alelhusus burayı seçti”

Moussa’nın Karabük Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde faziletkâr lisans eğitimi kayran kızı Aida Inanmış Ahmat Mbodou, AA muhabirine, annesinin Çad’üstelik sezaryenle dördüncü doğumunu yaparken gravite yaşadığını anlattı.

Doktorların beşinci sezaryeni ağır gördüğünü tabir eden M’Bodou, “Tığ da Türkiye’yi tercih ettik. Türkiye’nin doktorları henüz ongun olduğu üzere babam özellikle burayı seçti. Ego Karabük’te yaşıyorum. Bu nedenle Karabük Yetişek ve Araştırı Hastanesini tercih ettik.” dedi.

“İmkanlarımız tam”

Hastanenin başhekimi Doç. Dr. Nihat Yılmaz bile Karabük Üniversitesinin, Türkiye’bile genişlik aşkın uluslararası öğrenciye topluluk darülfünun olduğunu söyledi.

Burayı sunu çok Çad’dan mevrut öğrencilerin tercih ettiğini nâkil Yılmayan, Aida’nın bile 5 yıldır Karabük Üniversitesinde yetişek aldığını kaydetti.

Uluslararası öğrencilerin ailelerinin üstelik otama için hastanelerine geldiğini belirten Yılmayan, “Bizde ameliyatlarını yahut tedavilerini gerçekleştiriyorlar. Bu, keyif turizmi açısından, ülkemize, üniversitemize ve hastanemize katkı açısından ve bizi tercih edenlere hizmet açısından fena hâlde bir özdek. İnşallah bu kalıp hizmetlerin ve ameliyatların arsıulusal öğrencilerimizin yakınlarına bitmeme edeceğini düşünüyorum. İmkanlarımız ehliyetli.” ifadelerini kullandı.

Yılmayan, elan önce üstelik ameliyata gelenlerin olduğunu dile getirerek, “Bunu henüz de yaygınlaştırmalıyız. Karabük’ün esenlik turizmi açısından daha gür yerlere geleceğini düşünüyorum.” dedi.Share: