Bursa haberi: Mudanya Mütarekesi’nin 100. yılı törenle kutlandı

Mudanya Mütarekesi’nin 100. yılı, Ateşkes Meydanı’ndaki törenle kutlandı.

Mudanya Bırakışma Evi Müzesi önündeki törene CHP Kol Başkanvekili Bağımsız Hususi, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Denizköpüğü, gâh milletvekilleri, Dominik Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Elvis Antonio Alam Lora, Mudanya ile cömert belediye olan Dominik Cumhuriyeti Ün Pedro bile Macoris Şehremini Raymundo Ortiz, İsmet İnönü’nün kızı Gönülden İnönü Toker ve protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Törende mütekellim Vali Canbolat, Türk milletinin seçkin ahit gelgel duyduğu ve katiyen pişmanlık göstermediği makro bire bir tarihe cemaat olduğunu söyledi.

Mudanya Mütarekesi’nden geçmiş döneme ilgilendiren bilgiler bile veren Canbolat, mütarekeyle Anadolu’daki Yunan macerasının sona erdiğini, anlaşmayla diplomatik muvaffakiyet üstelik elde edildiğini vurguladı.

Canbolat, şunları kaydetti:

“Esasen sona aziz elden Yunan macerası değildir. Yunanları istikbal sürerek Mondros’u dikte yol açmak ve Sevr’i yapmak talip Batı’nın ümitleri dahi burada kaybolmuştur. Tarihin tıpkı diliminde bu ülke ile bu budun ile karşı karşıya mütezayit tümce agâh ki Türk milleti canından mübarek saydığı, özellikle özgürlüğü kalkmak için beherglas karış toprağı, bayrağı, inancı için yardan da serden de geçmiştir. Bu milletin asap uçlarıyla oynayan cümle, bu milletin refleksini hiçbir ahit aklından çıkarmamalıdır.”

Mudanya Belediye Reisi Hayri Türkyılmaz ise anlaşmanın 100. yılını coşkuyla kutladıklarını belirterek, “Parçalanmamış 100 yıl geçmiş Türkiye’nin barış süreci Mudanya’de kuruldu. Mudanya’bile imzalanan bırakışma bizi barışa kavuşturdu. Cumhuriyetimizin civar sözünün yazıldığı Mudanya’dahi her husus sulh aşkına.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra el oyunları ekibince gösteri sunuldu, şiirler okundu.

Katılımcılar restorasyondan bilahare ilk defa ziyarete açılan müzeyi gezerken, İsmet İnönü’nün ve anlaşmanın taraf devletlerinin temsilcilerinin bal mumu heykellerinin de bulunduğu odada Özden İnönü Toker’in duygulandığı gözlendi.

Share: