Vekil Kirişci Hububat koridoru ile buğdayın tonu 330 dolarlara geriledi

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, hububat koridorundan bugüne büyüklüğünde 304 geminin geçtiğini belirterek, “6,9 milyon titrem tahıl bu koridordan ihtiyaç duyan ülkelere ulaştırılmış durumda. 6,9 milyon titrem şişman ayrımsız rakam değilmiş kabil gelebilir; ama bazen şeyler vardır kim bunların ruhsal etkisi fiziksel etkisinden çok daha büyük olur. çabucak 450 dolarlara gelen buğdayın tonu şu anda 330 dolarlara geriledi” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, bakanlıkça Tarla Bitkileri Biçim Araştırma Enstitisü’nde düzenlenen ‘Dünya Gıda Güvenliği Buluşması’nda Türkiye’dahi burslu yetişek gören ecnebi uyruklu lisans, efdal lisans ve doktora öğrencileriyle buluştu. Kirişci, Türkiye’nin ne büyüklüğünde heybetli mevki olduğunu hele Rusya- Ukrayna savaşında gördüklerini belirtip şöyle konuştu:

“Herkes savaşanlar ile ilişik terane tutarken, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ‘hayır tığ savaş istemiyoruz, tığ barıştan yanayız, tığ iki komşu ülkenin savaşması namına barışmasını istiyoruz, tığ burada savaşı katiyen onama etmiyoruz’ dedik. Tığ burada belki serbest kaldık; amma süreç bizim hak olduğumuzu ortaya koydu. Dünya aynı azık krizini, benzeri açlığı imdi iliklerine kadar hissederken, benzeri murabba şahika gerçekleşti; Rusya, Ukrayna, Konfedere Uluslar ve Türkiye. Bu zirveden ayrımsız sonuç imdi ve adına ‘tahıl koridoru’ dediğimiz benzeri fasıla açıldı. Bu koridordan 304 gemi bugün itibarıyla önceki durumda ve 6,9 milyon ton hububat bu koridordan gerekseme duyan ülkelere ulaştırılmış durumda. 6,9 milyon ton iri aynı ölçü değilmiş üzere gelebilir amma bazen şeyler vardır ki bunların ruhsal etkisi fiziki etkisinden haddinden fazla henüz nazik olur. çabucak 450 dolarlara mevrut buğdayın tonu şu anda 330 dolarlara geriledi.”

‘KÜRESEL DOKUNAKLI OLACAĞIZ’

Bakan Kirişci, yıpranmamış acun düzeninde savaşın ahlakı ve edebinin olmadığını vurgulayarak, “Siz öyle tıpkısı ülkedesiniz kim 780 bin kilometre karaca alanı, 462 bin kilometre gökçe vatanı ile kişi coğrafyasına kapatılmak istenilse birlikte bunları asla akseptans etmeyen bire bir Türkiye, aynı bölgesel ağirbaşli; demincek adım adım Allah’ın izniyle tıpkı küresel dokunakli olacağız. Bizim politikamızın temelinde katiyen istismar kültürü yoktur. Katiyen var olanları tek yönlü namına gasp ika ve bunlar üzerinden öz refahlarını yukarı içki içmek yoktur. Bizim kadim kültürümüzde ‘Komşusu açgözlü iken kendisi tok yatan bizden değildir’ diyoruz. Bugün dünyada özlük iktisadi gücüyle oranlandığında yeryüzü çok yardım fail ve mazlumların sürekli yanında meydan kayran bir Türkiye var. Ben bu ülkenin bire bir vatandaşı olmaktan onur duyuyorum, çalım duyuyorum” dedi.

‘SİZLERDEN BİR GRUBU EVİMDE MİSAFİR EDECEĞİM’

Türki’nin yabancı tabiiyetli mihman öğrenciler amacıyla balaban vesile alanı oluşturduğunu ve oluşturmaya devam edeceğini aktaran Bakan Kirişci, “Sizler kendi ülkelerinizle ülkemiz ortada güreşçi köprüsü olmaya devam edeceksiniz. Türkiye’den gelen misafirleri ağırlayacaksınız, onları uğurlayacaksınız. Türkiye’ye geleceksiniz, kardeşlerinizle icraat yürüteceksiniz. Lütfen özlük sınıfınızdan, kendi okulunuzdan, kendi üniversitenizden rüfeka edinmeye himmet edin. Türkçenizin yetersizliğini asla aklınıza getirmeyin. Nasıl 2 lügat İngilizce söylenildiğinde o kişinin meramını biz anlıyorsak, 2 lafız Türki harcama edildiğinde eğin dilinden biz anlarız. Tığ kendi etrafımızdaki insanlarla iletişimimizi banko yapılış etmeliyiz. Türklerle, Türk ailelerle tanışmanın sizlere çokça özdek katacağını yorumlamak isterim. Kendinizi kimi vakit davet ettirin, Ankara’bile olup da ailesiyle bu arada zihayat arkadaşlarınızın ailesine mihman olun. Sizlerden ayrımsız grubu de ego evimde konuk edeceğim. Bizim evimizde konuk lacerem ağırlanır, yemeğe elbet başlanır, kemirmek şüphesiz sonlanır? Ben o muhabbetin aramızdaki ilişkileri berkitme edeceğini, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri elan ati boyutlara taşıyacağımızı ve bunun dahi gelişigüzel iki ülkeye herhangi bir anlamda pozitif getireceğine özden inanıyorum” diye niteleyerek konuştu. Vekil Kirişci, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

Share: