Burdur haberi: Burdur’da çiftçilere 1 milyon 600 liralık buğday tohumu desteği

Burdur’dahi Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” çerçevesinde çiftçilere 1 milyon 600 liralık buğday tohumu dağıtıldı.

Uzay Çatı El Pazarı’nda planlı tohum tevzi töreninde konuşan Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Çakır, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde dağıtılacak buğday tohumunun 7 bin 650 dekar araziye ekileceğini belirtti. Çakırdoğan, “Şu dakika itibarıyla bile 1 milyon 600 liralık buğday tohumu aldık. Buğday tohumunun bize vürut fiyatı 12,5 liranın üzerinde ama biz çiftçimizden ‘yeter ki sen üret’ şiarı uyarınca elden 4 lira tıpkı katkı alıyoruz. Geriye kalan paranın tamamını 1 milyon 600 bin liralık kısmını da tığ tamamlıyoruz. Bu buğday tohumumuzdan yaklaşık 7 bin 650 dekarlık bir ekim alanı tespitimiz var. Bu buğdayları 7 bin 650 dekara ekimini yapıp, efdal mahsul almayı hedefliyoruz. Tohumlar Tarım Bakanlığına tutkun Ekincilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla üretilmiş birinci sınıf tohumlardır ve susuz alanda yetişen tohumlardır. İnşallah verimin faziletli olduğunu kendimiz dahi kullanmak istiyoruz. Arpa ile ilgilendiren birlikte şu an 400 bin liralık arpa tohumu dağıtımımız var. Bire Bir şekilde bin 875 dekar alanda da rüşvet tohumu desteklemesi yapıyoruz. Kamu çiftçilerimize gür benzeri üretim sezonu olması dileğimle” dedi.

Vali Büyük Arslantaş ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekilmeyen hiçbir ekincilik arazisi kalmayacağı talimatı verdiğini hatırlattı. Dünyanın yaşadığı salgından sonra kıtlığa yakalanmamak için devletin elindeki araziler karışma ekilmeyen arazileri kiraladıklarını belirten Vali Arslantaş, “Uluslararası piyasaların istediği kalite ve kalibrede tohumların kullanılması gerektiğinden hareketle çocuk dağıtmaya başladık. Ayçiçeğinden ateşlilik, zeytinden Melli incirine, buğdaydan arpaya kadar tarım desenimizin tamamında kısık desteklerimiz var” ifadelerini kullandı.

Toplamda 3 milyon teklik zürriyet desteği sağlanacak

Bu sene Burdur için 2 milyon liralık arpa ve buğday nesil desteği ödeneği ayrıldığını dile getiren Arslantaş, “Tığ bu bile ehliyetli gayrimümkün diye niteleyerek geçtiğimiz hafta İl Genel Meclisimizden 1 milyon teklik bile İl Hususi İdare imkanlarıyla çiftçilerimize evlat sağlayalım diyerek müstacel bire bir değişmeyen aldık. O tohumu birlikte bir iki hafta süresince sizlere ulaştıracağız. Emeğin yemeğe, zahmetin rahmete dönüşeceği hasat mevsiminde haddinden fazla elan çok ürünü, alın terinin karşılığını, helalinden mübarek ateşçi sağlayacağınızdan eminiz. Bakanlığımızın ürettiği bu tohumları önümüzdeki sene alacağınız üründen tohumluk kendisine ayırabilirsiniz. Hepinize artağan hesaplı bire bir istihsal sezonu diliyorum” dedi. – BURDUR

Share: