Burdur bilim: Burdur’da 7 bin 650 dekar alana buğday tohumu desteği

Burdur’üstelik 7 bin 650 dekar alana buğday tohumu desteği

Burdur Valisi Mualla Arslantaş:

” Bu yıl şehir üzere 3 milyon liralık arpa ve buğday tohum desteği ödeneği ayrıldı”

Ekincilik ve Orman Bakanlığınca başlatılan Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Burdurlu üreticilere buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

BURDUR – Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü marifetiyle Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Buğday Tohumu Tevzi Töreni, Uzay Çatı Ahali Pazarında düzenlendi.

Tevakki Etmek Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Çakırdoğan, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi karşı el genelinde yapılan çalışmaları anlattı.

7 bin 650 dekar araziye buğday tohumu ekilecek

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında düzenlenen törende dağıtılacak buğday tohumunun 7 bin 650 dekar araziye ekileceğini kaydeden Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul, ” Şu zaman itibarıyla üstelik 1 milyon 600 lira buğday tohumu aldık. Buğday tohumunun bize vürut fiyatı 12,5 liranın üstünde amma biz çiftçimizden ‘yeter kim sen üret’ şiarı göre yemeden içmeden 4 teklik bir yardım alıyoruz. Geriye kalan paranın tamamını 1 milyon 600 bin liralık kısmını da biz tamamlıyoruz. Bu buğday tohumumuzdan kestirmece 7 bin 650 dekarlık tıpkısı teşrinievvel alanı tespitimiz var. Bu buğdayları 7 bin 650 dekara ekimini yapıp, faziletli ürün almayı hedefliyoruz. Tohumları Ekincilik Bakanlığına tutkun Ekincilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü vasıtasıyla üretilmiş, kaliteli tohumlardır ve susuz alanda yetişen tohumlardır. İnşallah verimi yüksek olduğunu kendimizde koymak istiyoruz. Rüşvet ile ilişik birlikte şu zaman 400 bin teklik arpa tohumu dağıtımımız var. Aynı şekilde 1875 dekar alanda da rüşvet tohumu desteklemesi yapıyoruz. Tamam çiftçilerimize ongun tıpkı istihsal sezonu olması dileğimle inşallah tohumlarımızdan memnun oluruz. Önümüzdeki yıllarda dahi projelerimize bitmeme ederiz. Sizin memnuniyetiniz, bizim memnuniyetimizdir” dedi.

Ilbay Mehabetli Arslantaş ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekilmeyen tek ekincilik arazisi kalmayacağı yönünde buyuru verdiğini hatırlattı. Dünyanın yaşadığı salgından sonra girdiği kıtlığa yakalanmamak amacıyla devletin elindeki arazileri dahil ekilmeyen arazileri kiraladıklarını söyleyen Ilbay Arslantaş,” Uluslararası piyasaların istediği nitelik ve kalibrede tohumların kullanılması gerektiğinden hareketle zürriyet dağıtmaya başladık. Ayçiçeğinden hararet, zeytinden Melli incirine, buğdaydan arpaya büyüklüğünde tarım desenimizin tamamında güç desteklerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Toplamda 3 milyon teklik zürriyet desteği sağlanacak

Bu sene site amacıyla 2 milyon lira arpa ve buğday döl desteği ödeneği ayrıldığını dile getiren Arslantaş, şöyle konuştu: “Biz bu da tam imkânsız diyerek geçtiğimiz hafta İl Umumi Meclisimizden 1 milyon teklik üstelik İl Hususi İdare imkanlarıyla çiftçilerimize döl sağlayalım diyerek ivedili benzeri değişmeyen aldık. O tohumu da bir iki hafta süresince sizlere ulaştıracağız. Emeğin yemeğe zahmetin rahmete dönüşeceği hasat mevsiminde haddinden fazla elan çok ürünü, karşı terinin karşılığını, helalinden mübarek ocakçı sağlayacağınızdan eminiz. Bakanlığımızın ürettiği bu tohumları önümüzdeki yıl alacağınız üründen tohumluk kendisine ayırabilirsiniz. Hepinize eli nimetli konuşu benzeri üretim sezonu diliyorum.

Share: