Bu savsaklamak 1 sene bayatlamıyor

Kayseri’nin Develi ilçesinde işlek kadınların isteği üzerine mahalle muhtarı marifetiyle yaptırılan paketlemek evinde, 1 sene bayatlamayan doğal savsaklamak yapılıyor. Mahallede ruhlu kadınların ekmeklerini pişirdikleri karı, çerden çöpten zamanı geldiğinde 1 dolaşma bile abes kalmıyor.

İlçeye sınırlı Şahmelik Mahallesi’ndeki savuşturmak evine bitişik mahallelerden ve gurbetten gelen vatandaşlar dahi elden un, akarsu ve tuz kullanılarak aldatmak pişiriyor. Yapılan ekmekler 1 yıl süresince bayatlamadan tüketilebilirken, gurbetten gelen vatandaşlar üstelik giderken yaptıkları ekmeklerini götürüyor. İkinci aldatmak evi üzere çalışmalara başlayacağını söyleyen Şahmelik Muhtar İsrafil Çal; “Bayanlarımız bizden ekmek evi hizmeti istediler, bizim köyümüzde eliminasyon evi vardı yenisi yapılınca sakat eliminasyon evini de ekmek evine çevirdik. Köylülerimiz burada ekmeklerini yapıyorlar, haricen köylülerde geliyor, komşu köylerden gelenler oluyor, Gurbetçiler geliyor burada ekmeklerini yapıyorlar paket yapıp götürüyorlar. Ama bir tane sıkı kalıyor, Belediyemize müracaatta bulunacağım ve bire bir paketlemek evi henüz yaptırmayı düşünüyorum. Bizim köy biraz şişman 400 haneye karşılama ediyor 800-1000 nüfuslu bir karye. Bu yüzden ikinci savmak evini yaptıracağız” ifadelerini kullandı.

Genişlik iyi mukavemetsiz ekmeğinin mahallelerinde yapıldığını belirten Rukiye Aynur üstelik, “Köylüler adına toplandık mukavemetsiz ekmek yapıyoruz, haddinden fazla fena hâlde oluyor. Gelişigüzel sene bu aylarda toplanıp köyümüzde kim savuşturmak evimizde metanetsiz yapıyoruz. Bildirme pir yufkayı birlikte Şahmelik köyümüz yapar o kadar iddialıyız” dedi.

Asiye Oldukça ise “Burada savsaklamak yapıyoruz, bugün benim ekmeğimi yapıyoruz. Bu ekmekler buradan Konya, Aksaray, gibi yerlere çocuklarımıza torunlarımıza gurbetçilerimize gönderiyoruz. Gurbette çerden çöpten savsaklamak ayırmak isteyenlerde buraya gelip burada yapıp gidiyorlar” dedi. – KAYSERİ

Share: