Bolu Valisi Kılıç’tan 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı mesajı

Bolu Valisi Erkan Tığ 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı zımnında endişe yayımladı.

Tığ mesajında, tarihi birçok zaferlerle meşgul eren Türk milletinin, Serdar Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlattığı ve topyekun mücadeleyle kazandığı, dünyada aynı eşi tıpkısı üstelik olmayan nazik zaferi neticesinde kurulan cumhuriyetin 99. yıl dönümünü kutlamanın itibar ve gururunun yaşandığını belirtti.

Ecdadından aldığı ilhamla yurt ve bayrak sevgisini seçme şeyin üzerinde tutan Türk milletinin, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı istiklal ateşiyle esareti kati surette akseptans etmeyerek rastgele soy imkansızlığa ve yokluğa karşın İstiklal Savaşı’nda dünyanın sunma canlı devletlerine yer okuduğunu anımsatan Kılıç, bu topraklardan Türk adının asla silinmeyeceğinin bilcümle dünyaya zar edildiğini vurguladı.

Tığ, 29 Teşrinievvel 1923 tarihinin, geleceği ve iradesi vasilik altına gönüllenmek maksut, vatanı gevşemek istenen benzeri milletin, bağımsızlığına yönelik tehditleri azim ve kararlılıkla kaldırılmış ettiği, bağımsızlığının ve özgür iradesinin tescillendiği, bin yıldır üzerinde hür yaşadığı toprakları ebedi yurt haline getirdiği periyot olduğunu kaydetti.

Vali Tığ, birçok bedeller ödenerek ecdadın balaban fedakarlıkları ve cesaretiyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni sürgit ölümsüz kılmanın, bu behişt toprakları yurt kılan ermiş şüheda ve kahraman gazilere olan borcun gereği olduğunu ifade etti.

Share: