“Biyonik kulak”la duyan çocuklar esas ve babalarını duygulandırdı

Çırılçıplak ati derecede işitme kaybı canlı ve Van Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinde koklear implant “dirim kurgusal kulak” operasyonu yapılan 4 çocuğun sesi duymaya başladığı anlar, ana ve babalarını duygulandırdı.

Van’da cıvıl cıvıl 4 yaşındaki Muhammed Fırat Muhafız, ailesi Şırnak’ta durma eden 2 yaşındaki Agit Aslan Özcan, Hakkari’birlikte zinde 3 yaşındaki Aram Duyan ve 3 yaşındaki Hiranur Kol’a değişik tarihlerde yaptırdıkları testler sonucu müstakbel derecede sema kaybı tanısı konuldu.

Uygulanan tedavilerden son alamayan aileler, biyonik kulak tedavisi amacıyla Van Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Kulak Büyüklenme Argıt (KBB) servisine getirildi.

Kontrollerin arkası sıra, ameliyatla cihazın ayrımsız parçası bağırsak kulaklarına, gürültülü alıcısı ve mikrofondan oluşan aut parçası de kulak arkalarına yerleştirilen ayrıntılar, sem testine tabi tutuldu.

Torunlar ağlayarak reaksiyon verdi

Sesin bağırsak kulaktan beyne iletilmesiyle duymaya başlayan çocuklar, sese feryat figan reaksiyon verdi. Dirim Kurgusal kulakla çocuklarının duyduğunu gören asıl ve babaları ise mutluluktan gözyaşlarını tutamadı.

Çocuklardan Aram Duyan’ın babası Halit Duyan, AA muhabirine, faaliyetler amacıyla Hakkari’nin Şemdinli ilçesinden geldiklerini söyledi.

Oğlunun iki sene ilk seslere reaksiyon vermediğini fark ettiklerini anlatan Duyan, “Birçok hastaneye götürdük. Biyonik kulak tedavisi için İstanbul’a, Ankara’ya gittik. Çok imkanım yoktu. Burada koklear implant ameliyatının yapıldığını öğrendik. Hekim Kağan Esmer ile tanıştık. Ameliyatı yapıldı. Aram’ın duymasını, konuşmasını çok istiyorum. Çok heyecanlıyım. Bize bu imkanı tanıdıkları üzere teşekkür ederim. Cenabıhak onlardan razı olsun.” dedi.

Agit Arslan Özcan’ın annesi Elif Özcan ise oğluna sem kaybı teşhisi konulduğunda haddinden fazla üzüldüğünü belirtti.

Evladının biyonik kulakla sese tepki vermeye başladığını dile getiren Özcan, “Oğlumun duyması amacıyla elan önceki birçok yere başvurdum. Biyonik kulak ameliyatlarının Van’da yapıldığını duyunca buraya geldim. Doktor Hakan Kara ve ekibiyle tanıştık. Bizimle ilgilendiler. Oğlumun ameliyatı yapıldı. Emeği sabık herkese haddinden fazla teşekkür ediyorum. Haddinden Fazla sevinçliyiz. Oğlum çok şükür duyuyor. İnşallah konuşmaya bile başlayacak. Mutluluktan duygularımı ifade edemiyorum.” diye konuştu.

“Bahtiyar anlara şahitlik ediyoruz”

Sayrılarevi Başhekimi Dr. Kamil Yavuzer de bölgede haddinden fazla sayıda insana esenlik hizmeti verdiklerini söyledi.

Daha geçmiş hizmet verilmeyen alanlarda üstelik kendilerini geliştirdiklerini tamlayan Yavuzer, şunları kaydetti:

“KBB servisindeki hekimlerimizin bakir uygulamalarından biri bile halk arasında biyonik kulak adına bilinen koklear implant operasyonudur. Dirim Kurgusal kulak tedavisi tıpkısı süreç. Faaliyetler bu sürecin tıpkı parçası. Operasyon sonrası odyologlar eşliğinde vacip terapileri kayran hastalar hem işitmeye hem üstelik konuşmaya başlıyor. Çocukların evvel sesleri duymalarına şehadet ediyoruz. O an çokça dayanılmaz ve sevinçli. İşitebilme, görebilme ve hissedebilme tarifi olanaklı sıfır şeyler. Mukannen ses frekanslarıyla işitebilir ayla mevrut çocukların yüzünü gördüğünüzde kalbinizde dayanılmaz benzeri ruh teşekkül buluyor.”

Ameliyatları gerçekleştiren KBB Uzmanı Cerrah Dr. Hakan Karaca ise koklear implant ameliyatının genelde sem cihazlarından fayda görmeyen, her iki kulakta ati veya çokça gelecek derecede sema kaybı kâin hastalar için makul tıpkı formül olduğunu belirtti.

Hastanelerinde 4 çocuğa başarıyla bu ameliyatı yaptıklarını rapor eden Kara, şöyle konuştu:

“Lazım duyuruları yaptık. Hastalar bize başvurdu. Çok doğacak kademe sema kaybı olan 4 çocuğun ameliyatını üç hafta önceki yaptık. Durumları gayet gani. temas karışıklık gelişmedi. Cihazları takıldı. İlk yol sesleri duymaya başladılar. Seslere tepkileri ağlama ve korku şeklinde oldu. Çocukların duyduğunu o şekilde anladık. Sesleri anlamaya çalışıyorlar. bundan sonra alacakları hususi eğitimlerle konuşmaya başlayacaklar. Takiplerini yapacağız. Tam grup arkadaşlarıma, odyologlarımıza teşekkür ediyorum. Haddinden Fazla bahtiyar olduk. Ayrıntılar önce sesi duyduklarında yüzlerindeki rapor değişikliği, gülmeleri insanı duygulandırıyor. Motive oluyoruz.”

İşitme cihazları firma yetkilisi Taha Polater da ileri derecede işitme kaybı olan hastaların sesleri duymalarına aracılık etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Gayrı sema cihazlarından fayda göremeyenler koklear implant ameliyatı oluyor. Kullanılmamış cihazları takılıyor, sesleri duymaya başlıyorlar, tığ da bahtiyar oluyoruz. Cihazların toplanmış maliyeti tahminî 180 bin lira. Hastalardan bire bir ücret alınmadan parçalanmamış masrafları devlet vasıtasıyla karşılanıyor. Tutkun odaklı aynı hizmet veriliyor. Torunlar bu cihazlar yardımıyla duymaya ve konuşmaya başlıyor. Tanrı devletimizden razı olsun.” ifadesini kullandı.

Share: