“Dirim Kurgusal kulak”la duyan füru anne ve babalarını duygulandırdı

Doğuştan encam derecede sema kaybı ateş parçası ve Van Eğitim ve Araştırı Hastanesinde koklear implant “biyonik kulak” operasyonu yapılan 4 çocuğun sesi duymaya başladığı anlar, esas ve babalarını duygulandırdı.

Van’de kıvrak 4 yaşındaki Muhammed Fırat Reji Kolcusu, ailesi Şırnak’ta eğleşme eden 2 yaşındaki Agit Aslan Özcan, Hakkari’birlikte hareketli 3 yaşındaki Aram Duyan ve 3 yaşındaki Hiranur Kol’a farklı tarihlerde yaptırdıkları testler sonucu istikbal derecede işitme kaybı tanısı konuldu.

Uygulanan tedavilerden serencam alamayan aileler, dirim kurgusal kulak tedavisi için Van Terbiye ve Araştırma Hastanesi Kulak Kibir Derbent (KBB) servisine getirildi.

Kontrollerin ardından, ameliyatla cihazın aynı parçası bağırsak kulaklarına, ses alıcısı ve mikrofondan oluşan dış parçası da kulak arkalarına yerleştirilen füru, sem testine bağımlı tutuldu.

Kollar feryat figan aksülamel verdi

Sesin iç dinleyerek beyne iletilmesiyle duymaya başlayan ayrıntılar, sese ağlayarak tepki verdi. Dirim Kurgusal kulakla çocuklarının duyduğunu gören esas ve babaları ise mutluluktan gözyaşlarını tutamadı.

Çocuklardan Aram Duyan’ın babası Halit Duyan, AA muhabirine, işler amacıyla Hakkari’nin Şemdinli ilçesinden geldiklerini söyledi.

Oğlunun iki sene geçmiş seslere aksülamel vermediğini fark ettiklerini anlatan Duyan, “Bir Nice hastaneye götürdük. Dirim Kurgusal kulak tedavisi amacıyla İstanbul’a, Ankara’ya gittik. Çok imkanım yoktu. Burada koklear implant ameliyatının yapıldığını öğrendik. Hekim Melik Karaca ile tanıştık. Ameliyatı yapıldı. Aram’ın duymasını, konuşmasını haddinden fazla istiyorum. Çokça heyecanlıyım. Bize bu imkanı tanıdıkları üzere teşekkür ederim. Tanrı onlardan razı olsun.” dedi.

Agit Aslan Özcan’ın annesi Elif Özcan ise oğluna sem kaybı teşhisi konulduğunda çok üzüldüğünü belirtti.

Evladının biyonik kulakla sese reaksiyon vermeye başladığını dile getiren Özcan, “Oğlumun duyması amacıyla daha önce bir nice yere başvurdum. Dirim Kurgusal kulak ameliyatlarının Van’üstelik yapıldığını duyunca buraya geldim. Hekim Melik Kişmiri ve ekibiyle tanıştık. Bizimle ilgilendiler. Oğlumun ameliyatı yapıldı. Emeği sabık herkese çokça teşekkür ediyorum. Çokça sevinçliyiz. Oğlum haddinden fazla şükür duyuyor. İnşallah konuşmaya de başlayacak. Mutluluktan duygularımı tabir edemiyorum.” diye konuştu.

“Bahtiyar anlara şehadet ediyoruz”

Sayrılarevi Başhekimi Dr. Kamil Yavuzer da bölgede haddinden fazla sayıda insana keyif hizmeti verdiklerini söyledi.

Daha önce hizmet verilmeyen alanlarda bile kendilerini geliştirdiklerini belirten Yavuzer, şunları kaydetti:

“KBB servisindeki hekimlerimizin kullanılmamış uygulamalarından biri dahi ahali ortada dirim kurgusal kulak adına bilinen koklear implant operasyonudur. Biyonik kulak tedavisi aynı proses. Işler bu sürecin benzeri parçası. Operasyon sonrası odyologlar eşliğinde zaruri terapileri kayran hastalar hem işitmeye hem üstelik konuşmaya başlıyor. Çocukların geçmiş sesleri duymalarına şahitlik ediyoruz. O dakika haddinden fazla katlanılamaz ve keyifli. İşitebilme, görebilme ve hissedebilme tarifi gibi olmayan şeyler. Belirli ses frekanslarıyla işitebilir arkaç gelen çocukların yüzünü gördüğünüzde kalbinizde müthiş ayrımsız his mekanizma buluyor.”

Ameliyatları gerçekleştiren KBB Uzmanı Cerrah Dr. Kağan Yağız ise koklear implant ameliyatının genelde sema cihazlarından kâr görmeyen, her iki kulakta doğacak yahut haddinden fazla istikbal derecede sem kaybı bulunan hastalar amacıyla akla yatkın bire bir yöntem olduğunu belirtti.

Hastanelerinde 4 çocuğa başarıyla bu ameliyatı yaptıklarını tabir fail Yağız, şöyle konuştu:

“Lüzumlu duyuruları yaptık. Hastalar bize başvurdu. Çok istikbal merhale sema kaybı olan 4 çocuğun ameliyatını üç hafta önceki yaptık. Durumları gayet bereketli. seçme istenmeyen durum gelişmedi. Cihazları takıldı. İlk kez sesleri duymaya başladılar. Seslere tepkileri ağlama ve haşyet şeklinde oldu. Çocukların duyduğunu o şekilde anladık. Sesleri anlamaya çalışıyorlar. artık alacakları özel eğitimlerle konuşmaya başlayacaklar. Takiplerini yapacağız. Birlik kol arkadaşlarıma, odyologlarımıza teşekkür ediyorum. Çokça bahtiyar olduk. Çocuklar evvel sesi duyduklarında yüzlerindeki ifade değişikliği, gülmeleri insanı duygulandırıyor. Motive oluyoruz.”

İşitme cihazları firma yetkilisi Taha Polater da doğacak derecede sem kaybı olan hastaların sesleri duymalarına aracılık etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Değişik sema cihazlarından kâr göremeyenler koklear implant ameliyatı oluyor. Yeni cihazları takılıyor, sesleri duymaya başlıyorlar, tığ birlikte bahtiyar oluyoruz. Cihazların mecmu maliyeti tahminî 180 bin liralık. Hastalardan bir sevap alınmadan tamlık masrafları heybet eliyle karşılanıyor. Parasız odaklı tıpkı bakım veriliyor. Füru bu cihazlar sebebiyle duymaya ve konuşmaya başlıyor. Tanrı devletimizden razı olsun.” ifadesini kullandı.Share: