4 bin 135 rakımlı Cilo Dağı’na ‘kaya balı’ tırmanışı

HAKKARİ’de Hamdi Akdoğan, gelişigüzel sene 4 bin 135 rakımlı Cilo Dağı’na tırmanıp, kaya balı topluyor. Bölgede kayaç balını 8 sene geçmiş gezerken keşfettiğini belirten Aksungur, “Balımızın kilosu 4 ile 6 bin TL arasında değişiyor. Altın ile yarışıyor. Coşkunluk ve zorlukları hücre alarak, bu işi yapıyorum” dedi.

Yüksek rakımlı yaylalara ve zengin nebat örtüsüne sahip Hakkari’de, arıcılık makro anlaşma kaynakları arasında düzlük alıyor. ‘Dağların kenti’ namına de adlandırılan Hakkari’nin dağlarında mübarek miktarda saf kaya balı bile bulunuyor. Ancak efdal kesimlerde yuva özne arılardan elde edilen kayaç balını uydurmak üzere güçlü ve gösterişli bir yolculuğu göze ahzetmek gerekiyor. 4 bin 135 rakımlı Cilo Dağı’nda gezerken arıları ayırt fail 5 yavru babası Hamdi Akdoğan, 8 yıldır tıpkı bölgeye tırmanarak bal topluyor.

Ekipmanları ile Cilo Dağı’nın sarp bölgesine mevrut Akdoğan, peşi sıra 3 saat süren metanetli aynı gezi yapıyor. Tırmanış sonrası balın bulunduğu noktaya vasıl Hamdi Akdoğan, katışıksız saldırılarından korumak amacıyla ‘arıcı kıyafeti’ giyiyor. Balı toplayan Aksungur, geldiği yoldan kavrayışsız dönüyor. Akdoğan, elde ettiği kayaç balını özel müşterilerinin yanı sıra Almanya, İsviçre, İran ve Irak’tan temenni fail kişilere gönderiyor.KAYA BALININ KİLOSU 6 BİN TL

Bu sene yaptığı geçmiş tırmanışta 7 kilogram bal topladığını belirten Akdoğan, saf olduğu için kayaç balının haddinden fazla tercih edildiğini söyledi. Herkesin kendisini ‘Balcı Hamdi’ yerine bildiğini rapor eden Akdoğan, “Cilo Dağı eteklerindeyiz, burada kaya balını çıkartıyoruz. 5 nüfusum var, ailemi kaya balı ile geçindiriyorum. Yavru balaban aynı talep var. Türkiye’deki hususi müşterilerimin yanında Almanya, İsviçre, İran ve Irak’a dahi gönderiyorum. Balımızın kilosu 4 ile 6 bin TL ortada değişiyor. Değerli ile yarışıyor. Acı ve zorlukları göze alarak, bu işi yapıyorum” dedi.Share: