Bilecik’te 34. Millî Zirai Mekanizasyon ve Erke Kongresi düzenlendi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesince 34. Ulusal Zirai Mekanizasyon ve Enerji Kongresi (TARMEK) gerçekleştirildi.

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Ekincilik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen kongredeki konuşmasında, tarımdaki teknolojik gelişime dikkati çekti.

Kızılkaya, buna koşut kendisine zirai üretimde rekolte artışının yaşandığını dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir ise dünyadaki serencam yıllardaki değişimin, diğer tamam zindelik alanlarında olduğu üzere tarımsal uygulamalarda de yeniliğe ve bilimselliğe olan ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

Dünya nüfusunun derakap artmasıyla kaynakların yetersizliği sorununu getirdiğini, bunun dahi toplumları ayrımlı yöntemlere sevk ettiğini tamlayan Beydemir, şöyle konuştu:

“Ekincilik arazilerinin mübarek ve etkili kullanımı, akıllıca nişane ve akıllıcasına aplikasyon gibi konular günbegün önem kazanmaktadır. Dünyanın mail zamanda yaşadığı ve ülkemizin arabuluculuğu ile çözülen tahıl krizi, toplumların kişi kendilerine yeter ölçüde zirai üretim yapmaları gerektiğini bizlere tıpkı kere elan göstermiştir. Bu tarımsal üretimi yaparken im seçimi, toprakların bereketli kullanımı, erke tasarrufu, uygulamada geçer not anahtar ve gereçler gibi mukavim çok faktör dikkate alınmalıdır. Ülkemizde özellikle son yıllarda yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ekincilik makinaları ve teknolojileri gelecek üzere bizlere rüya vermektedir. Ekincilik ve Orman Bakanlığı aracılığıyla hayata geçirilen tarımsal politikalar ülkemizin ekincilik geleceğine yön verirken yapılan akademik icraat ise zirai modernizasyona öncülük etmektedir. Üniversite kendisine bizler üstelik pek çokça alanda olduğu kabilinden tarımsal faaliyetlerde dahi bilimsel çalışmalar yapmakta ve sonuçlarını konunun muhatapları ile paylaşmaktayız.”

Bilecik Belediye Başbuğ Vekili Ferişte Mızrak Subaşı, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Eş Çelik, TARMAKDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fert Ertekin, TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri ile öğretim üyesi ve tarımsal ruh yürüten firmaların katıldığı kongrede, Türkiye’birlikte tarımsal faaliyetlerin dünü, bugünü ve yarını ile ilişik değerlendirmelerde bulunuldu.

Share: