Türkiye Haftaya Yağmurla Başlıyor: Marmara’da Fırtına, Mutedil ve Güney Iye ile Itidalli Karadeniz’de Yağış

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü (MGM), erte Marmara Denizi’nde sıkıntı; Orta Karadeniz kıyılarında, Orta ve Cenup Ege’de yağış beklendiğini belirterek oluşabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşı uyardı.

MGM, 5 Eylül’de (ferda); Marmara Denizi’nde sıkıntı, Itidalli Karadeniz kıyılarında ızdırap yağmur, Orta ve Güney Ege’de ise Akva Sıkıntı beklendiğini açıkladı. MGM’den yapılan tembihler şöyle:

“-Pazartesi haset, Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde sağlam, Samsun’un şark ilçeleri ile Ordu’da çokça sağlam ve kayran saha keskin (51-100 kg/m2) bora ve asuman patırtılı bora yağış beklendiğinden yeğin, taşma, sebep, toprak kayması, yağmur çabucak kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara cebin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

-Ölçülü ve Güney Ege’de rüzgarın erte (05.09.2022 Pazartesi) gün ortası saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, güneyinde yıldız ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) sıkıntı, düzlük kayran 9 kuvvetinde (90 km/sa) akva fırtına şeklinde eseceği aritmetik ediliyor. Fırtınanın, Salı haset akşam saatlerinden sonradan etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

-Marmara’da rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) gün ortası saatlerinden itibaren yıldız ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (80-75 km/sa) sıkıntı şeklinde eseceği oranlama ediliyor. Fırtınanın, tıpkısı dönem gece saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.)

Share: