Zor ulak Samsun’dan Hakkari’ye kaide çevirdi

Samsun’dahi oturan 66 yaşındaki zahmetli alacalı Mehmet Ersoy Binali, bisikletle Türkiye turu hayali için Hakkari’ye pedal çevirdi.

Emekli olduktan sonraları hayalini kurduğu bisikletle Türkiye turu projesini hayata nâkil Binali, 20 dönem geçmiş Samsun’dan yola çıktı.

Kilometrelerce sefer katederek Hakkari’ye ulaşan Binali, AA muhabirine, mesleğinden periferi yıllardır velespit sürdüğünü, emekli olduktan sonraları da bu tutkusunun devam ettiğini söyledi.

İzmir Ata Yahşi Tabiat Spor Kulübünün dahi yöneticisi olan Binali, kentin doğasına, insanına hayran kaldığını belirterek, kül bisiklet tutkunlarını Hakkari’ye davet etti.

Bisikletiyle 5 yıldır Türkiye turları düzenlediğini anlatan Binali, şöyle konuştu:

“Sonuç turumu, kulübümüzün sporcusu olan ve tıpkısı süre ilk trafik kazası sonucu kaybettiğimiz Ağababa Yahşi’nin adına yaptım. 20 günden bu yana yoldayım, 1090 kilometre yol geldim. Buradan Başkale, Tatvan ve Muş üzerinden Samsun’a gitmeyi düşünüyorum. Hakkari haddinden fazla alçalma ettiğim tıpkı düz. Ülkemin insanlarından şunu istiyorum, iştiyak gözünü açsınlar. Hakkari’ye gelsinler, buranın behişt olduğunu görsünler. Hakkari, dağları ve doğasıyla ülkemin yer iyicene yerlerinden biri. Hakkari’ye geldiğimde kendimi Artvin’de hissettim. Doğası benziyor. Kentte cıvıl cıvıl fena hâlde insanların sıcaklığını gördüm. Ati sene henüz aşkın arkadaşla gelmeyi düşünüyorum.”

Share: