Bank of America’yı yadırgatıcı eden pandemi cezası: 225 milyon dolar

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

ESIR’li iki düzenleyici yapılış Wall Street devi Bank of America’a 225 milyon dolarlık nakdî ceza verdi. Cezanın sebebiyse bankanın KÖLE’de pandemi boyunca verilen başıboşluk ödeneklerinin dağıtılması için mehabet tarafından kullanılan yöre ödemeli ödeme kartı hesaplarının yanlış kullanılması. Federal yetkililer bankanın yanlış uygulaması nedeniyle bireylerde oluşan zararın tazmin birlikte edilmesi gerektiğini dahi açıkladı. The New York Times’ın haberine göre bankanın vakit kaybetmeden bu sebeple ödemesi müstelzim cirim da yüzlerce milyon doları aşabilir.

KÖLE Bitiren Mali Esirgeme Bürosu, hatalı benzeri ayyarlık belirleme programı nedeniyle, Bank of America’nın hesapları münasebetsiz benzeri şekilde dondurduğunu ve hesapların açılmasını talip müşterileri engellediğini açıkladı. Bankanın 2020 ve 2021 yıllarında bireyleri umutsuzca gerekseme mahsus fonlardan mahrum bıraktığı ifadeleri açıklamaya eklendi.

Bitiren Fasıl Amiri Rohit Chopra konuyla ilgili açıklamasında, “Kazanç mükellefleri, pandemi vurduğunda ekonomiyi çöküşten kurtarmak amacıyla lazım fonları ailelere ve gerçekten işletmelere dağıtması amacıyla bankalara güvendiler. Bank of America, kanuni yükümlülüklerini adına getiremedi. İşler sakil arkaç geldiğinde, kadem atmak hesabına, düşüncesiz etap attılar” dedi.

‘Anne sorumlu yolsuzluklarla kuşatılan hükümet sistemi’

Bank of America ise sorunların dolandırıcılık iddialarıyla dönük olan hükümet sistemlerinden kaynaklandığını söyledi.

Bankanın sözcüsü Bill Halldin, “Pandemi daha ilk yepyeni boyutta yanlışlık aktivitelerine defa açtı. Yasadışı referans sahipleri, hükümetlerin on milyarlarca dolarlık ödemeleri onaylamasına neden oldu. Bank of America’nın eyaletlere verdiği bindi, hükümetin 14 milyondan fazla kişiye 250 milyar dolardan fazla pandemi aylaklık ödeneği vermesini sağladı ve umumi adına Amerikalılara sair bankalardan henüz çok pandemi yardımı dağıttı” açıklamasında bulundu.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, pandemi döneminde Bank of America, aylakçılık ödeneklerinin ve gayrı yardımların adına ulaşabilmesi amacıyla bire bir seri eyaletle antant imzalamıştı. Birçok eyalette, bu ödemeler aracısız mevduat vasıtasıyla yapıyordu. Ancak 12 eyaletteki pandemi ödemeleri yöre ödemeli vezneci kartları üzerinden dağıtıldı.

Pandeminin başlangıcında aylaklık rakamlarının artmasıyla, eyaletler federal desteklerle alay malay başıboşluk yardımlarını genişletmişti. Bu süreçte yapmacıklı bildirimler dahi ortaya daha çok ve yasal doğruluk sahiplerinin kartları ve fonları çalındı. Bank of America ise buna yanıt adına kendi kendine dolandırıcılık filtresi üzerinden yardımları dağıtmaya başladı.

BofA’nın ödeyeceği miktar çok henüz çok

Bitiren bürosuna bakarak, vezneci, paralarına baştan erişmeye çalışanların taleplerini internet yahut şubelerde almayı reddetti. Bunun hesabına onları bekleme sürelerinin saatlere büyüklüğünde uzadığı benzeri davet merkezine yönlendirdi müşterilere ensiz bindi sundu.

Ceza gereği Bank of America’nın tüketicilere alıkoyulan paranın anlayışsız ödemesinin yapılması ve etkilenen her bir bireye güzeşte süre göz önünde bulundurularak ‘kötülük ödemesi’ gerekiyor.

Aynı mütemmim bürosu sözcüsü, aksi hesap dondurma işlemlerinin 100 bin anaç sahibine zarar verdiğini öngörüyor. Kürsü, telafi ödemelerinin toplamda “yüz milyonlarca dolar” olmasını beklediğini söyledi. Bu ödemelerden ayrı kendisine, sektör bankaya 100 milyon dolar nakdî ceza verdi ve BENDE Para Birimi Denetleme Ofisi ise bankayı 125 milyon dolar mal cezasına çarptırdı.

Bankanın, bitiren bürosuna bireylere mankafa ödeme yapma planını sunmak amacıyla 90 haset olacak. Halldin, bankanın tazminat için akla yatkın olanlar bireylerle iletişim kurmayı planladığını söyledi.

KÖLE’li bankaların ikinci çeyrek karlarında düşüş

 

Allianz’a 6 milyarlık dolandırıcılık cezası!

 

Mali denetleme devinde kopya skandalı: 100 milyon dolar ödence

 

Share: