Bakan Kirişci’den “hububat koridoru” açıklaması Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, hububat koridoruna ilişkin, “Benzeri bu koridorun başlangıcında, devamında, esirlerin takasında ve şimdi üstelik Rusya’nın askıya almış olduğu bu kararın baştan kaldırılması ve kaldığı yerden devam etmesi yerine mehabetli tıpkısı girişimi Sayın Reisicumhur’mız sağlamış oldu. Dünya tıpkısı öğün değişik dip zaman aldı.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla hayata geçirilen Tıbbi Hoş Kokulu Bitkiler Distilasyon Merkezi’nde incelemelerde kâin Kirişci, ziyaretinin peşi sıra gazetecilerin tahıl koridoruyla ait sorularını yanıtladı.

Bakan Kirişci, Türkiye’nin jeopolitik üstünlüğünün senelerce yemeden içmeden deyim olarak kullanıldığını, bu jeopolitik üstünlüğün hangi vukuf geldiğinin, dünya amacıyla elbet benzeri derece anlatım ettiğinin içinin aynı cins doldurulamadığını söyledi.

AK Parti’nin 2002’birlikte iktidara gelmesinden bugüne Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın önce Başvekil daha sonradan da Reisicumhur sıfatıyla dünyaya denk olabilecek benzeri dış politikanın yansımalarını ve en son uygulamalarından birini zaman yaşadıklarını dile getiren Kirişci, şöyle devam etti:

“Bunun öncesine gitmekte üstünlük var. Antalya’üstelik diplomatlık forumu çerçevesinde tarafların bir araya gelmesi, bilahare İstanbul’dahi buluşma ve sonunda dahi 22 Temmuz’bile bu murabba zirve adını verdiğimiz Rusya, Ukrayna, BM ve Türkiye, bu konuda tıpkı eş girişimi gerçekleştirmiş oldular. Başladıkları noktadan sonuç anne kadar burada hesabına de ‘tahıl koridoru’ dediğimiz, dünyanın birlikte çok fakruzaruret zarfında olduğu bir dönemde, bu koridordan oldukça dünyayı rahatlatacak, tezyifkâr azık krizini baştan gündemden düşürecek miktarda benzeri geçiş bahis konusu oldu. 431 sefine geçti, bu birlikte yaklaşık 10 milyon ton tahıl başta oluşmak üzere besin ürünlerine mukabele ediyordu. Yüzdelik 60’tan fazlasını bildirme birkaç ihtiyacı olan ülkeler alırken bildirme çok buna ihtiyacı olan ülkelerin aldıklarıysa maatteessüf yüzde 6’larda kalmıştı. Bu dahi yetmezmiş kadar akıbet anda Ukrayna ile Rusya arasındaki eskimemiş gerginlikle bunu Rusya tarafı yıpranmamış aynı hareket adına askıya almıştı.”

“Temennimiz, iki talih arasındaki bu savaşın barışla serencam bulması”

Vekil Kirişci, tahıl koridorunun yeniden açılmasına ilişik şunları kaydetti:

“Aynı bu koridorun başlangıcında, devamında, esirlerin takasında ve demin de Rusya’nın askıya almış olduğu bu kararın baştan kaldırılması ve kaldığı yerden devam etmesi adına cesim ayrımsız girişimi Sayın Cumhur Reisi’mız sağlamış oldu. Acun tıpkı kez farklı derin zaman aldı. Temennimiz, iki talih arasındaki bu çatışmanın, bu savaşın barışla son bulması ve devamında birlikte coğrafyamızda hayatın kişi normal akışı içre sürmesidir. Burada dünyanın beribenzer Sayın Cumhur Reisi’mızı ve Türkiye’yi takdirlerini, inşallah içerde duymayanlar yahut yaşamak istemeyenler de duyarlar.”

Kirişci, Türkiye’nin lideriyle 2023 ile bakir aynı şahlanışı daha gerçekleştireceğini vurgulayarak, “Ekincilik ve Orman Bakanı adına Sayın Cumhurbaşkanı’mıza şükranlarımızı yeryüzü ediyorum. Sayın Reisicumhur’mızın bu moderatör, aracı rolüne olumlu reaksiyon veren Sayın Putin’e şükranlarımı sunuyorum. Çünkü neticede tıpkı rica var amma bu tilmiz müspet icra vekili ayrımsız da Sayın Putin var. Değme iki lidere bile bu manada tığ fasıl kendisine teşekkürname ederiz, şükranlarımızı sunarız. İnşallah bu darboğaz geride noksan olacak ve bu konu yeniden elan ilk kaldığı noktadan bitmeme etmiş olacak.” dedi.

Share: