Yangın itfa helikopterleri o fabrikaya çıkış belgesi yapıyor

Bursa’da Birleştirme Endüstri Bölgesi’ndeki tekstil fabrikasında 20 saattir devam eden üretimlik yangınına orman helikopterleri havadan müdahale ediyor. Cuşuhuruş sonucu çıkan esmer ve gri dumanlar şehrin peş tabakasını kapladı, yaman bulutları 20-30 kilometrelik tıpkı alana yayıldı. Kısmen yanması bitmeme eden fabrika ile ilgilendiren bölgede çekicilik kirliliği ve parçacık uyarısı yapıldı. Cuşuhuruş cihetiyle oluşan esmer dumanlar uçaklardan da görülebiliyor.

Dün akşam ezanı saat 19.00 sıralarında Nilüfer ilçesi Minareliçavuş Mahallesi’ndeki Nilüfer Organize Endüstri Bölgesi’nde (NOSAB) elektrik gösteren Karesi dokuma fabrikasında yangın daha çok. İhbar üzerine görüngü adına Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, AFAD, polis güçleri ve 112 Ivedi Keyif ekipleri gönderme edildi. İtfaiyeciler yangını kontrol altına almaya çalışırken polis ekipleri da güvenlik önlemi aldı. Yangında fabrikada kimi vakit patlamaların yaşandığı görüldü. Yayılan yağız dumanlar gökyüzünün rengini değiştirirken, Nilüfer Belediyesi hava kirliliğinin gelecek derecede arttığını belirterek vatandaşlara uyarıda bulundu. Ekipler yangına müdahale üzere canhıraş çalışırken, alevlerin büyümesi ve fabrikanın tamamını sarması üzerine mekân illerden destek istendi. Bölgede AFAD aracılığıyla eş güdüm merkezi kurulurken, 440’tan fazla itfaiye personeli, 120 arama istirdat personeli, 35 AFAD personeli ile 100’den aşkın itfaiye ve tanker ile engelleme edildi. Çalışmalara bindi üzere İstanbul, Kocaeli, Yalova, Balıkesir ve Kütahya’dan ekipler bölgeye sevk edildi.

Bursa’da üretimlik yangınının peşi sıra dirimsel uyarı

Bursa’da Organize Uran Bölgesi’ndeki tekstil fabrikasında dün akşam ezanı 19.00’da başlayan yangın 20 saattir sürüyor. Cuşuhuruş sonucu sâdır esmer ve boz dumanlar şehrin dip tabakasını kapladı, duman bulutları 20-30 kilometrelik ayrımsız alana yayıldı. Kısmen hala yanması bitmeme eden üretimevi ile ait bölgede gelgel kirliliği ve proton uyarısı yapıldı. Bitmeme eden cuşuhuruş sebebiyle oluşan kara kötü uçakla gökyüzünden üstelik görülebiliyor.

Gece boyu devam fail yangında polyester iplik dolu fabrikada kimi vakit patlama ve çökmeler yaşandı. 20 saat süren ateş kontrol altına alınırken AFAD koordinesinde yürütülen sönüm çalışmaları dahilinde fabrikanın bulunduğu bölgeye Orman Bakanlığı yoluyla kiralamaları yapılan coşkunluk itfa helikopterleri gönderildi. İçin amacıyla yanmaya bitmeme fail fabrikaya cuşiş sönüm helikopterleri birlikte açıktan müdahale ediyor. Helikopterler aynı bölgedeki Ayvalı dereye inip su aldıktan sonradan fabrikaya çıkış belgesi yapıyor. Alelhusus Nilüfer ilçesinde Özlüce ve 100. Sene mahallelerini saran kara bulutlar havadan dron ile da görüntülendi. Nilüfer Belediyesi eliyle yapılan uyarıda rahatsız ve buğulu gibi riziko grubunda mevcut vatandaşların partikül ve dumana maruz tükenmek için yangına mail mahallelerde dışarıya çıkmamaları istendi. – BURSA

Share: