Akıbet zaman vukuf… Cumhuriyet Sitesi davasında ‘dosyalar birleştirilsin’ talebi

İZMİR’in Seferihisar açıklarında, 2020’da meydana gelen 6.6’lık depremde, 10 kişinin yaralandığı Cumhuriyet Altını Sitesi ile ilişik davanın görülmesine bitmeme edildi. Duruşmada sızlanan avukatı İlyas Fatih Sadıkay, 3 belediye görevlisi üzerine açılan sorun ile kâin davanın dosyalarının birleştirilmesini istedi.

Seferihisar açıklarında, 30 Teşrinievvel 2020’dahi meydana mevrut, 115 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan, Bayraklı ilçesindeki 10 kişinin yaralandığı Cumhuriyet Altını Sitesi C Blok ile ilişik savca hazırlandı. Tutuklanmadan sanıklar Veli İşcan’ın 1992 yılında çatı yapılırken ‘fenni mesul’ ve Hüseyin Özener’in ‘sürveyan’, Mehmet Kuşakçı’nın ise 1996’da yapılan değişiklikler sırasında ‘fenni mesul’ olduğu belirtildi. İddianamedeki ehlihibre raporunda; C Blok’taki projelendirmede eksikler, malzeme özelliklerinde yetersizlikler, uygulama ve iş hataları ile çatı denetiminde yetersizlikler bulunduğu, binanın depreme dayanıklı olmadığı amacıyla yıkıldığı, bu nedenle bile sanıkların kusurlu oldukları belirtildi. Sanıkların ise kendilerine yöneltilen suçlamaları akseptans etmedikleri, iddianamede kayran aldı. Toplanan deliller ve alınan ifadelerle sanıkların ‘bilinçli taksirle şappadak aşkın kişinin yaralanmasına neden olma’ suçunu işledikleri, bu nedenle üstelik ayrı ayrı 8 aydan 4,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istek edildi.

Tutuklanmadan sanıkların yargılanmasına İzmir 44’üncü Asliye Ukubet Mahkemesi’nde bitmeme edildi. Duruşmaya, tutuklanmadan sanık Hüseyin Özener ile bazen müştekiler ve canip avukatları katıldı. Maznun avukatları, geçen duruşma mahkemeye verilen ehlivukuf raporuna itiraz etti.Duruşmada alay verilen yakınan avukatı İlyas Fatih Sadıkay, haklarında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 6 aydan 2 yıla kadar cezaevi cezası davası açılan 3 uray görevlisinin dosyasının bu dosyayla birleştirilmesini kâm etti.

Bilgili, dosyadaki eksiklerin giderilmesine hükmederek duruşmayı 19 Ocak’a erteledi.

Share: