Avrupa’da göçmen telaşı! Milyonlarca Ukraynalı hazırda bekliyor

Rusya ve Ukrayna arasındaki cenk tamlık yıkıcılığı ile bitmeme ederken cidal zımnında iki ülkede dahi panik sürüyor. Hele Ukrayna tarafından saldırılar zımnında milyonlarca koca özellikle Polonya görünmek için mütenevvi ülkelere barhana etti. Ülkeden gelen akıbet istihbarat üstelik çöz açıcı değil. Rusya’nın Ukrayna’daki enerji tesislerine yönelik yıkmacı saldırıları ve andıran şita ayları nedeniyle 2 milyon Ukraynalının daha kafile edebileceği anlatım edildi.

“MİLYONLARCA İNSANIN DIRIMLIK TEHLİKEDE OLACAK”

Acun Esenlik Örgütü (DSÖ), Rusya’nın saldırıları nedeniyle Ukrayna’daki enerji altyapısının hasar gördüğünü veya tamamen namevcut edildiğini belirterek bu durumun yaklaşan kış aylarında Ukrayna halkının hayatlarını gözdağı edeceği üzerine uyardı. Ukrayna’nın başkenti Kiev’üstelik planlı matbuat toplantısında konuşan DSÖ Avrupa Nahiye Direktörü Hans Kluge, “Bu şita Ukrayna’de milyonlarca insan üzere dirimsel ateş oluşturacak” dedi.

“2-3 MİLYON ARASINDA İNSANIN EVLERİNİ AYRILMA ETMESİNİ BEKLİYORUZ”

Ukrayna’da 3 milyon kadar insanın flama ve asayiş arayışıyla evlerinden ayrılabileceğini belirten Kluge, bu durumun Covid-19 de dahil tevessül etmek amacıyla hastalıklara sefer açacağı üzerine uyardı.

Kluge, “2-3 milyondan daha fazla insanın şule ve asayiş arayışıyla evlerini terk etmesini bekliyoruz. Ukraynalılar Covid-19, zatürre, enflüanza kadar solunum yolu enfeksiyonları ve yetersiz aşılanmış nüfusta vahim difteri ve kızamık riski dahil olmak için esenlik sorunlarıyla yüz yüze kalacaklar.” dedi.

10 MİLYON KİŞİ ELEKTRİK OLMADAN YAŞIYOR

Şu anda Ukrayna’üstelik yaklaşık 10 milyon kişinin elektriksiz olduğunu belirten Kluge, Rusya’nın geçtiğimiz küçük ay ayında Ukrayna’yı işgale başlamasından bu yana Acun Sağlık Örgütü’nün Ukrayna’nın esenlik tesislerine müteveccih 700’den çok hareketli kaydettiği bilgisini da paylaştı.

Share: