Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle çıplak denize uğurlandı

Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle çıplak denize uğurlandı

SİNOP – Denizlerde nazik balıkçı tekneleri amacıyla muteber av yasağı sona erdi. Balıkçılar 1 Ilkgüz gecesi bakımından sabırsızlıkla beklediği boş denizlere makul cereyan etti.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’dahi başlayan haram dönemi 1 Ilkgüz itibariyle sona erdi. Av yasağının kalkması balıkçılıkta mefret limanlardan biri olan Sinop’ta planlı törenle kutlandı, ekmeğini denizden çıkaran balıkçılar Karadeniz’e dualarla uğurlandı. Sinop iskelesine sıralanan balıkçı teknelerinde tayfa etraflı bekleyişin ardından cümbüş ve mutlulukla denize açıldı.

Düzenlenen törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, CHP Umumi Komutan Yardımcısı Denizli Saylav Gülizar Biçer Esmer, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, CHP Sinop Saylav Hazar Karadeniz, AK Tümen Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ferhat Kuran, Sinop Belediye Başkanı Sulh Ayhan, amme çalım ve yapılış amirleri, sivil sosyete kuruluş temsilcileri, protokol üyeleri ve çokça sayıda yurttaş katıldı.

Balıkçı Salih Üçüncüoğlu, “Bu şeb nasipse açılacağız, av yasağı kalkıyor. Her yıl olduğu kadar bu yıl da heyecanlıyız. Cenabıhak şans ederse bol tıpkısı sezon olmasını diliyoruz, güzel sezonlar diliyoruz” diyerek konuştu.

Özledikleri denize açılmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren balıkçı Mehmet Altun, “İllaki gelişigüzel şeyin aynı heyecanı var. Teferruatlı bire bir süre bekledik, inşallah güzel benzeri zaman olmasını diliyoruz balıkçılar için. Pres tıpkı sanat ama yazmak zorundayız. Şu dakika için Sinop açıklarındayız, amma Zonguldak ile Artvin arasındayız. Artık duruma göre ayrı ayrı yerlere gideceğiz, Rusya tarafına makul gideceğiz bu sene” ifadelerini kullandı.

Sinop Şehremini Hazar Ayhan, “Balıkçılık tahakküm zanaattır. Balıkçılık sevmeden, fedakârlık göstermeden yapılacak ayrımsız iş değildir. O anlamda bilcümle balıkçıları gösterdikleri özveriden dolayı kutluyorum. Umuyorum kim bundan sonra bugüne kadar yaşadıkları sıkınıtları çıktı yaşamazlar. Umuyorum kim balık ülkemizde pazarda adalet ettiği yeri bulur, ekleme değeri efdal tıpkı ürüne çevrilerek bizim amacıyla tıpkı emtiaya dönüşür” şeklinde konuştu.

Vali Erol Karaömeroğlu, “Su ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması için seçkin kalem arama ve denetimlerimiz bu av sezonu boyunca üstelik akıcı kendisine bitmeme edecektir. Konuya ilgilendiren valiliğimiz koordinasyonunda ilişik birlik kurumlar üzerlerine sakıt görevi bildirme seri ve hareketli şekilde adına getirmektedir. Bu tedbirden elan makro olan; balıkçılarımızın bilinçlendirilmeleri ve konuya yaklaşımlarıdır. Balıkçılarımızın bu hassasiyeti göstereceklerine içtenlikle inanıyorum. Balıkçılığı sürdürebilir tıpkı biçimde yürütmemiz gerekmektedir. 2022-2023 akarsu ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımız amacıyla mübarek iktisadi ayrımsız sezon geçirmesini, İlimiz, Ülkemiz ve milletimiz amacıyla güzel olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.Share: