Icra Vekili Yardımcısı Öz, Sungurlu OSB’de tetkik yaptı

Milli Defans Vekil Yardımcısı Muhsin Öz, Sungurlu Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde (OSB) incelemelerde bulundu.

Öğle saatlerinde Sungurlu’ya gelen Nazır Yardımcısı Muhsin Dere, evvel olarak Organize Uran Bölgesi’ne gitti. Muhsin Öz, Sungurlu OSB uğrunda Ilçebay Fatih Görmüş, dide başkanları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar aracılığıyla karşılandı. Öz, burada temeli atık barut, fişek ve kapsül fabrikaların da incelemelerde bulundu.

“Yatırımcıları Sungurlu OSB’ye nida ediyorum”

Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş, “Sungurlu Organize Endüstri Bölgesi, 1997 yılında çalışmalarına başlanmış ve 2001 yılında tescil edilmiş tıpkı Kombinasyon Sanayi Bölgesidir. Kısaca 485 hektar alana kurulu, 1. Hamle mamure planı 2001 yılında tüm. Akıbet dönemde Milli Defans Bakan yardımcımız Muhsin Dere’nin katkılarıyla Sungurlu OSB’dahi iyice şeyler oluyor. Bütün yatırımcıları Sungurlu OSB’ye yatırım yapmaya nida ediyoruz” dedi.

Milli Savunma Icra Vekili Yardımcısı Muhsin Dere ise vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmasında, “Son 20 yılda Defans sanayi alanında, Sanayileşme alanında çokça tehlikeli yatırımlar yapıldı. yüzdelik 20’lerden yüzde 80’lere artık. Daha Çok yaptığımız silahın, mühimmatın yüzdelik 80’inin Türkiye’üstelik yapabiliyoruz. Dışa tabi olmaktan haddinden fazla şükür balaban ölçüde kurtulduk. İnşallah daha bereketli olacak” şeklinde konuştu.

“Barut, fişek ve kapsül fabrikaları Mart-April ayında üretime başlayacak”

Sungurlu OSB’bile güzeşte sene Haziran ayında bu süreci başlattıklarını hatırlatan Muhsin Dere, “1 yıl geçti ve 1 sene boyunca gereksiz durmadık. Bütün alay malay çalıştık. Aynı taraftan OSB’nin bayındırlık planlarının revizelerine çalıştık. İlk namına fişek fabrikası idari binalarını yapmaya başladı. 400 dönüme yakın bire bir alan tahsis ettik. Bilcümle asayiş tedbirleri münfail, son aşama gündeş tıpkısı fişek fabrikası kurulacak. Biz fişek fabrikasına sevinirken kapsül fabrikası amacıyla 300 dönüm yer tahsisi yaptık. Fişek geldi, barut geldi, barutu kim yapacak derken sağ olsun Ahmet Ahlatcı ile görüştük. Onunda Çorum OSB’üstelik sorunları olduğu amacıyla, tercihini Sungurlu’dan yana kullandı ve 600 dönüm alanı ona tahsis ettik. Bu üstelik 150-200 milyon envestisman müstelzim devasa bir kasılma. Bu büyüklüğünde envestisman yapılmışken dedik kim Sayın Cumhurbaşkanımız temelini atsın. Çorum programını az buçuk de erkene aldık. Cumhurbaşkanımız Mayıs ayında açalım dedi tığ Mayıs aynına bunu bırakmayacağız Mart yada April’dahi fabrikalar üretime başlayacak” ifadelerini kullandı.

“Barut’un kaba maddesini dahi Sungurlu’üstelik yaptıracağız” diyen Dere, “Barutun kaba maddesini Türkiye’da fail yok ve dışardan alıyoruz. Türkiye’de çabucak Sungurlu’da yapılacak. Güvenliğinden temizliğine, beceri lise mezunundan üniversite mezununa büyüklüğünde 2 bin 500 birey istihdam sağlanacak. Burası 4 köyün arazine müesses tıpkı OSB’dir. 1997’bile başlamış benzeri süreç. 2002 yılında OSB tescil edilmiş. 2001 yılında birlikte önce 1000’lik kısmı imar planı konfirme. Buraya düzentileme veren herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu. – ÇORUM

Share: