ATT VE PARAMEDİKLERE CANKURTARAN SÜRÜŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Burdur model ve ilçelerinde görev özne ivedili tababet teknisyeni (ATT) ve paramediklere cankurtaran sürüş teknikleri eğitimi verildi. Eğitimle emin tutkun aktarım hizmeti sunabilmek, ambulans kazalarını yeryüzü aza indirebilmek, oluşabilecek cankurtaran arızalarının tanımını yapabilmek ve gerektiğinde engelleme edebilmek amaçlanıyor.

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli uzman eğiticiler marifetiyle kent merkezi ve ilçelerindeki afiyet kurumlarında memur 15 ATT ve paramedik görevlisine ati sürüş teknikleri eğitimi verildi. 4 periyot 32 saat süren eğitimin 8 saati kuramsal, 24 saati ise kılgı eğitim bilimi yerine gerçekleştirildi. Terbiye böylelikle kudretli olanlara belgeleri İl Keyif Müdürü Sırrı Şenbayram aracılığıyla verildi. İl Keyif Müdürü Sırrı Şenbayram, “Güdük adı Aste olan Ambulans Sürüş Teknikleri eğitimindeyiz. Burdur İl Esenlik Müdürlüğü yerine cankurtaran kullanan personellerimizin hem özlük duygusal güvenlikleri hem taşıdıkları hastaların fert güvenliği açısından kusursuz tıpkı biçimde onları tehlikeye düşürmeyecek biçimde bakım sunmalarını önemsiyoruz. Bu bağlamda bu etkinlikleri düzenliyoruz. Amacımız tam personelimizin bu eğitimleri alması. Bu eğitimlerin böylece çok kocaman düşüncesiz dönüşler aldık. İlimiz yüzdelik 99 oranında geçmiş 30 dakikada kırsal hikâye, ilk 10 dakikada kentsel vakaya erişim süresi ile çokça gür erişim sürelerine ehil. Fakat bu erişim olurken kaza olmaması ve trafik güvenliği ile ilgilendiren ağırbaşlılık yaşanmasın diyerek uğraşıyoruz” dedi.

2017 yılından bu yana eğitimlerin devam ettiğini tamlayan Şenbayram, “2017 yılında Burdur’da averaj 22 bin kıta vaka taşımışız. Bu yılın evvel 9 ayında taşıdığımız 25 bin hikâye var. 2017 yılında 13 kazamız varken bu sene çokça şükür tıpkısı kazamız oldu. Hep bu eğitimlerin sonucu kendisine görüyoruz tığ bu kazanımı. Çünkü ambulanslarımız haddinden fazla çok ara intaç etmekteler. Bu sene 1 milyon 150 bin kilometre posta mezuniyet etmiş tamlık ambulanslarımız. Çok ciddi ayrımsız ölçü. Bu büyüklüğünde uzun mesafede kaza oranlarının bu büyüklüğünde düşmesini tığ bu eğitimlere borçluyuz. Zaman burada bitmeme fail eğitimlerimiz sonucunda 15 personelimiz elan bu eğitimleri tamamlamış olacak. Bu şekilde terbiye alan personelimizin sayısı 153 oldu. Kestirmece adına 350 personelimiz olduğu düşünüldüğünde yarısına yakınını tamamlamış olacağız. 6 kıta eğitimcimiz var. Bu eğitimler bitmeme edecek” diye niteleyerek konuştu. İleri sürüş teknikleri eğitimi verildiğini anlatan Şenbayram, “Vakaları ara sıra çok aceleci ilam etmek gerektiği kabil, güçlü gelgel ve kip gidiş geliş koşullarında hastalarımızı naklederken özen etmeleri gereken hususlar, bilgi, becerilerini ihya noktalar konusunda eğitim veriliyor. Araçlarını daha gür tanımaları sağlanıyor” dedi. Mevzuat gereği ambulansları yalnız şoförlerin değil paramedik ve ivedili tıp teknisyenlerinin birlikte kullanabildiğini tamlayan Şenbayram, “Elbette bu arkadaşlarımız mesleğe mesleksel yeterlilikleriyle başlıyorlar amma şoför olmalarını mucip hâller da olabiliyor. Bu yüzden ambulans sürücülüğüne yönelikte onları kanalize gelmek ve yükseltmek anlamında eğitimlerimizi yapmaktayız” diye konuştu. ATT ve paramediklere istikbal cankurtaran sürüş teknikleri eğitimi üzerine hikmet veren ehlivukuf eğitici Bağımsız Milletvekili Gümüş, “Eğitimimiz aynı dönüş nazari, 3 çevrim ameliye olmak üzere 4 dönüş sürdü. Eğitimdeki genel amacımız güvenli cankurtaran sürüş tekniklerini arkadaşlarımıza öğreterek güvenli marazlı naklini sağlamaktır” dedi.

Eğitime katılan Yeşilova 1 nolu Müstacel Esenlik Hizmetleri İstasyonu’nda sorumlu adına görev yaptığını belirten Uzun Zeki, “Öncelikle bu eğitimi bize verdiği amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü’ne teşekkürlerimizi sunarız. Bizim amacıyla çokça hayır aynı eğitim bilimi oldu. Mesleksel adına gelişimi gördük” diyerek konuştu.

Share: