ASRİAD Van Şubesi’nden azade tecim bölgesi çağrısı

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Van Yazıhane Başkanı Taner Konak, nitelikli ihracatın gelişmesi için Van’ın serbest tecim bölgesine ihtiyacı olduğuna aksan yaparak, iş dünyasına çağrıda bulundu.

ASRİAD Van Büro Başkanlığı, haftalık çarpık çurpuk yönetim kurulu toplantısında azade tecim bölgesi konusunu gündemine aldı. Toplantı sonunda hile hesabına açıklamalarda kâin ASİRAD Van Ofis Başkanı Taner Konak, “Van’ın İran ile sınırının olması; hangi eyvah kim yemeden içmeden turizm üstüne anılması ve bu pastadan tam payı almadığı anlamına geliyor. Oysaki Van, turizm kenti olması yanı sıra tıpkı zamanda endüstri kenti olarak de iddiasını sürdürüyor. Nitekim Van Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde hele ihracata yönelik üretimin arttığı ayrımsız site olduk. Fakat bu tam sayıda değil. Kalifiye ihracatı yükseltmek amacıyla Van’ın de ‘azade tecim bölgesi’hangi ihtiyacı var. Bu konuda hareket dünyamızın yetkililerinin ‘serbest tecim bölgesi’ konusunu temas kulvarda dile getirmesi elzemdir. Tığ ASRİAD Van Şubesi yönetimi adına bu sürecin takipçisi olacağız ve temas kulvarda bu süreci gündemde tutacağız” dedi.

İran Konsolosluğu, Kapıköy transit geçişi, İran menşeli tıpkı bankanın Van’bile şube açması ve Kapıköy Tahril Kapısı’nın 24 saat bulutsuz tutulması konusunu birlikte gündemde tuttuklarının altını çizen Eğlek, “Asrın İşadamları Derneği olarak bu sürece yardım arz etmek üzere önümüzdeki günlerde Türkiye ile İran beyninde benzeri ‘İşadamları Forumu’nu programımıza aldık. ASRİAD Van Şubesi yerine şehrimize lüzumlu faydayı sağlaması için elimizden gelen bilcümle çabayı şimdiye büyüklüğünde olduğu kabil bundan sonra üstelik göstereceğiz” ifadelerini kullandı. – VAN

Share: