Antalya haberi… Alanya’da 95 ülkeden kestirmece 16 bin tutkun otama oldu

Antalya’nın Alanya ilçesinde 95 ülkeden kısaca 16 bin yabancı, ALKÜ Alanya Terbiye ve Araştırma Hastanesi’nde otama gördü.

Doğal, kültürel ve tarihi dokusuyla Türkiye’nin cesim turizm destinasyonları ortada kayran düzlük Alanya, yabancı misafirlerine verdiği afiyet hizmetiyle ön plana çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde, üniversite hareket birliğiyle hizmetlerin verildiği Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Yetişek ve Araştırı Hastanesi, esenlik hizmeti ahzetmek isteyen yabancıların bile tercihi oldu.

Yıl başından bu yana 95 ülkeden kısaca 16 bin yabancıya keyif hizmetinin verildiği hastaneyi en çok 2 bin 834 kişiyle Ruslar yeğleme etti. Rusya’dan sonradan sırasıyla 901 kişiyle Almanya, 858 kişiyle Ukrayna, 633 kişiyle İran, 573 kişiyle Kazakistan, 233 kişiyle Azerbaycan, 214 kişiyle İsveç, 194 kişiyle Hollanda vatandaşları esenlik hizmeti aldı.

Hastanenin başhekimi Oğuz Karahan, AA muhabirine, herhangi bir yıl milyonlarca turistin tercih ettiği Alanya’nın tatilciler için bir çekicilik merkezi olduğunu söyledi.

İlçeye takkadak dinlence üzere gelinmediğini, ev alıp güçlü çokça sayıda beledi yabancının bile olduğunu dile getiren Karahan, hastaneye mevrut domestik ve ecnebi hastalara kül teşekküllü bakım verdiklerini kaydetti.

Karahan, “2022 yılının ilk 10 ayında 9 bin 850’si seyyar, 6 bin 53’ü bile yerleşik ecnebi başlamak amacıyla hep 15 bin 903 yabancıya afiyet hizmeti verdik. Bu hastaların 134’ü operasyon oldu.” diye konuştu.

Hastaneye BENDE, Meksika, İspanya, hassaten Afrika ülkelerinden turistlerin üstelik geldiğine belen eden Karahan, eski yıllarda İskandinav ülkelerinden vatandaşlarca çıktı tercih edildiklerini aktardı.

Serencam yıllarda Ukrayna, Rusya, İran ve Kazakistan vatandaşlarının ön planda olduğunu rapor eden Karahan, “Bize dünyanın birçok ülkesinden yabancı marazlı geliyor. Vaktiyle Alanya, Avrupa ülkelerine nazır bir lokasyon iken demincek tam dünyadan insanların hem dinlence hem birlikte sağlık hizmeti alımı amacıyla tercih ettiği aynı bekçi oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Karahan, tatilcilerin artık müstacel servis, kalp krizi, gribal enfeksiyon, yerleşik yabancıların ise rutin kontrol, potansiyel farkı ve diyabet için kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanenin Anamur, Akseki, Gündoğmuş ve Gazipaşa ilçelerinin birlikte olduğu geniş tıpkı bölgeye bakım verdiğine dikkati çeken Karahan, şöyle konuştu:

“Günlük binin üstünde Türk vatandaşı hastamıza, poliklinikte esenlik hizmeti veriyoruz. 420 akak kapasiteli hastanemizde kırıcı bakım, ihtisas huy cerrahisi, kardiyoloji ve elan birçok hizmeti veriyoruz. Akıbet aylarda servis sayılarımız arttı. Evcil hastalarımızda günlük 2 bin kişinin hizmet alması hedefiyle çalışıyoruz.”

“Burada henüz birinci sınıf bakım sunuldu”

Hastanede otama gören Rus Olga Domatckikh ise 3 hafta ilk geceleyin nazik tıpkı ağrıyla 112 Evgin Servis ekiplerince hastaneye götürüldüğünü söyledi. Evgin serviste çok bol müdahale edildiğini anlatan Domatckikh, “Öd Kesesi problemi yaşamıştım. İlk müdahaleden 2 dönme sonra ameliyata çağırdılar. Cerrahi Müdahale çok bol geçti. Işler sonrası hiçbir ağrı hissetmedim. Daima taharri altındaydım. Afiyet çalışanlarının ilgisi bütün arka düzeydeydi. Burada henüz birinci sınıf hizmet sunuldu.” dedi.

Alman Manfred Klein bile ara sıra ilçeye gelerek satın aldıkları evde tatil yaptıklarını aktardı. Almanya’da birlikte sema problemi dolayısıyla otama olduğunu tamlayan Klein, “İlçede kaldığım sürede buraya otama kalkışmak amacıyla geldim. İki ülkeyi kıyaslamam icabında burada henüz görgüsüz ve acele bakım alıyorum. Doktorları ve afiyet sistemini gayet muvaffakiyetli buluyorum.” diyerek konuştu.

Share: