Ters böbrek nakliyle hayata tutundular

Uymaz böbrek nakliyle hayata tutundular

Eşleri sayesinde çapraz böbrek nakli olarak hastalar sağlığına kavuştu

İSTANBUL – Uşak’ta kıvrak 60 yaşındaki Mevlüt Gezer, eşinden böbrek nakli kalkışmak amacıyla İstanbul’de geldiği hastanede 17 yaşından beri uygun böbrek muntazır Tuğba Yaşar’a imge oldu. Şaprak böbrek nakline değişmeyen veren aileler, birbirlerinin hayata tutunmasını sağladı. Gerçekleştirilen kalburüstü operasyonla Mevlüt Gezer’in eşi Bağlılık Gezer, böbreğini 33 yaşındaki Tuğba Yaşar’a, Tuğba Yaşar’ın eşi Nusret Yaşar ise böbreğini Mevlüt Gezer’e verdi.

Uşakta’ta hareketli 60 yaşındaki Mevlüt Gezer, 2012 yılında böbrek rahatsızlığı dolayısıyla hastaneye başvurdu. Bir müddet tedavi gören Gezer’e böbreklerinin yüzdelik 40 çalıştığını ve böbrek nakli olması gerektiği söylendi. Eşi Sevim Gezer ile böbrekleri uyuşan Mevlüt Gezer, Uşak’tan İstanbul’a İstinye Darülfünun Hastanesi’ne gelerek nakil üzere periyot aldı. Işler üzere hazırlıklar yapılırken Gezer çifti, hastanenin Organ Nakli Koordinatörü sebebiyle 17 yaşında böbrek hastası olduğunu öğrenen 33 yaşındaki Tuğba Yaşar ve ailesiyle tanıştı. Aileler, burada şaprak böbrek nakli olmaya değişmeyen verdi.

Böbrek hastası 60 yaşındaki Mevlüt Gezer’in eşi Kalp Gezer, böbreğini 33 yaşındaki Tuğba Yaşar’a verdi. Tuğba Yaşar’ın eşi Nusret Yaşar ise böbreğini Mevlüt Gezer’e verdi. Böylecene çapraz böbrek nakli operasyonu kudretli geçen hastalar sağlığına kavuştu.

“Rical birbirleriyle kadınlar da birbirleriyle eşleşti aktarım oldu”

Hilaf böbrek nakli üzerine mütekellim Umumi Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, “Hastalarımızla konuştuk. Burada rical birbirleriyle kadınlar dahi birbirleriyle eşleşti nakil oldu. Bire Bir hastamız hiç diyalize girmeden özge hastamız da 6 kamer büyüklüğünde diyalize girerek vakayiname böbrek rahatsızlığından kurtuldular. Kendilerine tafsilatlı mıhlı aynı ömür diliyoruz. ufak tefek önerilerimiz var bunlara uymak amacıyla çarkıt hayatlarına bitmeme edebilirler. İlaçlarını kullanmayı aksatmadıkları kontrollerini yaptırdıkları sürece öz hayatlarına bitmeme edebilirler. Cemiyet kendisine aza naklinin bilincine bile varmalıyız” dedi.

“Ameliyata şişman bir heyecanla girdik”

Ameliyata şişman tıpkısı heyecanla girdiklerini belirten Tuğba Yaşar, “17 yaşındaydım. Hasbelkader öğrendim hastalığımı. Beş Altı doktora göründüm. emin olmak istedim. Daha bilahare bire bir idrar torbası ameliyatı olmam gerekiyordu onu oldum 15 yıl geçmiş kadar. Sonradan takiple tıpkı şekilde bugünlere büyüklüğünde gelebildim. 2017 yılında kadavra sırasına yazıldım. Hala geçenek bekliyordum. Zorlu tıpkı umudum yoktu esasta. Sonraları aynı şekilde yolum bu hastaneye düştü. Burada tekrar tetkikler yapıldı. Bilahare tıpkısı telefon geldi. ‘Size uygun benzeri verici var gelin’ dediler. Tek ümidim yoktu geldim amma elan evvel bile böyle tıpkısı buut yaşamıştım ve olmamıştı. Bu nöbet oldu. birkaç dönüş bilahare hastaneye yattım. Olacağından emniyetli olduğum andan itibaren çokça sevindim. Hastalığıma o kadar çok alışmıştım kim faaliyetler olduktan sonraları anca yediklerimi eskiye göre düzenlemeye çalışıyorum. Ameliyata hazırlandık. Büyük ayrımsız heyecanla girdik. Eşim tıpkısı böbreğini cebin aileye verdi. Haddizatında burada hep kendi sevdiği üzere akım etti. Benim eşim cebin tarafa cebin tarafta bana böbreğini verdi. Onların organı bizde bizim organımız onlarda. Çokça teşekkür ederim. Onlar bize çevirmek zorunda değildi. Eşiyle uyuyordu böbrekleri. Amma benim dahi hayatımı yetirmek için yaptılar. Onlara de ayrıca minnettarım. Para boyu dahi görüşmeyi düşünüyoruz. Bire Bir aile olduk” şeklinde konuştu.

“Tek irtical tükenik dedik”

Hilaf böbrek naklini hiç irtical onayladıklarını anlatan Mevlüt Gezer ise “2012 yılında böbreklerimin az çalıştığını öğrendim. Kontrollerimi İzmir’birlikte oluyordum. Pandeminin araya girmesiyle bizim hisse senedi az buçuk aksadı. Daha sonra tedavi sürecimde diyalize girmem gerektiğini söylediler. Biz birlikte mart ayından bu yana diyalizdeydik. Uşak’ta bire bir cemiyet başkanı var. Hasbelkader onunla tanıştık. ‘Örgen nakli yaptırın’ dedi. Biz kimseye bire bir öz söylemedik. Hanıma söyledim tezce. O birlikte ‘münteha vereyim’ dedi. Buradan termin aldık. Bizim böbreklerimiz uyuyormuş. beraber koordinatör Ayşe Karı eksantrik bire bir ailenin böbrek nakli beklediğini söyledi. ‘Karşıt böbrek nakli’ yapalım dedi. Tek düşünmeden ‘tamam’ dedik. Zaten bana eşiminki uyuyor. Karşı tarafta bu nakli baya zamandır bekliyorlarmış. Sonunda onlarla de tanıştık. Birbirimize böbreklerimizi verdik. Bugün birlikte haddinden fazla domuzuna bire bir durumdayım” ifadelerini kullandı.

“Ölene kadar da görüşeceğim”

Daha Çok aile kadar olduklarını ölene kadar görüşeceklerini ifade eden Sevgi Gezer, “Ne büyüklüğünde belli etmemeye çalışsak üstelik eşimle haddinden fazla üzüldük. Bunu güçlü bilir. Cenabıhak kimseye göstermesin. Gençlerle üstelik tanıştık ben çokça memnun oldum. Onlarda benim manevi evlatlarım oldular. Buraya geldiğimizde tafsilatlı zamandır böbrek nakli beklediklerini öğrendik. Biz de tek irtical uymaz aktarım ameliyatını onayladık. Bildirme azından biz bile tıpkı fert kurtaralım istedik. Ayrımsız dahi zihayat oldukları amacıyla anne yerine çokça üzücüydü. Ama haddinden fazla memnunum. Ölene kadar de görüşeceğim. Bizim temennimiz onlar ongun olsun. Eşimin çor sürecinde haddinden fazla zor zamanlar yaşadık. Sinir stres içindeydim ama belli etmiyordum. Yaşlıyız ama çokça dinciz. İki böbrek olacağına bir tane böbrek olsun. İnsanlarımız yaşa. İnsanlarımız bilinçli değil. Toprağa vakti bir zamanlar gireceğiz” dedi.

“Onlar bizim hayatımızı kurtardı”

Karşı aileye teşekkürlerini ileten Nusret Yaşar, “Eşimin evlenmeden evvel ego züğürt olduğunu biliyordum. Tığ çokça uğraştık aktarım olsun diye. Bizim sürecimiz haddinden fazla sıkıntılı geçmedi. Diyalize on paralık başlamadık. Tıpkı şekilde bu hastaneye geldik. Aza Aktarım Koordinatörü Ayşe Kadın bize havari oldu. Bütün süreç fena hâlde geçti. Operasyonumuz kudretli geçti. Şu dakika herkes ferah. Ego eşime göre az buçuk daha pozitifim. Bilcümle olacak ümidiyle geldim. Sabık kez tıpkısı manzara kırıklığı oldu tabi amma bu kat başardık. Bizim aktarım biraz imkansız gibiydi. Kimseden bulamadık. Bizim ters olmamızda çok zordu. Burada karşı aileye imdi iş düştü. Onlara çokça teşekkür ediyoruz. Onlar bizim hayatımızı kurtardı” diyerek konuştu.

Share: