Ankara Büyükşehir Belediyesi, Balaban Ozan Neşet Ertaş’ı Vefa Konseriyle Andı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ölümünün 10’uncu yılında büyük âşık Neşet Ertaş amacıyla anma programı düzenledi. Atatürk Merbut Spor ve Sergi Sarayı’nda planlı gecede, Kırşehir Belediyesi Abdallar Müzik Topluluğu ile ünlü sanatçılar Kıraç ve Emel Taşçıoğlu, yırtıkça ozanın sunu pir türkülerini yorumladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Bozkırın Tezenesi” adına bilinen nazik halk ozanı Neşet Ertaş’ı, vefatının 10. yılında düzenlediği dinleti programıyla andı.

UNESCO aracılığıyla “Güçlü İnsan Hazinesi” kabul edilen Neşet Ertaş için Atatürk Mecbur Spor ve Sergi Sarayı’nda planlı gecede, Kırşehir Belediyesi Abdallar Saz Topluluğu ile ünlü sanatçılar Kıraç ve Emel Taşçıoğlu kankızıl ozanın en müstehap türkülerini yorumladı.

ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın birlikte katıldığı yâd gecesine Ankaralı müzikseverler şişman bent gösterdi.

SANATÇILAR NEŞET ERTAŞ’IN TÜRKÜLERİNE BİR KAT DAHA CAN VERDİ

ABB Hars ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Kırşehirliler Vakfı’nın kolektif düzenlediği yâd programında Neşet Ertaş’ın birbirinden pir türkülerini seslendirilirken, ünlü sanatçılar Başkentliler’e ihtisas komple anlar yaşattı.

Benzeri Kırşehirli yerine Neşet Ertaş’ı anmaktan hem skala hem da şişman aynı bahtiyarlık duyduğunun altını çizen yüzü sıcak artist Emel Taşçıoğlu, şunları söyledi:

“10 sene önceki bugün Kırşehir’birlikte idik. Çok büyük ayrımsız üstadı, çokça hususi benzeri insanı ve haddinden fazla eşsiz aynı sanatçıyı kaybetmenin üzüntüsü içindeydik. Benim cet memleketim Kırşehir. Toprağımdır Neşet Ertaş. Türkülerimiz var olduğu sürece gene Neşet ustalar gibi ustalar gelecektir. Bu özel insanı Büyükşehir Belediyesi zaman hususi aynı etkinlikle anmak istedi. Büyükşehir ile alay malay alelhusus Neşet Ertaş’ı anma etkinliğiyle birlikte benim çağırma edilmiş olmam beni mutlu etti. Kırşehir namına, Neşet Ertaş hesabına teşekkürname ediyorum. Umarım bundan sonra çokça daha güzelce şeyler olur.”

VATANDAŞLAR KIRICI İLGİ GÖSTERDİ

Neşet Ertaş’ı ihtifal konserinekatılarak sevdiği sanatçılarla mülaki vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürname ederek, şunları söyledi:

-Mikdat Ünal: “Neşet Ertaş Kırşehir’in simgesiydi. Zaman onu adlandırmak üzere toplandık. Bu aranjman amacıyla birlikte teşekkür ediyorum.”

-Mahmut Topçu: “Neşet Ertaş ülkemizin yeryüzü altın aşıkların, ozanlarından hatta filozoflarından biri. Görüşme namına ülkemizin aynı değeridir.”

-Meryem Eş: “Öncelikle Mansur Başkan’ımıza teşekkür ediyorum. Büyükşehir bizi kültürel ve sanatsal etkinliklerle buluşturuyor. Biz bile bu etkinliklerle keyifli zaman geçiriyoruz.”

-Felç Şıklar: “Belediyenin düzenlediği bu etkinliklerden çokça mutluyuz. Aynı Kırşehirli yerine Neşet Ertaş’ın bu şekilde anılmasından mutluluk duydum.”

-Alşimi Taş: “Bu yapılan programları çokça zer buluyorum. Kırşehirli kendisine Neşet Ertaş ile çalım duyuyorum. Bozkırın tezenesini burada anmaktan mutluyuz.”

Share: