Burdur’da “Çök Komplo Tutun” Tatbikatı Yapıldı

Burdur’bile “Çök Rejim Tutun” Tatbikatı Yapıldı

BURDUR – Türkiye’birlikte 81 ilde eş anlı düzenlenen “Çök Düzen Tutun” tatbikatı Burdur’dahi Cumhuriyet Altını meydanında yapıldı.

Türkiye’de 81 ilde ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 12 Son Teşrin 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümü zımnında saat 18.57’üstelik “Çök Desise Tutun” tatbikatı yapıldı. Burdur’da bile Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı tatbikatta vatandaşlar, saat 18.57’birlikte “Çök Sıra Tutun” hareketini uyguladı. Tatbikat alanına İl Keyif Müdürlüğü UMKE, AFAD, Burdur İtfaiyesi, Burdur Arama Kurtarma Derneği (BAKUD), Kızılay, BEŞİR, İnsani Yardım Derneği (İHH), Milli Yetişek Bakanlığı Taharri Istirdat Birimi(MEB AKUB), Evgin Kıran Haberleşme Birimi yoluyla stantlar kuruldu. Kurulan stantlarda afet çabucak mergup kontrol kurtarma ekipmanları sergilendi.

Tatbikata Burdur Valisi Yüce Arslantaş, Burdur Kavim Vekili Hezel Özçelik, Garnizon Komutanı P. Çiftlik. Miralay Yavuz Çankaya, Şehremaneti Başbuğ Vekili Atam Gülcü, İl Güvenlik Müdürü Beklenti Bitirik ve protokol üyeleri üstelik katıldı. Vali Uca Arslantaş ve beraberindekiler, aynı kafede “Çök Oyun Tutun” hareketi yaparak tatbikatı gerçekleştirdikten sonra meydandaki stantları gezerek çalışmalar ve ekipmanlar için bilgelik aldı.

Manevra sonrası müşavere işleyen Ilbay Arslantaş konuşmasında, “Bildiğiniz kadar Burdur zelzele kuşağında bulunuyor.1971 yılında tıpkı zelzele yaşadık. Bu açkı ile 1971 yılında yaşanılan depremde, Düzce’birlikte yaşanılan depremde ve diğer afetlerde son fail vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. İnsanoğlu keşfettiği ilmî gelişmeler ışığında daha depremi engelleyemiyor. Böyle bire bir kudretimiz bulunmayan. Ancak depremde meydana gelen duygusal ve mal kayıplarını engelleyebilme ihtimalimiz gelişigüzel antlaşma var. Bu da fakat eğitimle ve amade olmayla benzer. Zaman bile Düzce depreminin 23. Yılında saat 18.57’bile İç işleri Bakanlığımızın koordinesinde 81 ilimizde çök rabıta tutun tatbikatı yaptık. Birkaç ilk gezdiğimiz sergilerde de devletimizin arama kurtarma noktasında ulaşmış olduğu seviyeyi görmüş olduk. Imdi dip suda taharri yapabilen kameralı robotlarımız var. 40, 50, 60 tonu kaldıran aparatlarımız var. Imdi benzeri afet meydana geldiğinde ‘Sesimi duyan yok mu?’ feryadının olmadığını görüyoruz. Eğitim Bilimi faaliyetlerinde de 2022 yılı içerisinde 210 bin kişiyi eğitme hedefimiz var. Şu zaman 160 bin kişiye erişmiş durumdayız. Yılsonuna kadar 50 bin kişiyi üstelik bu eğitimlerden geçirerek depreme ve evet seçkin amade ayla geleceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Tatbikata katılan Burdur halkı de “Çök Kol Tutun” tatbikatı üzere Türkiye’nin böyle tatbikatlara ihtiyacı olduğunu ve bu tatbikatların devamlı olmasını istediklerini belirttiler.

Share: