Akıbet dakika haberleri… Ekmeklerini acı ve külden çıkaran ‘Torlakçılar’ın çocukları palyaçoya bürünen ağabeyleriyle mutlu benzeri bölüm geçirdi

Ekmeklerini şiddetli ve külden çıkaran ‘Torlakçılar’ın çocukları palyaçoya bürünen ağabeyleriyle mutlu bir çevrim geçirdi

ERZİNCAN – Güneydoğu illerinden Erzincan’ın İliç ilçesine gelerek ekmeklerini zehir ve külden çıkaran Torlakçıların çocukları palyaçoya bürünen ağabeyleriyle bahtiyar tıpkısı gün geçirdi.

Erzincan’da geçimlerini korluk kömüründen sağlayıcı işçiler, mukavemetli düzentileme koşullarına rağmen gece gündüz mesai yapıyor.

Erzincan İliç’e sınırlı Bağcuğaz köyü yakınlarındaki yaylada geçimlerini mangal kömüründen sağlayıcı mevsimlik işçiler, sabahleyin odun toplayarak başladıkları mesailerini, mangal kömürü amacıyla yaktıkları ateşli başında akşam yarısına kadar devam ettiriyor. April ayından bu yana günün evvel ışıklarıyla başlayan mesaileri çevrim boyu süren işçiler, üzücü karşısında esrar ve ise aldırış etmeden meşe odunundan kömür üretiyor.

Odunların kestirmece 20 devir boyunca yakılmasıyla üretilen odun kömürü, daha sonraları satışa sunuluyor.

Şanlıurfa’dan aileleriyle aldatmak parası için her sene nisan ayı başında ilçeye gelerek çalışmaya başlayan mevsimsel işçiler, köye tahminî 2 kilometre mesafedeki tıpkı dağın eteğine kurdukları çadırda paketlemek mücadelesi veriyor.

Atalarından gördükleri saf yöntemlerle odun kömürü üreten işçiler, Orman İşletme Müdürlüğü’nün belirlediği bölgelerden elde ettikleri meşe odununu yakıp mangal kömürüne dönüştürüyor. Günün ilk ışıklarıyla mesaiye başlayan ve traktörlerle ormana yankılanmak amacıyla yolun bitimine kadar revan işçiler, tabanvay meşelerin bulunduğu dağlık alanlara dağılıyor. It Canlı tıpkısı yürüyüşten bilahare emek alanına gelen işçilerin bazen motorlu testereyle bazı ise teber sayesinde mangallık kömür fayrap etmek amacıyla meşe kesiyor. Kesilen meşeleri çadırların bulunduğu alanda kurdukları ocaklarda, 2 ila 3 hafta kontrollü şekilde ve başında misil tutarga yakıcı işçiler, henüz sonradan soğutma çalışması yapıyor. Bu işler sonucu az çok meşakkatle elde edilen odun kömürleri, kamyonlara yüklenip alıcılarına götürülerek satışa sunuluyor.

“Ayrıntılar palyaçoya bürünen ağabeyleriyle mutlu bire bir devir geçirdi”

İliç Bilgisizlik Merkezi’nin “Merkezim Herhangi Bir Yerde Projesi” çerçevesinde Bağcuğaz köyü akıllıca yaylada hararetli Torlakçıların yanına revan çoluk çocuk çocuklarla domuzuna tıpkısı periyot geçirdi.

Etkinlik dahi 2 lider 1 fahri ve İliç Bilgisizlik Merkezi Müdürü Sezai Salt meydan aldı. Bilgisizlik Merkezi gönüllüsü Selahattin Abdullah Yılmaz’ın palyaço kıyafeti giyinerek çocuklarla eğlenmesi mülevven görüntüler oluşturdu. Etkinlikte çocuklarla çeşitli oyunlar oynandı ve böylecene birlikte hediyeler dağıtıldı.

Share: