500 devir hastanede yattı, sanatla hayata tutundu

Erzincan’birlikte geçirdiği kaza sonucu omurilik felci olan ve kısaca 500 ahit hastanede yatan Suat Fert, tedavi gördüğü mesleksel rehabilitasyon merkezinde öğrenmiş olduğu filografi sanatı ile hastalığının tedavi sürecini hızlandırarak hayata baştan tutundu.

Erzincan’üstelik yüksekten düşerek geçirdiği kaza sonucu omurilik felci olan 45 yaşındaki Suat Fert, kaymakamlık sonrasında tekerlekli sandalyeyle süregelmek zorunda kaldı. Kısaca 500 bölüm hastanede otama gören Birey, tedavi sürecinde mesleki rehabilitasyon merkezinde filografi sanatını öğrendi. Filografi sanatı ile uğraşmaya başladıktan sonra hastalığının tedavisinin hızlandığını ayırt eden Suat Fert, hayata esasen ehlîleşmek için sanatını henüz dahi ileriye taşıyarak ustalaştı. Bugüne büyüklüğünde yüzlerce yayın işleyen Duygusal, filografi sanatı ile hayata tekrardan tutunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

“500 çevrim şifahane içinde yaşadım”

Filografi sanatının tedavi sürecini hızlandırdığını ifade eden Suat Duygusal, “Ilk Teşrin 2016’de yüksekten düşerek geçirdiğim kaymakamlık sonucu murdarilik felci yaşadım. Yaklaşık 500 çağ süresince hastane içre kaldım. Bu yapmış olduğum filografiyi güzeşte sene haziran ayında öğrendim. biricik iki tane derken yapmış olduğum icraat sonucunda sergi açtım. Henüz bilahare işimi ilerleterek belediyenin vermiş olduğu meydanda hareket yerlerinden bire bir iş yeri edindim. Burada filografi çalışmalarıma devam ediyorum. Bu hastalığımın otama sürecinde balaban bire bir üstünlük oluşturuyor. Hayır olduğunu gözlemledim” dedi.

“Özürlü olmakta çekinecek benzeri madde bulunmayan”

Özürlü olan herkese sesini duyurmaya çalıştığını belirten Duygusal, “Bilcümle engelli arkadaşlarımın filografi tamam ya de bambaşka çalışmalar yaparak tedavilerini hızlandırabilirler. Evlerinde kalmasınlar, dışarıya çıksınlar engelli olmakta çekinecek bir madde namevcut. Allah’ın verdiği aynı durum. Hayata küsmemiz bizim yenik olduğumuz anlamına dirimlik. Ama kendimizi oyalayacak şeylerle uğraşırsak uğraş gücümüzün artacağını düşünüyorum” diyerek konuştu. – ERZİNCAN

Share: