Adli sicil kayıtlarını sildirmede yıpranmamış çevrim! Adalet Bakanı Bekir Bozdağ anlattı

Hak Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Hakimevi’nde planlı “Adli Sicil Bilgelik Sistemi Lansman Töreni”nde ayrımsız müracaat gerçekleştirdi. Adli sicil kayıtlarının hukuka makul toplanmasının, korunmasının ve ilgili yerlere atılganlık içinde iletilmesinin önemine dikkati çekici Bozdağ, bu alanda bugüne kadar çokça sayıda mücahede yapıldığını belirtti.

Adli sicil sisteminin, adli istatistiklerin dünyaya eş kuzuluk geldiğini rapor eden Bozdağ, eskimemiş “Adli Sicil Vukuf Sistemi”nin atiklik ve emeksiz sağlayacağını dile getirdi. Bozdağ, eski dönemlerde sabıka kaydı almak ve bambaşka hizmetlerden yararlanmak için vatandaşların mufassal süre kuyruklarda beklediğini hatırlattı. SELIM Fırka iktidarlarında hizmet ahzetmek üzere kuyruğa girme döneminin sona erdirildiğinin altını çizen Bozdağ, amme hizmetlerinin tamamına vatandaşların erişiminin kolaylaştırıldığını anlattı. Bakan Bozdağ, Adli Sicil Bilgelik Sistemi ile büyük dönüşümün hayata geçirileceğini vurguladı.

“ANKARA’YA HULUL DÖNEMİ KAPANDI”

Adli sicil kayıtlarının, sürelerin dolmasından ya da yasaların sunduğu imkanların kullanılmasıyla silindiğini anlatan Bozdağ, şöyle bitmeme etti: “Hayata geçirdiğimiz kullanılmamış Adli Sicil Hikmet Sistemi’yle bu arada ülkemizde insanlarımızın adli sicil kayıtlarını sildirmek için çıktı Ankara’evet vürut dönemi kapandı. Edirne’den Kars’a, Hakkari’den Sinop’a ülkenin ciharıyek yanından adli sicil kaydını sildirmek talip insanlarımız zamandan tasarruf ediyor, masraftan kurtuluyor.

“TEMAS YERDEN ADLİ SİCİLİN SİLİNMESİNİ MURAT EDEBİLECEKSİNİZ”

Bundan hakeza temas Türk vatandaşı e-Mehabet üzerinden usulüne akla yatkın başvurduğu ant evinden, gelişim yerinden, arabasından, nerede bulunursa bulunsun oradan Adli Sicil Bilgi Sistemi’ne ihraz ve adli sicil kaydını öğrenme, ahiz ve oradaki kayıtların, şerait oluştuğunda silinmesini irade ika hakkına topluluk olacaktır. Dakikalar içerisinde pusat sildirme başvurusu belirgi namına dönecektir. SMS’le dahi kaydının silindiği kendisine bildirilecektir.”

“BÜROKRASİ DEVIR CALIP KALACAK”

Kullanılmamış uygulamayla bürokrasinin baypas olacağına bel fail Bozdağ, cevvaliyet ve büzük içerisinde işlemlerin yapılacağını bildirdi. Adli sicil kayıtlarının muayyen ayrımsız müddet dolduktan sonraları silinebildiğini nâkil Bozdağ, “Bugün devreye sokacağımız bakir pratikte kanuni sürelerin dolması üzerine vatandaşın talebi olmaksızın araçsız Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğümüz, adli sicil kayıtlarını silecektir.” bilgisini paylaştı.Share: