Sulama birliklerine amme personelinin başkan yerine görevlendirilmesine ait esaslar düzenlendi

Sulama birliklerine amme personelinin başkan olarak görevlendirilmesine müteveccih asıllar ve esaslar belirlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığının Sulama Birliklerine Başbuğ Yerine Görevlendirilecek Amme Personelinin Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, sulama birliği başkanları, sulama suyu taleplerini toprağı, bitkiyi, suyu, tesisi koruyarak canlı, bol, hesaplı ve adil şekilde karşılayacak hizmet gerekleri asıl alınarak görevlendirilecek.

Birliğe başbuğ seçilecek kamu personeli, mesleki pozisyonu, öğrenim düzeyi, Kerem Su İşlerinde (DSİ) düzentileme süresi, DSİ’de sulama tesislerinin pres ve hizmet hizmetlerinde emek süresi, birliğin fariza alanı ile komutan adayının ikametgahının yakınlığı, bildirişim becerileri, personel yönetimi tecrübesi, temas başkanlığı tecrübesi ve sıkı düzen durumu dikkate alınarak yapılacak istimara ile en bir iki 60 puan kabul etme koşuluyla seçilecek.

Birlik başkanlığı sıfatı, kamu personeli niteliğinin kaybedilmesi, görevini sürdürmesine bariyer ayrımsız hastalık durumunun mezun esenlik kuruluşu raporuyla belgelenmesi veya kaçakçılık, kazanç kaçakçılığı, nahak dünyalık edinme suçlarından hapis cezasına mahkum olması kabilinden hallerinden birinin meydana gelmesi durumunda kendinden sona erecek.

Share: