68 yaşındaki âdem, boyunu 9 santimetre fırlatmak için 2 milyon 872 bin 73 TL ödedi

ABD’birlikte Roy Conn isimli 68 yaşındaki koca, 3 kamer süren dokunaklı verici mızrap uzatma ameliyatının arkası sıra 1.70 santimetre olan boyunu 1.79’a çıkardı. İki uyluk kemiğinin kırılmasıyla gerçekleştirilen faaliyetler üzere Conn 130 bin İngiliz Sterlini (2 milyon 872 bin 73 TL) ödedi.

“BERENARI ACI VERİCİYDİ”

Ameliyatın ardından katıldığı programda, “Mutlu bir evliliğe eş ve 70’lerine andıran ayrımsız insan, hakeza keskin verici tıpkı ameliyata bozukluk girer ki?” sorusuna Conn, “Gücük boyum, benim üzere çokça büyük aynı sorun değildi, tıpkısı saplantım yoktu bu konuda ve haklısınız, hayatım boyunca elan önce bu ameliyatı karşılayacak durumum olmuştu ancak bu vakte balya geldi. Karım ameliyat konusunda benden elan endişeliydi, beni olduğum gibi seviyordu ancak ego bu ameliyatı kendim amacıyla istedim, yabancılar amacıyla değil” yanıtını verdi. Roy, “İlk ilkin çokça zordu ve tamam, kesinlikle az çok yara vericiydi. Ama üstesinden geldim” diye niteleyerek konuştu.

GÜNDE 1 MİLİMETRE UZADI

Ameliyat karşı mütekellim Conn’un cerrahı, bukanak temdit uzmanı Dr. Kevin Debiparshad, “Böyle aynı ameliyatın tamamlanması kısaca 1,5 saat sürer. Sökel, ameliyatın arkası sıra bire bir temadi sürecinden mazbut, bu süre içerisinde günde yaklaşık 1 milimetre uzar. Kısaca 3 santimetre koparmak 25 dönme, 9 santimetre boy görmek ise yaklaşık iki buçuk ay sürüyor” dedi.

BOY UZATMA AMELİYATI NEDİR?

Gestalt temdit ameliyatı, tahaccüm plakları kapanmış bireylerde alelumum tedavi gayeli, kimi zaman da bedii nedenlerle branş ve bacaklardaki kemiklerin uzatılması için yapılan tıpkısı ortopedik ameliyattır. Sürdürme, kemiğin cerrahi işlemle kesilmesi ve kesilen kemik parçalarını tafsilatlı tıpkısı süreçte, seçkin periyot 1 milim civarı, birbirinden ayırarak yapılır. Böylecene açılan boşlukta kullanılmamış kemik dokusu oluşur ve kemikte temadi sağlanır. Kemikleri birbirinden açmak yoluyla eskimemiş mızrap oluşumu sağlanmasına distraksiyon osteogenezi denir.

10 SANTİME BÜYÜKLÜĞÜNDE UZATILABİLİYOR

Sürdürme işleminin 8 cm büyüklüğünde olması planlanıyorsa elden uyluk evet dahi kaval kemiğine cerrahi uygulanabilir. 10 cm’den elan aşkın tıpkı sürdürme isteniyorsa her iki kemiğin birlikte uzatılması gerekecektir. Sürdürme işlemi elden kemiklere yönelik yapılır. Kaslar, bağlar, sinirler, damarlar ve özge kolay dokular kemiklere dolaşık olduğundan ve iş adım adım kademeli kendisine yapıldığından kendiliğinden namına uzamaya neva sağlarlar. Bu amaçla ilgilendiren bölgeye fizyoterapi uygulanarak süreç henüz yalın kat hale getirilir.

Share: