Türkiye-Küba ilişkilerinde tarihi periyot! Bermudez, 27 yıl sonra Türkiye’ye mevrut ilk Küba Mehabet Başkanı olacak

Küba Ihtişam Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle bugün Türkiye’ye geliyor. 24 Kasım’a büyüklüğünde Türkiye’üstelik kalacak Bermudez’in ziyaretinin iki mutluluk ilişkileri açısından ayrı önemi bulunuyor.

27 YIL SONRA TÜRKİYE’YE GELEN İLK KÜBA IHTIŞAM BAŞKANI OLACAK

Canel 27 yıl bilahare Türkiye’ye gelen evvel Küba Celal Başkanı olacak. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, ferda Ankara’da gerçekleştirilecek resmi görüşmelerde, Türkiye-Küba ilişkileri cemi yönleriyle gözden geçirilecek, hisse senedi birliğinin geliştirilmesi amacıyla atılacak omuz omuza adımlar ele alınacak.

İLİŞKİLERİN 70. YILINA DENK GELİYOR

Türkiye ile Küba ortada diplomatik ilişkilerin tesisinin 70’inci yıl dönümüne karşılama eden ziyaret kapsamında, düet ilişkilerin beraberinde Latin Halkları Amerika ve Karayipler özellikle girmek için bölgesel ve toptan meseleler için görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

KALABALIK HEYETLE TÜRKİYE’YE ZİYARET

Canel’e Başvekil Yardımcıları, Dışişleri Bakanı, Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakanı, Erke ve Madenler Bakanı ve Umum Sağlığı Bakanı zevcelik edecek.

İLK CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GİTMİŞTİ

Erdoğan’ın 10-11 Küçük Ay 2015 tarihinde Küba ziyareti ululuk başkanı düzeyinde Türkiye’den Küba’ya gerçekleştirilen geçmiş ziyaretti.

FİDEL CASTRO 1995’TE İSTANBUL’DA BM KONFERANSINA KATILMIŞTI

Fidel Castro’nun 1995 yılında Türkiye teması ise bu düzeyde Küba’dan Türkiye’ye yapılan geçmiş ziyaretti. Castro, 3-14 Haziran 1996 tarihinde İstanbul’da planlı II. Konfedere Uluslar İnsan Yerleşimleri Konferansı’na (BM OTURMA) katılmak için bile Türkiye’yi mülakat etmişti.

2017-2019 ARASI BAKANLAR DÜZEYİNDE ZİYARET

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla, Dışişleri Bakanı düzeyinde önceki resmi ziyareti 15-16 Temmuz 2017 tarihinde yapmış; bunu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 17-18 Mayıs 2019’da yaptığı ve Cesamet Başkanı Díaz Canel marifetiyle akseptans edildiği mülakat takip etmişti.

Share: