14 yıl geçmiş polis cinayetinde sevgiliye müebbet talebi

ANKARA’da 2008 yılında polis güçleri memuru Özkan Koşan’ın boğazından biricik kurşunla öldürülmesi ile ait davada sanıklardan sevgilisi Tutku Ünal’a aklanma, onun ağabeyi Mehabetli Jandarma’e sunulan müebbet hapishane cezası kararı, Yargıtay marifetiyle kısmen bozuldu. Özkan Koşan’ı, ağabeyi ile düşüncesiz birliğinde akıntı ederek öldürdüğü yönündeki Yargıtay kararı üzerine tutuklanan ve gene bilgili karşısına çıkan Şiddetli Ünal için savcı mütalaasını açıklayarak müebbet cezaevi arzu etti.

Polis memuru Özkan Koşan, 5 April 2008 tarihinde Mamak ilçesi Doğukent Caddesi üzerindeki köprü altında boğazından yegâne kurşunla vurularak öldürülmüş bulundu. Anket kapsamında Koşan’ın sevgilisi Hırslı Ünal ile onun ağabeyi Ali Cingöz, gözaltına alınıp tutuklandı. İddianamede Dinamit Ünal’ın olay haset Özkan Koşan’ı karşılaşmak amacıyla kuvve atarak eve çağırdığı, burada ağabeyi Büyük Uyanık ile alay malay cebe tehdidiyle araca bindirip, köprü altına götürdükleri ve adsız bire bir nedenle öldürdükleri belirtildi. Yargılama sonucunda Özkan Koşan’ın kendilerini silah zoruyla kaçırıp, güreşçi köprüsü altına götürdüğünü ve burada kendilerine saldırdığını, boğuşma sırasında elindeki beylik tabancasının patlaması sonucu öldüğünü kanıt fail sanıklardan Şiddetli Ünal için kanıt yetersizliğinden aklanma, Mehabetli Açıkgöz için ise yasal savunma koşulları altında eylemi gerçekleştirdiği gerekçesiyle ukubet verilmesine düz olmadığına karar verildi.

YARGITAY’DAN 3 NAKIZ KARARIDosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay, ekspertiz raporuna göre Özkan Koşan’ın elinde atış artığı bulunmaması, orta malı tabancası 9 milimetre çapında olmasına karşın, fenomen yerinde 7,65 milimetre yetenekli kurşun kovanı bulunması ve sanık Dinamit Ünal ile Özkan Koşan arasındaki mesajlaşmaları dikkate alarak olayın kıya olduğuna hükmederek nakiz kararı verdi. Nakiz kararı üzerine mahkemede baştan bilgili karşısına sâdır iki sanık karşı bu defa ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan müebbet dam cezası verildi. Baştan Yargıtay’a giden dosya hakkında, bu kez dahi olayda tasvir koşulları oluşmadığı gerekçesiyle halel kararı verildi. Mahkeme bu kat birlikte sanıklardan Özlem Ünal için esasen beyyine yetersizliğinden beraat, Ulu Uyanık için ise isteyerek kanlı suçundan müebbet mapus cezası verdi. Yargıtay, Hırslı Ünal üzere sunulan beraat kararını 2015 yılında esasen bozarken, Mürtefi Kurnaz’ün cezası 2020 yılında Yargıtay eliyle onandı.SAVCI, MÜEBBET TEMENNI ETTİYargıtay’ın fek kararı üstüne Heyecan Ünal üzere yeniden yakalama kararı çıkarıldı. Fakat geçen sürede evlenen ve adresi mütebeddil Özlem Ünal, 22 Mayıs 2022 tarihinde, yakalanabildi ve tutuklandı. Ankara 3’üncü Pahal Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan sanık Tutku Ünal üzere savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, görüngü durumunda 7,65 milim çapında mermi kovanı bulunduğu; fakat öldürülen polisin klişe tabancasının 9 milim çapında olduğunu, antrparantez fenomen adına maznun Mualla Açıkgöz’ün aracıyla gidildiğini belirtti. Savcı, tam deliller değerlendirildiğinde sanıkların düşün birliğinde akım ederek Özkan Koşan’ı öldürmeye değişmeyen verdikleri, buluşma adına çağırdıkları ve güreşçi köprüsü altına götürdükleri ve burada öldürdükleri anlaşıldığından maznun Korkunç Ünal’ın eylemine uyan ‘düşünülerek katil’ suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasını irade etti. Duruşma mütalaaya alın savunma hazırlamaları üzere sanık ve avukatına müddet vererek, duruşmayı erteledi.

Share: