Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar yer illere gitmekten kurtuldu

Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar yer illere gitmekten kurtuldu

ŞIRNAK Şırnak Kerem Hastanesinde ilk kez kimyasal tedavi ünitesinin faaliyete girmesiyle hastalar, kasaba illere gitmekten kurtuldu. Hastalar, kimyasal tedavi tedavilerini kentte matlup.

Şırnak’ta kimyasal tedavi ünitesi olmadığı için otama soldurmak zorunda kalan vatandaşlar, çevre illerdeki hastanelere gidip otama görüyorlardı. Şırnak Devlet Hastanesine yapılan sağlık yatırımıyla bunun önüne geçilerek kimyasal tedavi ünitesi açılarak hizmete girdi.

“Bambaşka illere gitmeye lüzum namevcut”

Şırnak Ihtişam Hastanesi Başhekimi Dr. Gündeş Küçükerdoğan, kemoterapide uygulayacakları bilcümle malzemeleri temin ettiklerini söyledi. Kemoterapi ünitesini aktifleştirdiklerini aktaran Dr. Küçükerdoğan, “Artık amansız hastalık hastalarımız Diyarbakır, Batman, Mardin ve diğer illere gezmek zorunda kalmayacaklar. Burada dosdoğru benzeri şekilde tedavilerini olacaklar. Burada onlara seçme çeşit imkanı sunacağız” dedi.

İç Hastalıklar ve Tıbbi Onkoloji Ehlihibre Dr. Ferhat Ekici da, “kemoterapi ünitemizde hastalarımıza müteveccih rastgele nev ilaçlar var. Bu ilaçlar beyninde mutat kemoterapiler, hedefe müteveccih ilaçlar ve immünoterapi dediğimiz deva grubu bulunmaktadır. Averaj kolikliğimize başvuran marazlı sayısı 15 ile 20 arasındadır. Ayakta kemoterapi tedavisi gören hasta sayımızda 3 ila 7 arasındadır. Şu temel büyüklüğünde bize başvuran bilcümle hastalarımızın kemoterapilerini vermiş durumdayız. Vadi sıkıntımız mevcut değildir. Bize başvuran birlik hastalarımızın tedavilerini yapabileceğiz. Daha Çok bu zamana kadar çevre illere ve başkaca Ankara ila İstanbul’a büyüklüğünde revan hastalarımız bundan hakeza hastanemizde tedavi altına alınabilecekler. Hep kanser hastaları bize gelebilir. Yüzdelik 95 hastalığın ilaçları dahi hastanemizde mevcuttur. Tedavileri biten hastalarımızın takiplerini dahi hastanemizde yapabiliyoruz” diyerek konuştu.

Hasta Havşa Ürek ise, “Elan geçmiş ilk kez Van’a gittim, orada zerre aldılar ve parasız olduğumu orda öğrenmiştim. Daha sonraları Batman’de tedavi gördüm. en üst burada kemoterapi ünitesinin açılmasıyla alay malay 8 gösterim kimyasal tedavi burada gördüm. Doktorumdan çokça memnunum. Cenabıhak, razı olsun ondan. Şırnak’ta kemoterapinin olması elan andıran ve elan avantajlıdır” dedi.

Share: