Yunanistan Başbakanı bu kat İngilizlere ağladı: Reisicumhur Erdoğan küçümseyici Osmanlı vizyonunun peşinde

Türkiye ve Yunanistan arasında Ege Adaları ve ayrımsız kol başlıkta büyüyen akse arsıulusal basında dahi yakından izlem ediliyor. Son kendisine Yunanistan’ın uluslararası hukuka ters şekilde Iye’deki Midilli ve Sisam adalarına MEMLUK menşeili zırhlı vesait sevk etmesinin peşi sıra Türkiye’nin Yunanistan ve BENDE’ye andıç vermesi gerilimi artırmıştı.

ERDOĞAN: TAVSİYEMİZ BENDE’NİN YUNANİSTAN’I YANLIŞ HESABA SEVK ETMEMESİ

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Garp Trakya ve adalara yığılan silahlar bizim üzere meal tabir etmez zira gücümüz bunların çok ötesinde ama bunun bilinmeyen işgal anlamına geldiğini hatırlatırız. Bizim tavsiyemiz KÖLE’nin Yunanistan’ı hatalı hesaba gönderme etmemesi” demişti.

MİÇOTAKİS TÜRKİYE’NİN YANLIŞ BİLGİLER YAYDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Gerilimle ilişik yerine Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, İngiliz basınına Türkiye ve Reisicumhur Erdoğan’ı misyon düzlük açıklamalarda bulundu. Sunday Times gazetesine verdiği röportajda Miçotakis, Türkiye’nin yanlış bilgiler yaydığını öne sürdü. Cumhur Reisi Erdoğan amacıyla “Debdebeli Osmanlı vizyonunun peşinde” diyen Palikarya Başbakan, “Erdoğan bölgesel benzeri oyuncu doğmak istiyor ve herkesin Türkiye’nin büyüklüğünü kabul edeceğini umuyor amma bu Yunanistan’ın egemenliğine cebin olursa hakeza bir madde olamaz” ifadelerini kullandı.

İNGİLİZ BASININDAN MİÇOTAKİS İÇİN MEDIH MAHMUL SÖZLER

İngiliz Sunday Times gazetesi haberde, ati temmuzdaki eleştiri seçimlere hazırlanan Miçotakis’in 2019’bile göreve geldikten sonra krizle sarsılan Yunanistan’bile “soylu erki alanda tıpkısı mucizeye” imza attığı yorumunda bulundu. Haberde, Yunan siyasetinde koca tıpkı aileden mevrut Miçotakis’in ülkeye çektiği aut yatırımlarla Avrupa eşkâl sağında benzeri idol haline geldiği belirtildi.Share: